Selina Kyle (Catwoman)

Selina Kyle, lepiej znana jako Catwoman, zadebiutowała w „Batman vol.1 #1”, który został wydany w 1940 roku. Twórcami Kobiety Kot są Bob Kane oraz Bill Finger.

Historia Catwoman

Selina miała ciężkie dzieciństwo. Wychowywała się w niebezpiecznej dzielnicy East End, a sytuacja rodzinna dorzucała oliwy do ognia. Matka nie zwracała większej uwagi na swoje obowiązki domowe czy rolę rodzica. Zamiast tego wolała poświęcać większość uwagi swojej pasji, którą były koty. Ojciec Seliny nie był lepszy. Również i on nie przykuwał uwagi do roli rodzica. Zamiast tego wolał zapijać się przeróżnymi trunkami i zasypiać z pilotem w ręku. Całość obowiązków domowych, w tym wychowanie młodszej siostry Magdaleny, spoczywały na barkach dorastającej Seliny.

Problemy domowe z czasem rozwiązały się same. Matka Seliny nie mogła dłużej znieść swojego życia i popełnia samobójstwo. Ojciec natomiast umarł z przyczyn naturalnych. Siostry zostały osierocone. Natychmiast zostały zabrane do dwóch osobnych sierocińców. Życie w domu dziecka nie było dla Seliny komfortowe. Po kilku dniach uciekła z sierocińca i postanowiła żyć na ulicy jako złodziejka. Drobnym grabieżom, które pomogły Selinie przeżyć, pomagały całkiem dobrze rozwinięte umiejętności akrobatyczne. Jednak młodej dziewczynie brakowało doświadczenia w rabunkach. Po kilku próbach została pochwycona i osadzona w poprawczaku o nazwie Sprang Hall.

Selina spędziła nieco czasu w Sprang Hall. Podczas odsiatki w sierocińcu natrafiła na pewne informacje ukazujące liczne defraudacje pieniężne dokonane przez dyrektorkę placówki. Wypływ informacji nie spodobał się szefowej Sprang Hall i natychmiast wzięła sprawy w swoje ręce. Nie chcąc, żeby na jaw wyszły jej machlojki, postanowiła utopić Selinę. Niemal jej się to udało, lecz Selina wyszła cało i przekazała dowody policji. Dyrektora trafiła na parę ładnych lat zza kratki.

Kyle powróciła do życia na ulicy. Poprawiły się również jej umiejętności złodziejskie. Na swojej drodze życia spotkała dwójkę doświadczonych wojowników, którzy pomogli jej w szkoleniu się w walce. Pierwszym z nich był Ted Grant aka Wildcat. Ted znany jest jako świetny bokser i w tym też wyszkolił Selinę. Następnie spotkała jednego z członków League of Assassins, Sensei. Sensei okazał się na tyle dobrym nauczycielem, a Selina pojęta uczennicą, że z czasem obaliła z podium dotychczasowego pupila Sensei, którym był Kai.

Będąc całkiem niezłą złodziejką i fighterką, Selina musiała zapewnić sobie źródło pozyskiwania informacji. Wykorzystała swoją urodę podczas pracy w prostytucji. Wyciągała informacje od swoich klientów, które pomagały jej w kradzieżach. Selina z czasem jednak miała dość takiego życia. Chciała czegoś więcej. Styczność z Batmanem ukierunkowała ją. Stworzyła własny kostium inspirując pasją jej matki, którą były koty. Przybrała pseudonim Catwoman i rozpoczęła karierę w Gotham jako znana złodziejka.

Selina bardzo szybko dorobiła się wrogów. Pierwszym z nich był Carmine Falcon, boss przestępczego świata w Gotham. Sytuacja była na tyle napięta, że w całość zaangażował się Batman. Pierwsze ich spotkanie zaowocowała w swego rodzaju chemią, która nie miała większego rozwinięcia ze względu na sprzeczny charakter działań Kobiety Kot. Nie przeszkodziło to jedna we współpracy tej dwójki przeciwko Falconowi. Walka ramię w ramię zaowocowała z czasem w zgładzeniu przeciwnika. Kolejnym przeciwnikiem Catwoman, o którym warto wspomnieć był dawny uczeń Sensei, Kai. Pojawił się w Gotham pod pseudonimem Hellhound.

Mimo panującej chemii między Catwoman, a Batmanem, nie mogło dojść do czegoś więcej. Przeciwnie dla osób, które znajdowały się pod maskami. Selina zaczęła spotykać się z Bruce. Z czasem niepozorne spotkania przerodziły się w prawdziwy związek. By było ciekawiej, żadne z nich nie wiedziało o zamaskowanych działaniach partnera. Selina z czasem miała dość częstego znikania Bruce’a, który był potrzebny Gotham jako Batman. Swoje apogeum miało to podczas serii zabójstw wykonanych przez Hangmana. Selina wyjechała wtedy do Rzymu, gdzie prowadziła śledztwo dotyczące przeszłości jej ojca. Śledztwo rzuciło nowe światło na pochodzenie złodziejki. Okazało się, że ojcem Seliny nie był Brian Kyle, a Carmine Falcone, który miał romans z Marią Kyle.

To nie koniec faktów rodzinnych. Selinie udało się odnaleźć Magdalenę. Nie mogła jednak zaopiekować się młodszą siostra. Powodem było życie Seliny, które mogło okazać się zbyt niebezpieczne dla Magdaleny. Selina poprosiła swoją przyjaciółkę Holly Robinson, poznaną podczas pracy w prostytucji, aby ta zaopiekowała się Magdaleną. Holly niemal natychmiast przygarnęła siostrę Seliny pod swoje skrzydła.

