Beast Boy

Stworzony przez Arnolda Drake’a i Boba Browna, Beast Boy pierwszy raz pojawił się w „Doom Patrol #99” w listopadzie 1965 roku.

Historia Beast Boy’a

Jako młody chłopak Garfield Logan, mieszkał w Afryce wraz z rodzicami, którzy pracowali nad „odwróconą ewolucją”, próbując przywrócić wymarłe zwierzęta. Był maltretowany przez rodziców, przez co stawał się coraz większym samotnikiem. Garfield zachorował na rzadką chorobą zwaną sakutia, która była śmiertelna dla każdego gatunku z wyjątkiem zachodnio-afrykańskiej zielonej małpy. By uratować mu życie, jego ojciec użył nieprzetestowanego serum, by na 24 godziny zmienić go w zieloną małpę, tak by wirus umarł. W efekcie ubocznym serum zmieniło skórę, oczy i włosy Garfielda na zielone i obdarzyło go umiejętnością metamorfozy w dowolne zwierzę. Jakiś czas później państwo Logan giną w wypadku łodzi, a Garfield zostaje uprowadzony i zmuszany przez porywaczy do pomocy w ich zbrodniach. Po uratowaniu z ich rąk Garfield trafia pod opiekę Nicholasa Galtry’ego (przestępcy i wroga Doom Patrolu, znanego jako Arsenal) , który zmienia jego imię na „Craig”. Galtry planował zabić Garfielda i przejąć jego spadek, nim ten osiągnie pełnoletność. Do tego zadania wynajmuje dwóch przestępców, którzy zostają powstrzymani przez Elasti-Girl i jej męża Steve’a Daytona – członków Doom Patrol, którzy ujawniają plan Galtry’ego i adoptują chłopaka. Garfield dołącza później do drużyny, przyjmując imię Beast Boy. Podczas swojego członkostwa w Doom Patrol Garfield wchodzi w związek z dziewczyną ze swojej szkoły, Jillian Jackson, którą porywa Arsenal. Po uratowaniu dziewczyny ich związek rozpada się przez załamanie Beast Boya spowodowane śmiercią członków Doom Patrol.

Dzięki swojemu wyglądowi i umiejętnością dostaje rolę pozaziemskiego bohatera w serialu science fiction „Space Trek 2020”, który szybko zostaje anulowany ze względu na pozwy od „Star Treka” i „Kosmosu 1999”. Po zakończeniu serialu Gar dołącza do Tytanów Zachodu, a później zostaje członkiem Nowych Nastoletnich Tytanów utworzonych przez Raven, zmieniając pseudonim na Changeling. Garfield pozostaje w Tytanach przez długi czas, zaprzyjaźniając się z Cyborgiem. Gar był komiczną postacią, jednak tak naprawdę używał humoru do zamaskowania swojego cierpienia spowodowanego przez trudności życiowe z przeszłości. Dodatkowo podczas ery Nowych Nastoletnich Tytanów Gar zakochuje się w nowej członkini drużyny imieniem Terra, która okazuje się szpiegiem pracującym dla Deathstroke’a, z którego ręki ginie. Pomimo tego wszystkiego, co go spotkało, Garfield pozostaje przyjacielski i wesoły. Jak większość członków Nowych Tytanów, postrzega drużynę jako swoją rodzinę.

Chcąc odnowić swą aktorską karierę, Changeling opuszcza Tytanów i przeprowadza się do Los Angeles, gdzie zostaje wrobiony w serię morderstw. Postanawiając oczyścić swe imię, rozpoczyna dochodzenie na własną rękę, odkrywając, że za zbrodniami stoi Gemini, córka starej przeciwniczki Doom Patrolu, Madame Rogue. Obwiniając Garfielda o śmierć swojej matki, Gemini ujawnia, że porwała dwójkę aktorów, którzy występowali razem z nim w „Space Treku 2020”. Z pomocą Bette Kane (działającej w tym czasie pod imieniem Firebird) Beast Boyowi udaje się złapać Gemini. Garfield postanawia zaprzestać kariery gwiazdy i powraca do działalności superbohatera, powracając do imienia Beast Boy. Po nie udanych próbach stworzenia Tytanów L.A. i odtworzeniu Tytanów Zachodu Grafield powraca do głównej drużyny..

