Selina Kyle (Catwoman)

Catwoman zadebiutowała w komiksie „Batman #1” z 1940 roku. Twórcami postaci są Bill Finger i Bob Kane.

Kim jest Catwoman?

Catwoman debiutowała pod pseudonimem „Kot”. W jej debiutanckiej historii Pani Travers, bogata starsza dama, wyrusza na rejs jachtem ze swoim cennym naszyjnikiem. Dick Grayson, podejrzewając próbę kradzieży, zostaje stewardem na jachcie. Ma kilku podejrzanych, w tym siostrzeńca pani Travers, jej lekarza i brata. Kiedy kradzież faktycznie ma miejsce, pojawiają się gangsterzy, którzy są po naszyjnik. Dick przemienia się w Robina i wraz z Batmanem, który niespodziewanie pojawia się na miejscu, rozprawiają się z przestępcami. Okazuje się, że za kradzieżą stoi pani Peggs, która ukrywa naszyjnik pod bandażem i która jest naprawdę młodą i piękną kobietą znana jako Kot. Batman chwilowo ulega jej urokowi, ale ostatecznie pozwala jej uciec.

Odświeżona geneza

Geneza Catwoman została zmieniona po „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach” w „Batman: Year One”, gdzie Selina była dominatrix, opiekując się jednocześnie młodą prostytutką Holly. Decyduje się na życie włamywaczki, przyjmując postać Catwoman. W innej historii z 1989 roku, ratuje swoją siostrę przed brutalnym sutenerem. W różnych adaptacjach jej historii, Selina jest przedstawiana jako zaniedbane dziecko z trudnym dzieciństwem, które uczy się życia na ulicach i kradzieży. Pojawiają się sugestie, że może być nieślubną córką mafijnego bossa, Carmine Falcone. Miała również związek z Bruce’em Wayne’em, który zakończył się ich rozstaniem. W późniejszych sagach Batmana, Catwoman odmawia współpracy z przestępcą Banem i ma skomplikowane relacje z prawdziwym Batmanem.

Catwoman jako matka

Po „Infinite Crisis”, Selina Kyle rezygnuje z roli Catwoman i rodzi córkę, Helenę. Jej ojcostwo jest tajemnicą, ale Batman wykazuje się dużym zainteresowaniem dziewczynką. Holly Robinson staje się nową Catwoman, podczas gdy Selina pod pseudonimem Irena Dubrovna skupia się na opiece nad córką. Film Freak odkrywa jej tożsamość, co prowadzi do konfliktu. Wildcat informuje Selinę o aresztowaniu Holly, która zostaje uwolniona przez Selinę. Batman prosi Catwoman o pomoc w infiltracji plemienia Bana Amazons, aby udaremnić atak na Gotham. Selina zastanawia się nad bezpieczeństwem swojej córki, decydując się na jej adopcję i próbując wymazać wspomnienia o niej z pomocą Zatanny, która jednak odmawia. Selina dołącza do grupy Outsiders, ale szybko ją opuszcza.

Ślub Catwoman z Batmanem

Pewnego wieczoru Batman i Catwoman zmierzyli się z Kite-Manem i spontanicznie zdecydowali wziąć ślub tej samej nocy. Po zebraniu świadków – Batman przyprowadza sędziego Wolfmana z baru, a Catwoman uwalnia swoją przyjaciółkę Holly z Arkham – wracają do Wayne Manor, by przygotować się do ceremonii. Wzruszająca chwila ma miejsce, gdy Batman prosi Alfreda, by został jego świadkiem na ślubie, podkreślając, ile zawdzięcza staremu przyjacielowi. Holly wyraża zdziwienie, że Catwoman decyduje się na związek z Batmanem, ale także zauważa, że wydaje się on szczęśliwy po raz pierwszy. Jednak ślub Batmana i Catwoman nie dochodzi do skutku. Selina, zainspirowana słowami Holly, uważa, że musi poświęcić ich obopólne szczęście, by Gotham miało swojego obrońcę. W emocjonalnym geście zostawia welon na dachu, podczas gdy zrozpaczony Bruce stoi na innym dachu z myślami o skoku. Zaskakujące zwrot akcji ma miejsce w Arkham, gdzie okazuje się, że Holly była w zmowie z Banem i innymi antagonistami Batmana w celu złamania Nietoperza.

Wojna w Gotham

Po 8 tygodniach śpiączki Batman powraca do akcji w Gotham i dostrzega zmiany w zachowaniu przestępców, za którymi stoi Selina. W czasie jego nieobecności, Selina szkoliła gangsterów w skutecznym i mniej szkodliwym dla społeczności złodziejstwie, nakładając na nich obowiązek oddania części zysku na cele charytatywne. W odpowiedzi na jej działania, członkowie „Batrodziny” mają podzielone opinie. Podczas jednego z napadów ginie były współpracownik Freezera i Riddlera, co prowadzi do napięcia pomiędzy Batmanem a Seliną. Riddler obserwuje rozwijającą się sytuację, co sugeruje, że ma pewne plany w związku z tym.

Moce Catwoman

Catwoman nie posiada nadprzyrodzonych zdolności. Jest ekspertem w walce wręcz, zwinności, akrobatyce i włamaniach. Używa bicz jako swojej głównej broni i jest wyjątkowo przebiegła w planowaniu skomplikowanych kradzieży.