Black Canary

Black Canary zadebiutowała w „Flash Comics #86” z 1947r. Twórcami postaci są Robert Kanigher i Carmine Infantino .

Kim jest Black Canary?

Kolejną istotną członkinią Ptaków Nocy jest Black Canary. Bohaterka debiutowała w 1947 roku, będąc jedną z pierwszych heroin komiksu. Wówczas pod tym przydomkiem działała jeszcze Dinah Drake po której jej córka Dinah Lance odziedziczyła tytuł. A potem, jak to często bywa w żywocie superbohaterów, wszystko nieco się skomplikowało… Postać tę wykreowali Robert Kanigher i Carmine Infantino na łamach „Flash Comics” # 86. Co ciekawe nie była ona od początku pozytywną postacią, lecz z biegiem czasu przeszła na słuszną stronę barykady.

Początki

Historia postaci Black Canary rozpoczyna się w Złotej Erze komiksu. Wówczas przydomek ten przybierała Dinah Drake która działała ze swym mężem Larry’m Lance’m w Gotham, zwalczając przestępczość. Zanim dowiedzieliśmy się, że to „ta dobra” kobieta współpracowała z przestępcą Johnny’m Thunderem, lecz wydało się, że była jedynie wtyczką. Początkowo nie posiadała żadnych specjalnych zdolności, ograniczając się jedynie do walki wręcz. Nieco później powstał jej słynny krzyk soniczny, z którym dziś identyfikuje się tę postać. W latach 60 zmodyfikowana historię pierwszej Black Canary, która od tej pory mieszkała na Ziemi-2, wraz ze swym mężem i była członkinią JSA, choć zdarzało się jej dołączyć do Ligi Sprawiedliwości wówczas z Ziemi-1. W czasie team-up’u JLA/JSA walczyła z Aquariusem, który doprowadził do śmierci jej ukochanego. Po pokonaniu łotra Dinah dołączyła do Ligi, przenosząc się na Ziemię-1. Przez lata brała udział w przygodach u boku popularniejszych wtedy herosów, w tym Batmana. W latach 40 i 50 wiecznie młodzi herosi nie byli normą. Młodzieńczy wygląd Canary musiał być więc wyjaśniony. Dlatego też stworzono jej córkę, która została jednak przeklęta przez Wizarda (skądinąd posiadającego podobny niszczycielski krzyk). Starsza Dinah miała nadzieję, że uratuje ją piorun Johnny’ego Thundera Thunderbolta, lecz on tylko zatrzymał ją w swoistym zawieszeniu. Pamięć o tym bolesnym fakcie zastąpiona została przez Johnny’ego fałszywymi wspomnieniami o spokojnej śmierci młodszej Dinah. Po bitwie z Aquariusem kobieta odkrywa, że została napromieniowana i pozostało jej niewiele życia. Postanawia więc odwiedzić grób córki ostatni raz. Widząc jednak zamknięto w swoim wymiarze córkę, teraz już niemal dorosłą, pojmuje, że mogła być ona jej następczynią. Thunderbolt i Superman wpadają na pomysł aby przenieść świadomość Canary do ciała jej córki, by mogła ona kontynuować swą misję.

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach

Pierwszy z serii Kryzysów dotknął również postać Black Canary. Według obowiązujących standardów wówczas Black Canary to Dinah Lauren Lance, córka Dinah Drake, której była sukcesorką. Pierwsza Canary była trenowana przez swego ojca policjanta Richarda Drake’a, aby w przyszłości dołączył jak on do szeregów gothamskich stróżów prawa. Gdy ten zginął, z szacunku do niego zaczęła walczyć z przestępczością, dniami jednak nadal prowadząc kwiaciarnię. Wtedy poznała Larry’ego Lance’a, z którym miała córkę. W międzyczasie przeżyła wiele przygód u boku JSA i JL, z góry jednak było wiadomo, że przyszłość należy do jej córki. Młodsza Canary również posiadała soniczny krzyk, który jednak potrafiła lepiej kontrolować. Wychowując się w otoczeniu herosów, pragnęła podążyć tą ścieżką, co spotkało się z silnym oporem matki. Znalazła jednak sojusznika w postaci Wildcata, który pomógł jej w treningach i przygotowaniu do niełatwej roli.