Po śmierci Donny Troy, członkowie Tytanów i Young Justice się rozchodzą. W San Francisco Cyborg, Starfire i Beast Boy postanawiają utworzyć nową drużynę Nastoletnich Tytanów, działając jako mentorzy dla byłych członków Young Justice. Podczas Infinite Crisis Beast Boy tworzy grupę składającą się z aktualnych i byłych członków Tytanów do walki z Superboyem-Prime, która mimo starań szybko zostaje pokonana przez nieprawdopodobnie potężnego Superboya-Prime.

Po śmierci Superboya, Wonder Girl i Robina, Cyborg i Starfire opuszczają Tytanów, a Beast Boy przyjmuje rolę lidera. Garfield rekrutuje nowych członków Tytanów, jednak nowi młodzi superbohaterowie są bardziej zainteresowani sławą niż walką o sprawiedliwość. Gdy Steel wzywa Tytanów na pomoc, większość drużny odchodzi, pozostawiając tylko Beast Boya, Raven i Zachary’ego Zatare. Garfieldowi udaje się z rekrutować Aquagirl i Offspringa, po czym drużyna pomaga Steelowi w nalocie na LexCorp. Poprzez wysiłki Beast Boya, Nastoletni Tytani znów łączą siły po powrocie Wonder Girl i Robina.

Garfield dowodzi Nastoletnimi Tytanami przez pewien czas, jednak opuszcza drużynę z powodu nieobecności Cyborga i zerwania z Raven. Ponownie dołącza do Doom Patrol, mówiąc, że Tytani go nie potrzebują, a Robin będzie lepszym liderem. Po przebudzeniu się Cyborga, Beast Boy wraz z członkami Doom Patrol pomaga Tytanom w walce z Bractwem Zła. Po pokonaniu Bractwa Garfield pozostaje w Doom Patrol, jednak odpowiada na wezwanie Raven w sprawie pomocy w walce z Tytanami Wschodu..

W „Titans #1” Gar zostaje zaatakowany przez Trigona, który zalewa jego pokój ogniem i siarką. W odwecie Garfield dołącza do nowej drużyny Tytanów. Jakiś czas później cała grupa zostaje zaatakowana przez Dzieci Trigona, którzy wykorzystują gniew Beast Boya do Raven, i sprawiają, że Gar atakuje dziewczynę. Przyrodni bracia Raven wykorzystują ją i Garfielda, przemienionego w demoniczną bestię, do otworzenia portalu do wymiaru Trigona. Używając swojej własnej mocy, Raven wykorzystuje chciwość swoich przyrodnich braci do odebrania Trigonowi, resztek mocy, jakie mu zostały. Portal zostaje zamknięty, a Dzieci Trigona przywracają Garfielda do normy i odchodzą, wierząc, że posiedli olbrzymią moc ojca. Drużyna wróciła do Wieży Tytanów, by odnowić siły po niedawnej walce, a Raven i Beast Boy wyszli razem, na „nie-randkę”. Raven ujawnia, że odkąd stawiła czoła swoim bracią, zaczyna czuć, że jej moc wymyka się spod kontroli i czuje, że przechodzi na ciemną stronę. Po namowach swych braci Raven poddaje się mrocznej mocy i wraz z Dziećmi Trigona teleportuje się, pozostawiając zrozpaczonego Garfielda, by ostrzegł innych. Tytanom udaje się później uratować Raven, używając kryształu, który Raven powierzyła Donnie Troy, a który zwierał czystą duszę Raven. Później Raven obdarzyła każdego z Tytanów magicznymi przedmiotami o identycznych właściwościach jak kryształ, w razie, gdyby w przyszłości znów przeszła na ciemną stronę. Raven z ukrywanym żalem odrzuca Beast Boya próbującego odnowić ich związek ze względu na jego bezpieczeństwo..

