Deathstroke

Deathstroke Terminator, stworzony przez Marva Wolfmana i George’a Pereza, pierwszy raz pojawił się w 1980 roku, w drugim zeszycie serii „New Teen Titans”. Zaczynając jako przeciwnik Nastoletnich Tytanów, z czasem Deathstroke zyskał na popularności, stając się przeciwnikiem dla innych bohaterów świata DC.

Historia Deathstroke’a

Gdy Slade Wilson miał szesnaście lat, dołączył do armii Stanów Zjednoczonych, kłamiąc na temat swojego wieku. We wczesnych latach sześćdziesiątych spotkał kapitan Adeline Kane, która była pod wrażeniem umiejętności Slade’a oraz tego, jak szybko przyswoił współczesne metody walki. Kapitan Kane zakochała się w nim niemal od razu, uznając go za najzdolniejszego wojownika, jakiego spotkała. W mniej niż rok Wilson opanował wszystkie zaprezentowane mu formy walki i został promowany na podpułkownika. Sześć miesięcy później para wzięła ślub, a Adeline zaszła w ciążę z ich pierwszym dzieckiem. Slade został oddelegowany do Wietnamu w związku z pogarszającą się sytuacją. W Wietnamie został uratowany przez członka SAS, Williama Wintergreena. Po powrocie do kraju Slade Wilson został wybrany do tajnego eksperymentu podczas którego, Armia chciała stworzyć super żołnierza na służbę Stanom Zjednoczonym. Wilson został najemnikiem wkrótce po eksperymencie, kiedy przeciwstawił się rozkazom i uratował Wintergreena wysłanego na samobójczą misję.

Długa historia Slade’a z Nastoletnimi Tytanami rozpoczęła się, gdy Grant, syn Slade’a, otrzymał nadludzkie ulepszenia od H.I.V.E., przybierając imię Ravager. Jednakże ulepszenia Granta okazały się śmiertelne, przez co Slade podjął się wypełnienia kontraktu syna. Jego pierwsza misja polegała na kradzieży Promethium ze S.T.A.R. Labs i sprzedaniu go jako ostatecznej broni. Chcąc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, Deathstroke porwał Nastoletnich Tytanów i umieścił ich na drodze bomby Promethium podczas jej prezentacji dla potencjalnych kupców. Tytanom udało się uciec, jednak gdy Deathstroke pojawił się w Nowym Jorku i przetrzymywał zakładników w celu zwabienia Tytanów. Terra, nowa członkini drużyny, wraz z Beast Boyem byli jedynymi dostępnymi Tytanami, którzy mogli odpowiedzieć na wezwanie. Terra chcąc udowodnić swoją wartość Tytanom, sama rozpoczęła walkę z Deathstokiem. Gdy reszta Tytanów dotarła na miejsce, Slade uciekł, a Terra oficjalnie została członkiem drużyny..