Po dołączeniu do Ligi Sprawiedliwości Dinah poznała Green Arrowa, z którym na początku nie miała zbyt dobrych relacji, lecz z czasem narodziło się prawdziwe uczucie, mimo różnicy wieku. Canary należała do JLA przez sześć lat, po czym dołączyła do JLI, przeprowadzając się z Arrowem na zachodnie wybrzeże i modyfikując nieco swój kostium. W tym czasie Dinah porzuciła charakterystyczną blond perukę, którą przykrywała naturalne ciemne włosy, farbując je na jasny kolor.

Ptaki Nocy

Po fatalnym postrzale Barbary Gordon przez Jokera dziewczyna mogła zapomnieć o dalszej karierze Batgirl. Przykuta do wózka inwalidzkiego nie poddała się i jak na córkę komisarza gothamskiej policji znalazła sposób by kontynuować swą działalność w nieco innej formie. Tak oto narodziła się Oracle, która po krótkiej współpracy z Suicide Squadem stała się inicjatorką żeńskiego zespołu superbohaterskiego Ptaki Nocy. Tworząc skład zespołu, postawiła między innymi właśnie na Dinah. W pierwszym okresie działań Oracle i Canary nie mogły dojść do porozumienia, lecz w wyniku potyczki z Blockbusterem panie porzuciły dawne niesnaski. Po „Nieskończonym Kryzysie” i tym samym w realiach nowej linii czasowej Dinah dołączyła do prominentnego grona założycieli JLA. Podczas ślubu jej i Olivera Queena nie odbyło się bez problemu z Injustice League. W wyniku działań Prometeusza i efektów „Ostatniego Kryzysu” między Oliverem i Dinah doszło jednak do pierwszego rozłamy, gdy Szmaragdowy Łucznik zdecydował się działać radykalniej u boku Hala Jordana. Po ataku Prometeusza, gdy doprowadził Star City do ruin Canary i Arrow odnaleźli ciało córki Roy’a Harpera, który sam mocno ucierpiał w walce ze złoczyńcą. Dinah u boku Donny Troy przekazuje mu fatalne wieści, gdy ten tylko wybudza się ze śpiączki.

Najczarniejsza Noc

W czasie „Nieskończonej Nocy” Black Canary była w Coast City, gdzie armia Nekrona siała zamęt. Na miejscu okazało się, że łotr zdolny jest z pomocą czarnych pierścieni mocy kontrolować herosów, którzy powrócili co życia. Gdy Green Arrow poddał się jego sile Canary była zmuszona stoczyć z nim walkę. Ollie jednak na tyle kontrolował swe ciało, aby celowo chybić w swą żonę i trafić w przewód z ciekłym azotem. Dinah nakazuje Red Arrowowi, by użył go do zamrożenia opętanego Olivera. Po wszystkim dołącza do bohaterów w bitwie z Czarnymi Latarniami. Gdy Nekron zostaje pokonany, wychodzi na jaw, że Green Arrow zabił Prometeusza. Ten widząc potępienie ze strony najbliższych, ucieka, lecz wkrótce się poddaje. W więzieniu Dinah oddaje mu obrączkę i nie bierze udziału w jego procesie. Jakiś czas później Dinah wraca do Gotham, reaktywując Ptaki Nocy. Konfrontuje się z nową przeciwniczką, White Canary, która zna jej prawdziwą tożsamość. Dochodzi również wówczas do rozliczenia z Lady Shivą, która jednak pomaga Ptakom Nocy zakończyć sprawę z White Canary.

The New 52!