Po odrzuceniu przez Raven Cyborg mówi mu, że powinien zapomnieć o przeszłości i skupić się nad tym, co niesie przyszłość. Wciąż zrozpaczony Gar udaje się do San Francisco na konwent superbohaterów, gdzie atakuje mężczyznę noszącego maskę Deathstroke’a. Po powrocie trafia na walkę Nastoletnich Tytanów z Cinderblockiem. Pomimo sprzeciwów Wonder Girl, ówczesnej liderki zespołu, Beast Boy wykazuje się umiejętnościami prawdziwego lidera, ratując życie Bombshell i powstrzymując Statica przed samobójczym atakiem. Z pomocą Beast Boya, Nastoletni Tytani pokonują Cinderblocka, jednak Gar nie zostaje z drużyną, mówiąc im, by całą chwałę wzięli na siebie. Biorąc sobie do serca radę Cyborga, Beast Boy wraca do Tytanów, znów obejmując pozycję lidera. Beast Boy i Wonder Girl dowodzą Tytanami podczas misji ratowania Statica z rąk Holocausta. Podczas misji Wonder Girl i Beast Boy wiele razy ścierają się, kto dowodzi Tytanami, Gar posuwa się nawet do wezwania Cyborga (który w tym czasie był członkiem Ligii Sprawiedliwych) by pomógł im w misji. Podczas finalnego starcia z Holocaustem, Cyborg przybywa wraz z Superboyem i Kid Flashem. Używając swych pyro-kinetycznych mocy, Holocaust chce zabić wszystkich Tytanów. Beast Boyowi udaje się uratować wszystkich poprzez zmienienie się w mitycznego feniksa. W ostatnim pojawieniu się tego składu Tytanów Wieża zostaje zaatakowana przez Superboya-Prime i jego Legion Zagłady. Raven powstrzymuje Kid Flasha przed zabiciem Inercji, po czym atakuje jednego z członków Legionu, ujawniając swoją mroczną stronę. Po pokonaniu Superboya-Prime Garfield całuje Raven i odnawiają swój związek..

W The New 52 Beast Boy posiada czerwoną skórę oraz włosy (decyzją dla zmienienia koloru Beast Boya na czerwony było pokazanie jego połączenia z Czerwienią, międzywymiarową siłą królestwa zwierząt) i razem z Terrą, Ridge’em, Thunder i Lightning jest członkiem nowej grupy superbohaterów – Ravagersów, dowodzonych przez Caitlin Fairchild. Beast Boy i Terra wykształcili między sobą silną więź, podczas gdy byli przetrzymywani w miejscu zwanym Kolonią, gdzie Harvest zmuszał nastolatków z supermocami do walk między sobą i prowadził na nich eksperymenty. Wybrani byli wcielani do organizacji N.O.W.H.E.R.E. mimo swojej woli. Podczas jednego z eksperymentów Harvesta Garfield po raz pierwszy ujawnił swą moc po raz pierwszy. Po ucieczce z Kolonii Terra i Beast Boy oddzielili się od reszty Ravagersów, ukrywając się w jaskini. Beast Boy zaczął doświadczać koszmarów wywoływanych przez Brata Blooda, który poszukiwał tych, którzy umożliwiliby mu dostęp do Czerwieni. Beast Boy namówił Terrę, by pomogli reszcie Ravagersów schwytanych przez Blooda, który chciał ich poświęcić w rytuale. Po pokonaniu Blooda Fairchild przenosi grupę do Los Angeles. Tam, drużyna konfrontuje się z Superboyem i dr. Nilesem Caulderem (dowódca Doom Patrol). Caulder wydaje się znać Fairchild i Beast Boya, jednak i przeszłe relacje nie zostały ujawnione. Fairchild i Caulder pokazują drużynie podziemny obiekt naukowy, w którym trenują przeciwko N.O.W.H.E.R.E., w tym samym czasie Harvest wysyła Rose Wilson i Warblade’a by pojmali Ravagersów. Gdy duet ma problemy z pojmaniem drużyny nastoletnich bohaterów, Harvest zawiera układ z Deathstroke’iem by zaatakował każdego z nich przy pomocy specjalnej broni. Napadając na ośrodek Cauldera Deathstroke’owi udaje się „zabić” Ridge’a, Cauldera, Thunder i Lightning i odciąć głowę Warblade’a. Terra próbuje uratować Garfielda, którego Deathstroke opatrzył na swój kolejny cel, jednak szybko zostaje pokonana i „zabita” przez Slade’a. Rozwścieczony Beast Boy zmienia się w wilkołaka i zadaje parę ciężkich ciosów Wilsonowi, po czym zmienia się w dinozaura i niszczy kolumny podtrzymujące, zawalając sufit. Deathstroke zostawia nieprzytomnego i zakrwawionego Beast Boya na ziemi kontynuując swoje dzieło „zabijając” Rose i Fairchild. Okazuje się później, że Ostrze Abeo nie zabijało, lecz teleportowało ofiary Slade’a do Kolonii. Jako część układu z Harvestem, Deathstroke otrzymuje Rose i Terrę..