Gdy Terra poznała wszystkie tajne tożsamości Tytanów, Slade wykorzystał te informacje, by systematycznie pozbyć się członków drużyny, atakując ich, gdy najmniej się tego spodziewali. Nightwingowi ledwo udało się uciec Deathstroke’owi i udać się do Wieży Tytanów gdzie spotkał żonę Slade’a, która powiedziała Dickowi o zdradzie Terry. Chcąc stawić czoło Deathstroke’owi i H.I.V.E. Dick połączył siły z Jericho (Josephem Wilsonem synem Deathstroke’a). Używając swoich mocy, Jericho przejął ciało ojca i uwolnił Tytanów. Po zakończonej bitwie Slade został pojmany i postawiony przed sądem za swoje zbrodnie. Proces nie doszedł do skutku z powodu sabotażu Beast Boya. Garfield nie był zdolny do zabicia Wilsona, więc obaj po prostu rozmawiali. Slade razem z Wintergreenem wrócili do Afryki. Parę miesięcy później, gdy Beast Boy ze swoim ojcem byli na zbiórce dobroczynnej, Garfield spotkał Deathstroke’a. Okazało się, że celem Slade’a było zabicie gospodarza zbiórki, Waltera Laniera. Tuż po tym, jak Garfieldowi udaje się powstrzymać zabójcę, Lanier zmienia się w olbrzymiego nietoperza, po czym odlatuje. Deathstroke ujawnia Tytanom, że jest on odpowiedzialny za przemycenie narkotyku, którego bestiomorfy użyły do przemienienia innych ludzi, jednak nie wiedział o tym, aż było za późno. Gdy Jericho i Raven zostali przemienieni, Deathstroke wspomógł Tytanów w pokonaniu bestiomofrów i odnalezieniu lekarstwa..
Po nie udanym zabójstwie prezydenta Stanów Zjednoczonych, Slade został wrobiony w morderstwo senatora. Odpowiedzialny za to był mężczyzna, który przybrał tożsamość Ravagera i polował na bliskich i ukochanych Deathstroke’a. Dzięki pomocy Tytanów i Sierżanta Steela Slade był w stanie udowodnić swoją niewinność, ujawniając, że prawdziwym winowajcą był Steve Dayton działający jako Crime Lord, który uległ niestabilności psychicznej spowodowanej hełmem Mento (członka Doom Patrolu). Jakiś czas później Slade poddał się eksperymentowi w celu uzyskania umiejętności regeneracji, która pozwoliłaby mu przeżyć każdą ranę, póki jego mózg pozostałby nienaruszony. Po otrzymaniu mocy Deathstroke był zmuszony oddać krew swojej żonie, żeby uratować jej życie, co sprawiło, że sama Adeline zyskała umiejętność regeneracji, która objawiła się u niej jako rodzaj nieśmiertelności. Zmiana w DNA doprowadziła kobietę do szaleństwa, a Slade zawiesił swoją działalność najemnika. Kiedy Adeline reaktywowała H.I.V.E. w celu pozbycia się meta ludzi, których obwiniała za śmierć Jericho, Deathstroke połączył siły z Nastoletnimi Tytanami. W trakcie walki gardło Adeline zostało poderżnięte. Po śmierci żony Wilson zrzeka się wszystkich powiązań z Tytanami. Później okazuje się, że tuż przed swoją śmiercią Jericho przelał swoją świadomość do umysłu ojca, chwilę przed tym, jak Deathstroke przebił go mieczem. Przejmując kontrolę nad ciałem ojca, Jericho zabił Wintergreena, po czym przypuścił serię ataków na obecnych Nastoletnich Tytanów, następnie opuszczając ciało ojca. Od tego momentu Slade manipulował swoim ostatnim dzieckiem, Rose Wilson, by tak jak on stała się najemnikiem, przyjmując tożsamość Ravagera i zabiła Jericho.

Slade zatrudnił Nightwinga, żeby trenował Rose, ale jak się później okazało, Nightwing wpajał w dziewczynę bohaterskie wartości. Nie chcąc zabijać Dicka na oczach swojej córki, Slade i Dick postanowili zawrzeć układ: Nightwing będzie trzymał się z dala od Rose, jeśli Deathstroke będzie trzymał meta przestępców z dala od Blüdhaven. Umowa trwała tylko 34 godziny, bo Slade z rozkazu Alexandra Luthora, Jr. wraz z paroma innymi członkami Stowarzyszenia Super Przestępców zrzucił Chemo na miasto, zabijając ponad sto tysięcy ludzi. W akcie zemsty Nightwing spotkał się z Rose, mówiąc jej, że kryptonit, który jej ojciec umieścił jej w miejsce oka, jest śmiertelny dla ludzi. Rozwścieczony Slade ruszył na Nightwinga z granatem, jednak został powstrzymany przez Rose, która zniknęła razem z Nightwingiem, korzystając z wybuchu.

