Jason Todd (Red Hood)

Jason Todd, lepiej znany jako drugi Robin oraz aktualny Red Hood, zadebiutował w „Batman #357” wydanego w 1983 roku. Autorami postaci są Gerry Conway i Don Newton.

Historia Jasona Todda

Jason Todd był kolejny dzieckiem, który nie mógł cieszyć się z dzieciństwa. Jego ojciec spędził większość lat w więzieniu za liczne przestępstwa, natomiast matka, która biologicznie nią nie była, zmarła, gdy był mały. Chłopiec wychował się w Alei Złoczyńców. Był zmuszony do kradzieży, żeby przeżyć kolejny dzień. Właśnie ta droga skierowała go do spotkania z Batmanem. Pewnej nocy Jason zauważył pozostawionego Batmobile. Nie czekając dłużej, natychmiast do niego się zakradł i postanowił ukraść opony do pojazdu Batmana, a następnie sprzedać je za pokaźną sumkę. Pech chciał, że Jason został przyłapany na gorącym uczynku przez właściciela pojazdu. Batman natychmiast zabrał chłopca i zostawił go w szkole pani Ma Gunn. Placówka wydawała się idealnym miejscem dla niegrzecznych chłopców. Tak na prawdę szkoła była przykrywką, w której wychowywani byli nastoletni złodzieje. Batman we współpracy z Jasonem unicestwili miejsce raz na dobre. Podczas współpracy tej dwójki, Mroczny Rycerz zauważył potencjał w chłopcu. Postanowił dać mu szansę. Bruce zwerbował Jasona. Po ukończeniu szkolenia Jason stał się drugim z kolei Robinem. Po raz pierwszy możemy ujrzeć Jasona jako Robina w „Batman #366” wydanego w 1983 roku.

Jason bardzo różnił się jako Robin od swojego poprzednika. Nie okazywał litości przestępcom. Wielokrotnie zdarzyło mu się tracić panowanie nad swoimi nerwami. Pierwszy raz zauważył to Batman podczas styczności Jasona z Two Face. Okazał się, że Dent jest odpowiedzialny za morderstwo ojca Jasona. Robin wpadł w szał, odnalazł Two Face i pobił go do krytycznego stanu. Batmanowi na czas udało się zainterweniować.

Kolejną głośną sytuacją była historia z Felipe Garzonas. Felipe był synem dyplomaty. Lubił pławić się w luksusie oraz przejawiać agresję względem przeciwnej płci. Pokazuje to przykład modelki, która wielokrotnie była przez niego terroryzowana. Miarka się przebrała. Modelka nie wytrzymała i pewnego dnia popełniła samobójstwo. Jason na wieści o tym ponownie wpadł w szał. Własnoręcznie wymierzył sprawiedliwość. Jason udał się do mieszkania Felipe i wyrzucił go przez okno.

Liczne przejawy agresji ze strony Jasona wzbudziły niepokój u jego mentora. Bruce nie był dłużej pewny swojego wyboru. Zaproponował Jasonowi, by ten zrezygnował ze swoich obowiązków na jakiś czas. Jason nie przyjął wiadomości ze spokojem, lecz opuścił Gotham. Powrócił w swoje rodzinne strony. Dawny sąsiad przekazał Jasonowi pudło z dość ważnymi dokumentami. Dowiedział się z nich, że Catherine Todd nie była jego biologiczną matką. Okoliczność mocno zaintrygowała Jasona. Natychmiast zabrał się za przeglądanie starego dziennika ojca. Tamtejsze zapiski podsunęły Jasonowi kilka kobiet, które w rzeczywistości mogły być jego matką. Wśród kandydatek znalazły się trzy kobiety: Israeli Mossad, Shiva Woo-San i Sheila Haywood. Ta ostatnia okazała się prawdziwą matką Jasona.

Historia Sheili nie była lekka. Początkowo matkę Jasona można by uznać za wzór do naśladowania. Lekarka, która udałą się do Etiopii, żeby pomagać chorym. Niestety życie skierowało ją na zły tor. Nim poznała swojego syna, współpracowała z Jokerem. Jason odkrył ten fakt, natrafiając na tę dwójkę w hangarze. Joker wpada w złość i dotkliwie pobił Jasona za pomocą łomu. Podopieczny Batmana był w ciężkim stanie. Na tym jednak nie koniec. Joker pozostawił w hangarze związanego Robina i jego matkę. Nim opuścił miejsce, pozostawił aktywny ładunek wybuchowy. Jason z całych sił próbował uratować siebie i matkę. Niestety nie pozwolił mu na to jego stan. Batman również nie zdążył na czas. Jason i Sheila zginęli w wybuchu.