Prawie martwy Beast Boy zostaje znaleziony przez Raven. Po jej dotyku Garfield odzyskuje przytomność, po czym Raven przejmuje nad nim kontrolę i teleportuje go do Nowego Jorku, gdzie używa go do walki ze swoim ojcem Trigonem i Nastoletnimi Tytanami. Pod wpływem Raven odciąga Tytanów i Psimona od walki. Po tym, jak Psimon zabija policjantów, Beast Boy próbuje go zgnieść, w obronie Psimon atakuje telepatycznie Garfielda wskutek czego, oboje tracą przytomność. Po ocknięciu Beast Boy przyłącza się do Tytanów i wspomaga ich w walce z Trigonem i jego synami. Po pokonaniu demona Beast Boy postanawia udać się z Bunkrem do jego chłopaka, który obudził się ze śpiączki.

Po odejściu Beast Boya i Bunkra Tytani stawiają czoła Johnnemu Quickowi, członkowi Syndykatu Zbrodni, który przybył z Ziemi-3. W rezultacie Tytani zostali rozdzieleni i rzuceni w wir czasu. Red Robin, Wonder Girl i Superboy zostali wysłani 20 lat w przyszłość, gdzie udali się do Jaskini Nietoperza, by zdobyć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Na miejscu okazuje się, że niemal wszystko jest zniszczone, po czym zostają teleportowani do Wieży Strażniczej Ligii, gdzie Garfield, znany jako Beast Man (oraz znów zielony) informuje ich, że jest ostatnim żyjącym członkiem Ligii. Wyjawia, że razem z Rose Wilson trenuje nastolatków o nadludzkich mocach, by stali się drużyną. Podczas rozmowy z Red Robinem, Gar wyjawia, że za tym stanem świata stoi Jon Lane Kent (syn Supermana i Lois Lane w tej linii czasu), który wpadł w szał i zabił wszystkich meta ludzi. Garfield razem z Timem postanawiają podmienić Jona z Kon-Elem (Superboyem), by nie dopuścić do takiej przyszłości. Na koniec okazuje się, że w tym czasie Rose i Garfield są małżeństwem, a ich córka Red jest jedną ze szkolonych nastolatków..

W Rebirth Beast Boy próbuje odnaleźć sens swojego życia, urządzając dziką imprezę w opuszczonym domu. Po tym, jak nie udaje mu się zaimponować dziewczynie, która mu się podobała, zostaje ogłuszony i budzi się w nieznanym miejscu wraz z Starfire, Raven i nowym Kid Flashem. Grafield wraz z innymi dowiaduje się, że zostali porwani przez Robina, który chce, by dołączyli do nowego składu Nastoletnich Tytanów i pomogli mu w podtrzymaniu Ra’s al Ghula i jego Ligii Zabójców.

Moce Beast Boy’a

Beast Boy ma umiejętność przemiany w każde zwierzę, które widział. Przemiana zajmuje mu chwilę i nie sprawia mu wysiłku. Jego moce pozwalają mu całkowicie zmienić masę ciała, umożliwiając mu zmianę w zwierzęta dużo większe lub mniejsze niż on sam. W wyniku jego szybko zmieniającej się struktury genetycznej Beast Boy posiada zwiększoną zdolność regeneracji pozwalającą mu na wyleczenie ran po postrzałach, poparzeniach czy zrośnięcie złamanych kości w ciągu kilku sekund. Moce Beast Boya nie ograniczają go do zmiany w zwierzęta wyłącznie pochodzenia ziemskiego. Podczas gdy był kontrolowany przez Raven, przybierał postacie różnych demonicznie wyglądających bestii, i potrafił przybierać również formy mitologicznych stworzeń takich jak feniks, czy pegaz. Beast Boy wykazał się również umiejętnością zmiany w cały rój owadów, jak i zwierzęta o większych rozmiarach niż ich naturalne. W zwierzęcej postaci Beast Boy zachowuje swoją ludzką inteligencję oraz zdolność mówienia jednak niezależnie jaką formę przybierze jego skóra, oczy i włosy pozostają zielone.

Poza swoją umiejętnością zmiennokształtności Garfield jest wyszkolony w walce wręcz i jest w stanie pokonać nawet dobrze wyszkolonych wojowników.