Jonathan i Martha Kent (ziemscy rodzice Supermana)

Jonathan i Martha Kent zadebiutowali w komiksie „Superman #1” z 1939 roku. Twórcami postaci są Jerry Siegel i Joe Shuster.

Kim są Jonathan i Martha Kent?

W ciągu dziejów komiksów o Supermanie, postaci Ma i Pa Kent przeszły przez wiele różnych wcieleń i nazw. Początkowo w „Action Comics” nr 1 z 1938 r. mały Kal-El został znaleziony przez przypadkowego kierowcę, ale już w „Superman” nr 1 z 1939 r. wprowadzono adopcyjnych rodziców, Mary i Johna Kentów. W różnych wersjach przez lata używano różnych imion, takich jak Eben i Sarah czy Eben i Martha. W latach 50. XX wieku zaczęto używać imion Jonathan i Martha Kent, które utrwaliły się jako ich stałe imiona w świecie Earth-One, podczas gdy wcześniejsze wersje imion były przypisane światu Earth-Two. W serii „Superboy” z 1949 r., która opowiadała o młodości Supermana, Jonathan i Martha Kent byli stałymi postaciami i pomagali młodemu Clarkowi w nauce korzystania z jego mocy. Clark jako Superboy zaczął swoją karierę bohaterską w wieku ośmiu lat, a jego kostium został stworzony przez Marthę z koców z jego rakiet.

Historia śmierci Kentów była różnie przedstawiana, ale jedna z wersji z „Superman” nr 161 z 1963 r. opisuje ich śmierć z powodu choroby zarazy, którą złapali po kontakcie z piracką skrzynią na Karaibach. W „Superboy” nr 145 z 1968 r. Jonathan i Martha zostali przedstawieni jako młodsi dzięki obcemu serum, ale to działanie serum z czasem ustąpiło. Ostatecznie zmarli na chorobę tropikalną po kolejnej podróży na Karaiby. Przed śmiercią Jonathan przypomniał Clarkowi o jego obowiązku używania mocy na rzecz dobra ludzkości. Po ich śmierci Clark przeniósł się do Metropolis, aby rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu.

W przepisanej przez Johna Byrne’a historii Supermana z 1986 roku, „Człowiek ze stali”, Jonathan i Martha Kent pozostają przy życiu aż do dorosłości Clarka, co jest znaczną zmianą w porównaniu z wcześniejszymi wersjami. Kentowie pełnią kluczową rolę w wychowaniu Clarka, ucząc go wartości potrzebnych do bycia bohaterem. Po znalezieniu noworodka Kal-Ela w kryptońskiej „matrycy narodzin”, przedstawiają go jako swoje naturalne dziecko. Z czasem Clark dowiaduje się o swoim pochodzeniu i po ukończeniu szkoły średniej wyrusza odkrywać świat, w końcu osiedlając się w Metropolis. Jonathan i Martha kontynuują życie na farmie, a później otwierają sklep wielobranżowy w Smallville. Historia rodziny Kentów została rozszerzona w serii „The World of Smallville” oraz „The Kents”, gdzie ukazano ich jako aktywnych abolicjonistów w czasach Bleeding Kansas. Po kryzysie, Jonathan doświadcza ataku serca, ale spotyka Clarka w zaświatach i zachęca go do powrotu do życia.

W późniejszych latach, dom Kentów staje się schronieniem dla innych postaci ze świata DC, takich jak Matrix Supergirl i Conner Kent (Superboy), któremu nadają imię Conner i który ostatecznie staje się częścią ich rodziny, mimo iż różni się od Clarka. Kentowie pomagają także Lois i Clarkowi w wychowywaniu ich adoptowanego syna, Chrisa Kent. Jonathan i Martha odgrywają ważną rolę nie tylko jako rodzice Clarka, ale też jako wsparcie dla innych młodych bohaterów, wprowadzając ich w życie na Ziemi i pomagając im znaleźć swoje miejsce w świecie.

Moce Jonanthana i Marthy Kent

Jonathan i Martha nie posiadają żadnych nadprzyrodzonych mocy. Są zwykłymi ludźmi, których siła tkwi w ich moralności, wartościach i zdolności do wychowania Clarka na silnego i etycznego bohatera. Ich rola w uniwersum DC polega głównie na wpajaniu Clarkowi zasad i wartości, które pomagają mu w kształtowaniu jego charakteru jako Supermana.