Śmierć Jasona została opowiedziana w komiksie „Death in the Family”. Warto tu się na chwilę zatrzymać, żeby opowiedzieć ciekawostkę. Wydawnictwo wyjątkowo postanowiło dać czytelnikom wybór nad losami bohatera. Nim losy Jasona zostały przypieczętowane, na końcu poprzedzającego numeru (Batman #427) znajdował się numer telefonu, pod który można było zadzwonić i oddać swój głos, czy podopieczny Batmana ma przeżyć, czy też zginąć. Różnica stu głosów zdecydowała, że Jason zginie. Podejrzewać by można, że Jasonowi i tak pisana była śmierć, niezależnie od wyników głosowania. Tym bardziej, że aktualny scenarzysta nie był sympatykiem postaci. Podejrzenia zostały jednak ostudzone za sprawą publikacji alternatywnych stron, w których ukazane zostały losy Jasona, gdyby czytelnicy zdecydowali, że dane jest mu żyć.

Batman przez wiele lat obarczał się za śmierć Jasona. Jednak nigdy go nie pomścił. Jason nie pozostał wiecznie martwy. Powrócił do świata żywych za sprawą Superboya Prime. Następnie ciało Jasona odnalazła córka Ra’s Al Ghula, która wykorzystała Lazarus Pit do zmartwychwstania Jasona. Ten dość szybko odzyskał dawną formę. Lazarus Pit wpłynęło na osobowość Jasona czyniąc go jeszcze bardziej bezwzględnym. Jason po odzyskaniu zdrowia powraca do Gotham i przyjmuje nowy pseudonim – Red Hood. Od teraz prowadzi własną vendettę wykorzystując przy tym nowy strój – charakterystyczny czerwony hełm oraz skórzana kurtka. Po raz pierwszy mogliśmy ujrzeć Red Hooda w „Batman #635” wydanego w 2005 roku.

Red Hood był bezwzględny wobec swoich przeciwników. Nie waha się nawet pociągnąć za spust, żeby zakończyć żywot przeciwnika. Jason aktywnie prowadził starcia z lokalnymi gangami gangsterskimi. Red Hood wpadł w prawdziwą furię, kiedy dowiedział się, że Batman nie pomścił go. Postanowił samemu wymierzyć sprawiedliwość. Wpierw porywa Jokera, a następnie dotkliwie (i licznie) rani go za pomocą łomu. Następnie przyszedł czas na konfrontację z Batmanem. Jason zabiera Jokera do Crime Alley i daje Batmanowi wybór. Nietoperz może pozwolić Jasonowi na własnoręczne wymierzenie sprawiedliwości lub jej zapobiec. Batman po raz kolejny zapobiega zemście, rzucając batrangiem w Jasona. Pech chciał, że broń Batmana wbiła się w szyję Jasona, powodując natychmiastowy zgon.

Jason nie pozostał na długo martwy. Ponownie powrócił do życia po Infinite Crisis.

Aktualne wydarzenia w DC Rebirth skierowały Red Hooda do współpracy z Artemis i Bizarro. Jason początkowo stawiał czoła Black Mask. Ostatnią głośną sytuacją było wymierzenie sprawiedliwości na Pingwinie. Red Hood dopadł zatwardziałego przeciwnika Batmana, przyłożył mu pistolet do głowy i pociągnął za spust. Całość akcji została zarejestrowana przez reporterów i puszczona w wiadomościach. Okoliczności postawiły na nogi całą Bat-rodzinę. Tim Drake i Damian Wayne byli gotowi, aby udać się do Jasona. Powstrzymał ich Batman, który osobiście postanowił skonfrontować się z Red Hoodem. Pojedynek pomiędzy tą dwójką był dość krwawy. Zakończył się zwycięstwem Batmana, który zerwał Red Hoodowi logo z jego klatki piersiowej.

Umiejętności Red Hooda

Jason przeszedł szkolenie pod okiem Batmana. Był sprawny fizycznie oraz świetny w sztukach walki. Wykazywał się dużą agresywnością już jako podopieczny Batmana. Wraz z przyjęciem pseudonimu Red Hood zaczął korzystać z broni palnej. W przeciwieństwie do reszty członków Bat-Family nie bał się przekraczać pewnej granicy.