Po roku Deathstorke został wynajęty do zabójstwa burmistrza Star City, Olivera Quenna. Nie wszystko poszło jednak według planu, kiedy Oliver, korzystając ze swoich wpływów jako burmistrz i bohater aresztował Slade’a. Okazało się, że celem Deathstorke’a było znalezienie się w więzieniu ze względu na przetrzymywanego tam Constantine’a Drakona, który miał informacje o działalności bohaterów podczas ostatniego roku. Deathstroke utworzył Tytanów Wschodu, których członkowie byli dobrani tak, żeby drużyna była idealnym przeciwnikiem dla aktualnego składu Nastoletnich Tytanów. Tytani Wschodu jednak zaczęli się rozpadać, kiedy Robin uwolnił Cassandre Cain spod działania narkotyku, którym Deathstroke ją odurzał, oraz przekonał Duellę Dent, by zmieniła strony. Deathstroke wraz z Tytanami, którzy mu pozostali, stanął do walki z Nastoletnimi Tytanami i drużyną starych Tytanów dowodzoną przez Nightwinga. Mimo przegranej Deathstroke’owi udało się uciec przy pomocy Inerti. Później zaszantażował Geo-Force (przyrodniego brata Terry) by ten był jego szpiegiem w szeregach Ligii Sprawiedliwych. Geo-Force ostrzegł jednak Ligę o planach Slade’a dotyczących zaatakowanie Green Arrowa i Black Canary na ich ślubie przy pomocy całej armii super złoczyńców. Podczas walki Slade zostaje przebity swoim własnym mieczem i przeniesiony do Belle Reve gdzie został odratowany przez lekarzy, po czym uciekł z więzienia.

Podczas Blackest Night Deathstroke znajdował się w opuszczonym domu Wintergreena i czytał jego dziennik, kiedy zaatakowała go Rose. W trakcie ich walki w domu pojawili się ich martwi bliscy zmienieni w Czarne Latarnie. Slade i Rose postanowili współpracować w celu odparcia ataku Latarni. Dwójka walczyła, powoli tracąc nadzieję na wygraną, kiedy pojawił się Jericho, przechylając szalę zwycięstwa. Kiedy Slade został obezwładniony, Jericho używa swoich mocy i zrywa połączenie między Czarnymi Latarniami a ich pierścieniami. Po walce Jericho postanawia zostać z ojcem, uważając, że tylko on będzie mógł go zabić, kiedy znów oszaleje.

Deathstroke stworzył grupę Tytanów Wschodu, w której składwchodzili Tattooed Man, Cheshire, Osiris i nowa postać przestępczego świata Cinder. Drużyna dostała zadanie uratowania Lexa Luthora podczas jego pobytu w Midway City przed atakiem zmiennokształtnego zabójcy Facade’a. W podzięce za uratowanie Luthor pozwolił Slade’owi na przestudiowanie swojej technologii, która miała przybliżyć Deathstroke’a do oszukania śmierci. Po jakimś czasie Slade z rekrutował do swojej drużyny Arsenala (byłego członka Nastoletnich Tytanów), a następnie wraz ze swoimi Tytanami ruszył na wyspę na południowym Pacyfiku w celu zabicia przywódcy kultu Drago, jednakże Arsenal i Cheshire zdradzili Slade’a, ujawniając, że pracują dla Drago. Podczas bycia uwięzionym Slade dowiaduje się, że Drago to jego towarzysz z wojska, kapral Daniel Rogers, którego Wilson zostawił w Afganistanie. Podczas bycia uwięzionym Slade zostaje oślepiony przez Rogersa. Gdy oko się zregenerowało, Deathstroke stanął do walki z Rogersem, pokonując go i oszczędzając mu życie. Po opuszczeniu wyspy Deathstroke i Tytani Wschodu zostają otoczeni przez Atoma i Ligę Sprawiedliwych, którzy chcą ich aresztować za zabójstwo Ryana Choi, którego się dopuścili. Walka między Tytanami Wschodu a Ligą zostaje przerwana przez Isis, która dała im wybór: albo odejdą, albo rozpętają III wojnę światową. Po powrocie do swojej siedziby Deathstroke ujawnia, że wszystkie starania Tytanów mają na celu stworzenie „Urządzenia Matuzalema” dla umierającego Jericho. Maszyna skutecznie leczy Jericho, a Slade proponuje przywrócenie ukochanych każdemu z Tytanów. Cinder nie chcąc do tego dopuścić, atakuje Cheshire i Osirisa, później do walki dołączają Tattooed Man i Arsenal. Deathstroke próbował uratować swojego syna jednak gdy Jericho dowiedział się, w jaki sposób jego ojciec go uratował, przejął ciało Slade’a, planując najpierw zniszczyć Urządzenie Matuzalema, a potem Deathstroke’a i siebie. Podczas walki uwalnia się DJ Molecule, meta człowiek, który służył jako źródło zasilania dla maszyny. Używając potężnego strumienia energii, DJ Molecule wytrąca Jericho z ciała Slade’a, który ucieka, pozwalają Cinder na zniszczenie Urządzenia Matuzalema.

