Adam Strange

Adam Strange zadebiutował w „Showcase #17” z 1958r. Twórcami postaci są Julius Schwartz oraz Murphy Anderson

Kim jest Adam Strange?

Adam Strange wiódł spokojne życie jako archeolog. Jego życie uległo zmianie, kiedy przypadkowo został teleportowany z ziemi na planetę Rann. Teleportacja odbyła się za pomocą wiązki nazywanej „Zeta-Beam”. Adam został zaatakowany przez obcą formę życia zaraz po przybyciu na planetę. Uratowała go Alanna, przyszła żona. Kobieta zabrała Adama do Sardatha, swego ojca, który wyjaśnił mu, że jego lud pracował nad technologią komunikacyjną z ziemią, ale badania stworzyły maszynę deportacyjną. Promienie Zeta-Beam różnią się od ogólnie przyjętych maszyn teleportacyjnych. Promienie przenoszą tymczasowo, a po minięciu konkretnego okresu czasowego, przeniesiona osoba powróci do miejsca, z którego została zabrana.

Adam zaaklimatyzował się na planecie Rann. Postanowił bronić mieszkańców przed tamtejszym zagrożeniem. Pomogła mu w tym korzystanie z technologii Rann. To własnie na tej planecie pozyskał klasyczny ekwipunek oraz strój.

Stróż planety Rann

Jeżeli szukacie najbardziej oddanego mieszkańca planety Rann to będzie nim Strange. Postawa ziemskiego bohatera budziła zastrzeżenia w momencie, kiedy zdecydował się porwać członków JLA, by ci pomogli mu w odbudowie planety Rann. Zamieszanie ostatecznie zakończyło się szczęśliwie, lecz zachowanie Strange’a było kontrowersyjne. W kłopotliwej sytuacji został postawiony w miniserii „Planet Heist”, kiedy Adam został uznany za winnego destrukcji Rann. Śledztwo ujawniło, że za zniknięciem Rann stoi ojciec Alanny, który teleportował planetę do innego wymiaru. Decyzja została podjęta z powodu zagrożenia spowodowanego przez Starbreakera. Złoczyńcę udało się pokonać Adamowi we współpracy z Omega Men oraz Darkstars.

Wojna ras

Przed Infinite Crisis doszło do burzliwego okresu. Wywołana została wojna pomiędzy planetą Rann a Thanagar. Powodem było przemieszenie planety Rann, co również wpłynęło na Thanagar. W efekcie końcowym planeta Thanagar znalazła się bliżej słońca, co uszkodziło znaczny obszar. Część mieszkańców przesiedliła się. Niestety okoliczności doprowadziły do wojny pomiędzy obydwoma rasami. Konflikt udało się zakończyć dzięki Strange’owi, Hawkmanowi, Hawkwoman, Ilowogowi oraz Kyle Raynerowi. Starania odkryły, że za sznurki pociągał nie kto inny jak Superboy-Prime, któremu konflikt był na rękę w dobie Nieskończonego Kryzysu.

Wydarzenia podczas 52

Adam Strange znalazł się w nietypowym sojuszu przeciwko Lady Styx. W walce wsparli do Animal Man oraz Starfire. Niestety drużyna nie była w najlepszej kondycji do walki. Teleportacja promieniami Zeta-Beam pozbawiła Adama oczu, a pokonanie Lady Styx kosztowało życie Animal Mana. Koniec przeciwniczki nie zatrzymał fali nieszczęścia. Starfire oraz Adam byli prześladowani przez oddanych Styx. Starfire została poważnie ranna w jednej z bitew. Podobnie Adam. Z pomocą przybyły zielone latarnie oraz Mogo. Ostatecznie Adam odzyskał parę oczu oraz powrócił do swojej żony.

Grupa R.E.B.E.L.S.

Adam dołączył do grupy R.E.B.E.L.S. Grupie udało się powstrzymać zagrożenie ze strony Starro, który swoją mocą terroryzował światy. Strange interweniował również podczas paktu zawieranego przez mieszkańców Thanagar na Nowym Kryptonie.

Na tym nie skończyły się kłopoty ze Starro. Pozaziemski byt raz jeszcze zagroził planetą przejmują kontrolę nad L.E.G.I.O.N. Sytuacja nieco zszargała dobre imię Vril Dox. Temu udało się odkupić przywracając planetę Rann do systemu Vega. Mieszkańcy planety w ramach wdzięczności umożliwili mu odbudowę L.E.G.I.O.N. u siebie. O swoje domagali się jednak Tamaranińscy uchodźcy, którzy domagali się planety na własność powołując się na wcześniejszą obecność planety na orbicie Thanagarskiej. Zapędy wojenne zostały jednak stłamszone przez Vrila Doxa. Adam Strange również miał znaczący wpływ podczas rokowań pomiędzy Rann, Thanagran oraz L.E.G.I.O.N.

Współczesne losy Adama Strange

Chciałoby się przytoczyć bardziej współczesne historie Adama, lecz nie mamy za wiele co opowiadać. Postać nie występowała za czasów New52 oraz DC Rebirth. Jedynie była wspominana przez pojedynczych bohaterów.

Możemy powiedzieć, że Adam został wskrzeszony dzięki Tomu Kingowi za sprawą serii „Strange Adventures”. W momencie pisania artykułu ukazał się pierwszy numer serii, w której główny bohater postawiony jest w nietypowej sytuacji. Na ziemi prowadzi sielankowe życie usłane popularnością na miano celebryty. Zawdzięcza to wydaniem książki o identycznym tytule, co przytoczony komiks. Za Adamem ciągną się wspominania wojenne toczone na planecie Rann. Niestety życie ziemskie komplikuje się, kiedy Adam zostaje oskarżony o morderstwo. Bohater jest przekonany o swojej niewinności. Prosi Batmana, by pomógł mu w dotarciu do prawdy. Batman odmawia i typuje innego bohatera na swoje miejsce.

Umiejętności Adama Strange

Adam jest wyszkolony w walce ręcznej, jak i posługiwaniu się bronią palną. Korzysta z laserowych blasterów, a jego strój posiada wbudowany plecak odrzutowy. Kostium umożliwia Adamowi podróżowanie po kosmosie. Nowa para oczu umożliwiała Adamowi widzenie przez elektromagnetyczne spektrum.