Selinę można określić jako typ podróżniczki. Kolejny raz opuściła Gotham. Tym razem skierowała się do Nowego Jorku, gdzie aktywnie działała jako Catwoman. Podczas tego okresu bardzo mocno skupiła się na swoim prywatnym życiu. Wpierw rozpoczęła karierę w Randolf Industries, a następnie zgłosiła swoją kandydaturę na stanowisko burmistrza Nowego Jorku. Selina nie była mocnym kandydatem do pełnienia tej funckji, dlatego też manipulowała przebiegiem wyborów. Nie trwało to długo, ponieważ o jej działaniach szybko dowiedział się świat. Ta sfingowała swoją śmierć i powróciła do Gotham. Już na stałe.

Powrót do Gotham wcale nie okazał się dobrym pomysłem. Gordon przygotował zasadzkę, której celem było złapanie Catwoman. Zasadzka wypaliła, a Catwoman została złapana i osadzona w Cinque. Tam przeszła rehabilitację, która była prowadzona dość dyskusyjnymi metodami. Przy „kuracji” Seliny wykorzystane zostały toksyny Scarecrowa, które mocno odbiły się na psychice kobiety. Catwoman uciekła z placówki dzięki pomocy Harley Quinn. Selina dość długo nie mogła uporać się z problemami psychicznymi. Kiedy sytuacja się unormowała, postanowiła zemścić się na Gordonie. Pech chciał, że w tym samym czasie ktoś postrzelił Gordona. Catwoman znajdowała się w niewłaściwym miejscu, o niewłaściwym czasie, co natychmiast wzbudziło podejrzenia wszystkich, a całość winy spadła na nią. Kobieta Kot została pochwycona przez podopiecznych Batmana. Ci jednak wypuścili ją po tym jak Selina wyjaśniła całość sytuacji.

Selina w końcu dowiedziała się, kto kryje się pod maską Mrocznego Rycerza. Miało to miejsce podczas intrygi uknutej przez Husha. Catwoman bardzo zbliżyła się do Batmana. Ten odsłonił przed nią swoją twarz. Niestety nie przyniosło to dobrego obrotu spraw. Liczne problemy sprawiły, że związek nie przetrwał próby i rozstali się.

Działalność Catwoman nie była wszystkim na rękę. Przekonał się o tym Pingwin, który postanowił raz na zawsze rozwiązać problem. Uwolnił z więzienia Zeissa, którego wynajął do zamordowania Catwoman. Zeissowi udało się to bez większego wysiłku. W porę Catwoman została uratowana przez wyznawców Bastet, kobiecej bogini. Wyznawcy Bastet zabrali Seliną do świątyni bogini, gdzie wyleczyła swoje rany i powróciła do pełni sił. Nie mogła jednak pozostać tam na dłużej. Władca kultu uwidział sobie, że Selina jest wybranką Bastet, z którą musi powiedzieć ślubne „tak”. Decyzję na nim i na niej wymuszali kapłani. Selina miała jednak odmienne zdanie. Uciekła ze świątyni i powróciła do Gotham. Chwilę później wybuchał wojna gangów, której inicjatorką była podopieczna Batmana. Sytuacja była bardzo zaogniona. Raz jeszcze doszło do starcia z Zeissem. Tym razem zwycięstwo należało do Seliny.

Szokujący obrót sytuacji miał miejsce podczas spotkania Catwoman z Zatanną. Czarodziejka wyjawiła Selinie, że to kim jest teraz zawdzięcza wyłącznie członkom Justice League of America. W jaki sposób? Zatanna we współpracy z Batmana i Dr Lightem zrobili Selinie małe pranie mózgu, które odmieniło ją. Na dowód tego Selina odnalazła stare wersje kostiumów przechowywane pod jej łózkiem. Selina bardzo długo nie mogła zdecydować się czy powinna działać dalej jako bohaterka, czy wrócić do starych zwyczajów. Wątpliwości rozwiał Black Mask, który groził bliskim Seliny. Ta porzuciła bohaterskie wartości i posunęła się do strzału w głowę Black Mask.

Bardziej aktualne losy Kobiety Kot usytuowały ją jako bohaterkę, która nie odmawia sobie drobnych kradzieży. Uwikłana była w plan Batmana przeciwko Bane’owi. Batman zebrał grupę śmiałków, z którymi wyruszył po Bane’a. Grupa o tyle zaskakująca, że składała się z przestępców. Rola kotki skupiła się na grze dwu frontowej. Wkupiła się w łaski Bane’a sugerując, że zdradziła Batmana. Całość jednak była częścią planu Batmana. Wspólnie obalili Bane’a i sprowadzili go do Gotham.

Miłosna relacja Batmana i Catwoman przeszła drugą młodość. Bruce miał dość dalszego rozchodzenia się. Oświadczył się Catwoman, a ta je przyjęła. Mimo szczerych chęci obojga, nie doszło do wypowiedzenia „tak” na ślubnym kobiercu. Selina nie wstawiła się na własnym ślubie. Na jej decyzję wpłynął złożony plan Bane’a, w który zaangażowana została stara przyjaciółka Seliny, Holly. Sprawdź szczegóły – ślub Batmana i Catwoman.

Aktualnie Selina próbuje pogodzić się ze stratą Bruce’a. Ostatnio natrafiła na grupę jej naśladowczyń, które same wyznaczały sprawiedliwość korzystając z podobnego stroju do Catwoman.

Umiejętności Catwoman

Kobieta Kot charakteryzuje się wysoko rozwiniętą akrobatyka. Obeznana jest w różnych rodzajach sztuk walki. Znana jest z posługiwania się biczem, który służy jej w walce oraz przemieszczaniu się po mieście. Posiada również wysoko rozwinięte umiejętności złodziejskie.