W The New 52 Deathstroke zostaje zatrudniony przez nie jakiego Christopha do misji, która zmusiła Slade’a do pracy z grupą, młodych najemników zwanymi Alpha Dogs. Deathstroke zdradza i zabija drużynę tuż po pierwszej misji rozwścieczony faktem, że jego zleceniodawca nie wierzył w jego umiejętności. Później Deathstroke staje do walki z nowym przestępcom znanym jako Legacy. Gdy Deathstroke zabił jednego Legacy, po czasie pojawiał się nowy. Okazało się, że rodzice jednego z członków Alpha Dogs wynajęli wielu najemników, którzy przyjmowali tożsamość Legacy jeden po drugim w celu zabicia Slade’a. Slade’owi udaje się wytropić rodziców, jednak zostaje zaatakowany przez swojego syna Granta, który okazuje się nie tylko żywy, ale i mózgiem stojącym za ostatnimi wydarzeniami. Grantowi udaje się pokonać ojca, jednak waha się przed zadaniem śmiertelnego ciosu i odchodzi. Po odzyskaniu sił Slade zawarł kontrakt z Harvestem, na którego mocy miał sprowadzić Ravagersów do kolonii w zamian za swoją córkę Rose oraz Terrę. Slade wzywa Josepha, Granta i Adeline by pomogli mu pokonać Majestica. Jednak, zamiast pokonać Majestica, Jericho przejmuje kontrolę nad nim, Grantem, Adeline i Terrą w celu zabicia Deathstroka’a. Gdy Slade ogłusza Terrę, Jericho grozi, że przebije mieczem siebie i Granta, ku jego zdziwieniu Deathstroke bez zawahania się przebija swoim mieczem ich obu.

Podczas Forever Evil Steve Trevor natrafia na Deathstroke’a, Copperheada i Shadow Thiefa, gdy trójka szuka prezydenta w Białym Domu. Później trio wraz z Power Ringiem pojawia się w Wayne Industries, żeby walczyć z Batmanem, Lexem Luthorem i innymi przestępcami i bohaterami sprzeciwiającym się Syndykatowi Zbrodni. Tuż przed zadaniem śmiertelnego ciosu Luthorowi, temu udaje się przekonać Deathstroke’a do zmiany stron. Deathstroke dołącza później do Batmana i Luthora w walce z Syndykatem stawiając czoło Deathstormowi. Po odejściu Syndykatu Zbrodni z Ziemi Slade powrócił do swojego życia.