Kolejny reset i kolejne zmiany w życiu Canary. I to poważniejsze niż zwykle. Od tej pory bowiem Black Canary to Dinah Drake, która poślubia Kurta Lance’a. Bohaterka dołączyła do Ptaków Nocy między innymi u boku Starlight, Katany i Batgirl. Tuż po wydarzeniach z „Tronu Atlantydy” staje się członkiem rezerwowym Ligi Sprawiedliwości. Cofając się jednak do jej początków. Dinah była córką nastoletniej matki, której została odebrana i umieszczona w domu dziecka w wieku czterech lat. Była problematyczną osóbką i ostatecznie uciekła z ośrodka gdy skończyła lat dziesięć. Znalazła schronienie u Desmonda Lamara, któremu pomagała w codziennych obowiązkach w zamian za jedzenie i bezpieczny kąt. Lamar z czasem zaczął ją szkolić w sztukach walki, a gdy zachorował na raka mózgu, pozostawił jej w spadku swoje dojo. W późniejszym czasie niejaki John Lynch chcąc sprawdzić jej umiejętności, posyła na nią grupę ninja, których Dinah pokonuje. W ten sposób przekonuje mężczyznę do siebie i odnajduje miejsce w grupie Team 7. Działając w tym zespole odpowiada za infiltrację. W tym czasie odkrywa swój dar sonicznego krzyku. Moc ta pomaga zniszczyć wyspę Gamorra przy użyciu Puszki Pandory i pomocy Kurta Lance’a, który od tej pory uznawany jest za martwego. Już poza Team 7 Canary kontynuuje działalność, polując na sieć terrorystyczną Basilisk. Tworzy na nowo drużynę Ptaki Nocy w której skład wchodzą Starling, Poison Ivy i Batgirl. Gdy Ivy zdradza zespół, pozycja Canary jako przywódczyni zaczyna słabnąć a drużyna ulega ciągłym przeobrażeniem. W miejsce Katany wchodzą między innymi Strix i Condor. Podczas jednej z misji Canary trafia na staruszkę imieniem Ettie. Okazuje się ona być nieśmiertelną Matką Ewą, którą ściga R’as al Ghul. Opowiada ona jej, że z każdym jej odrodzeniem i nowym życiem miała dzieci, które częściowo odziedziczały jej mutację. Przypuszczała ona, że Dinah jest w jakiś sposób powiązana z nią genetycznie. Niedługo po tym wychodzi na jaw, że jej mąż Kurt żyje, lecz stracił o niej pamięć. Dinah podejrzewa, że we wszystko zamieszana jest Amanda Waller, która bez ogródek informuje ją, że jej ukochany został wskrzeszony za pomocą Serum Samsary, którego efektem ubocznym jest utrtata wspomnień. W wyniku tego zamieszania traci i tak chwiejne przywództwo i jakby tego było mało, wewnętrzna kłótnia z Batgirl przyczynia się do rozpadu Ptaków Nocy. Panie są jednak zmuszone zamieszkać razem, gdy dojo Dinah zostaje spalone, częściowo z winy Barbary. Dinah zaczyna karierę jako piosenkarka, Następnie Dinah po propozycji od wytwórni A&B nagrania krążka, dołącza do zespołu o nazwie Black Canary, gdzie przyjmuje pseudonim DD i stara się zerwać z przeszłością. Zaczyna ich tez uczyć sztuk walk, gdy dostrzega, że ich życie jest zagrożone z jej powodu. Częściowo odkrywa też źródło swych mocy.

DC Odrodzenie

Już w na początku tego okresu widocznym był fakt, że włodarze DC zamierzają wrócić do romantycznej relacji Dinah i Olivera. Wspomina bowiem o niej Flash/Wally West pojawiający się z „Uniwersum DC” Odrodzenie”, którego ominęły zmiany z „Flashpointu”. Ich miłość, choć początkowo uśpiona, odżywa i mimo iż brak tu tak głębokiej zażyłości, Canary i Arrow znów tworzą parę. Dinah pomagała swemu ukochanemu w walce między innymi z Dziewiątym Kręgiem, sama z kolei ponownie dołącza do Ptaków Nocy i JLA. Choć obecna Canary to nieco inna bohaterka, co wpływa też na jej związek, to patrząc wstecz, można dojść do wniosku, że zmiany idą ku lepszemu.

Umiejętności Black Canary

Dinah znakomicie radzi sobie w walce wręcz, ośmielę się nawet stwierdzić, że przewyższa samego Green Arrowa. Najbardziej jednak jej ikoniczną zdolnością jest soniczny krzyk, zdolny powalić dużo potężniejszego przeciwnika. Black Canary zaliczana jest do herosów działających raczej na poziomie miejskiej przestępczości, lecz opanowanie wielu sztuk walki w połączeniu z jej nadnaturalnymi zdolnościami pozwala jej działać w ekstremalnych okolicznościach, co sprawie, że odnajduje się nawet w największych eventach.