Dinah Lance (Black Canary)

Dinah Lance zadebiutowała w komiksie ” All-Star Comics #42″ z 1948 roku. Twórcami postaci są Dick Dillin i Dennis O’Neil.

Kim jest Black Canary?

Dinah Drake Lance została przeniesiona na Ziemię-Dwa. Po powrocie Dinah okazało się, że wyszła za mąż za detektywa Larry’ego Lance’a. Współpracując z Ligą Sprawiedliwości Ameryki, Dinah odzyskała status członka JSA. Gdy podczas jednej z misji Larry zginął, próbując uratować Dinah, ta przeniosła się na Ziemię-Jeden, gdzie odkryła swoje moce dźwiękowe – ultradźwiękowy krzyk „Krzyk Kanarka”. Dołączyła tam do Ligi Sprawiedliwości i związała się z Zieloną Strzałą. Później wyszło na jaw, że Dinah jest córką oryginalnej Black Canary. W latach 50. miała dziecko z Larry’m, które zostało przeklęte przez wroga Justice Society, Czarodzieja. Dziecko zostało uśpione, aby nie wyrządzało szkody swoim mocami, a później Dinah, umierając z powodu promieniowania, przeniosła swoje wspomnienia do ciała dorosłej już córki.

Black Canary po „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”

Historia Black Canary uległa zmianie po Kryzysie. Teraz były to dwie osoby: Dinah Drake i jej córka, Dinah Laurel Lance. Dinah Drake była żoną detektywa Larry’ego Lance’a i po jego śmierci wychowywała córkę w otoczeniu bohaterów Justice Society. Młodsza Dinah chciała zostać superbohaterką na wzór matki, co spotkało się z jej dezaprobatą. Mimo to trenowała w tajemnicy pod okiem Wildcata, zdobywając moc „Krzyku Kanarki”. Później prowadziła kwiaciarnię i wstąpiła do Ligi Sprawiedliwości Ameryki, gdzie zakochała się w Green Arrow. Po śmierci matki z powodu raka, Dinah opuściła Ligę i przeniosła się do Seattle z Zieloną Strzałą. Jednak spotkały ją tam kolejne tragedie: porwanie, utrata mocy i niezdolność do rodzenia dzieci. Po tym traumatycznym doświadczeniu i problemach w związku z Zieloną Strzałą, Dinah zerwała z nim. Jej kwiaciarnia została zniszczona, ale jej moce i kondycja fizyczna zostały przywrócone dzięki Lazarus Pit. Ostatecznie Dinah powróciła do działalności superbohaterskiej, w tym do drużyny Birds of Prey.

Współczesne przygody Black Canary

Black Canary zakłada nowy zespół Birds of Prey. Misją grupy jest przeniknięcie na Themyscirę i uwolnienie z tamtejszego więzienia Cynthie Lance (Sin), siostry Dinah. W skład drużyny Dinah wciąga kolejno: Cassandrę Cain (Batgirl), Big Bardę, Zealot, Harley Quinn (za namową Cassandry) oraz Mię Mizoguchi – bohaterkę z przyszłości, znana w swojej epoce jako Meridian. Każda z bohaterek decyduje się przyłączyć po usłyszeniu, kogo mają pomóc wydostać z niewoli. Jedynie idea dołączenia Harley budziła początkowo kontrowersje, jednak Cassandra upierała się przy swoim stanowisku. W międzyczasie Black Canary i Roy Harper poszukują Olivera Queena, który uznawany jest za martwego po „Dark Crisis”.

Moce Black Canary

Black Canary posiada ultradźwiękowy krzyk o ogromnej mocy. Ponadto jest ekspertką w dziedzinie walki wręcz, posiada zaawansowane umiejętności szpiegowskie i jest biegła w jeździe na motocyklu.