W Rebirth dowiadujemy się, że pięć lat przed przyjęciem imienia „Deathstroke” pracował z Drużyną 7, stworzoną do ochrony Projektu Majestic – który miał na celu kontrolowanie przyszłych zagrożeń ze strony meta ludzi. Podczas jednej z misji Drużyny, Slade został poważnie ranny i poddał się operacji, która zwiększyła jego umiejętności fizyczne, czyniąc go super żołnierzem. Po tym, jak Drużyna 7 została zniszczona, Slade przybiera imię Deathstroke i zaczyna karierę jako najemnik, w krótkim czasie zyskując miano najlepszego i najniebezpieczniejszego. Kiedy stanął po stronie Riddlera w jego wojnie z Jokerem o kontrolę nad Gotham. Deathstroke po raz pierwszy spotkał równego sobie, gdy stanął do walki z żołnierzem Jokera – zabójcą Deadshotem. Deathstroke i Deadshot walczyli ze sobą przez 5 dni, zabijając 62 osoby, za nim zostali powstrzymani przez Batmana. Gdy „Wojna Żartów i Zagadek” dobiegła końca, Slade udał się do Rosji w celu wypełnienia kontraktu, który okazał się zasadzką. Ciężko ranny Slade zostaje znaleziony przez I-Chinga, któremu udało się wyleczyć i odmłodzić zabójcę. Znów młody Slade dowiedział się, że jego następnym celem jest nie jaki Odyseusz, który okazuje się ożywionym ojcem Slade’a. Harley Quinn zdradza Deathstroke’owi, że Rose i Joseph są na lotnisku w Gotham razem z Odyseuszem i Ligą Zabójców. Slade dzięki pomocy Quinn ratuje swoje dzieci i przebijając ojca kawałkiem metalu.

Slade w akcie desperacji i chęci odzyskania swojego syna Granta, pojmał Wally’ego Westa i zaproponował mu układ: jeśli Flash cofnie się w czasie i uratuje Granta przed śmiercią, Slade przestanie być Deathstrokiem. Kuszony ofertą Wally ostatecznie odmawia, ale Slade ujawnia, że pojmał też Kid Flasha jako zabezpieczenie. Slade oszukuje Kid Flasha, tak by ten użył swojego połączenia ze Speed Force i pozwolił mu zebrać energię speedstera, samemu otrzymując moc super szybkości. Używając swoich nowo nabytych mocy, Slade cofa się parę razy w czasie, by uratować Granta, jednak każda próba kończy się niepowodzeniem. Gdy Robin zatrzymuje serce Kid Flasha, Slade’owi udaje się jakoś podpiąć pod Speed Force i próbuje uratować syna ostatni raz. Tytani orientują się, że Slade nie potrafi opuścić Speed Force, a Kid Flash bez chwili zawahania rusza mu na pomoc. Wiedząc, że ani Kid Flash, ani Deathstroke nie mają szans na wydostanie się ze Speed Force, Wally wyciąga ich, używając swojej szybkości. Po pozbyciu się szybkości Deathstroke stwierdził, że widział rzeczy, których nikt nie powinien widzieć i że z Deathstrokiem koniec. Chcąc odkupić swe winy, Slade zaczyna rekrutować młodych bohaterów takich jak Terra, Power Girl, jego córka Rose i syn Jericho tworząc grupę Defiance.

Moce i umiejętności Deathstroke’a

Dzięki poddaniu się eksperymentowi mającemu na celu stworzenie super żołnierza został u niego aktywowany, uśpiony meta gen, który zwiększył mentalne umiejętności Slade’a, jak i pozwolił mu na dostęp do wcześniej nieużywanych części mózgu, wskutek czego Deathstroke korzysta z 90% jego możliwości. Dzięki temu Deathstroke posiadł takie umiejętności jak wyostrzone zmysły, nadludzka siła, wytrzymałość, szybkość, zwinność i refleks. Później Deathstroke posiadł moc regeneracji, która nie tylko leczyła jego rany, dawała odporność na trucizny i choroby, ale i też spowalniała jego starzenie się. Dodatkowo Deathstroke jest świetnym akrobatą, specjalistą od ładunków wybuchowych, kamuflażu, broni palnej i białej, ma dobry zmysł analizy taktycznej oraz niesamowitą celność. Jest ekspertem w paru stylach walki, co pozwala mu stać na równi z Batmanem, Brązowym Tygrysem czy pokonać 300 przeciwników w pojedynkę.