Batwoman (Kathy Kane, Kate Kane)

Batwoman (Kathy Kane) zadebiutowała w komiksie „Detective Comics #233” z 1956 roku. Twórcami postaci są Edmond Hamilton i Sheldon Moldoff. Brzemię postaci przejęła Kate Kane w „52 #7” z 2006 roku. Twórcami postaci są Geoff Johns, Grant Morrison, Greg Rucka, Mark Waid i Alex Ross.

Kim jest Batwoman?

Kathy Kane to bogata była akrobatka, która postanowiła walczyć z przestępczością obok Batmana i Robina. W jednym z jej pierwszych wystąpień udaje jej się złapać przestępców bez pomocy innych bohaterów. Podczas jednego z zadań, Batman zostaje uderzony w głowę przez bandytę, ale Batwoman ratuje sytuację używając sieci. Choć miała okazję poznać prawdziwą tożsamość Batmana, postanawia tego nie robić. Bruce Wayne i Kathy spotykają się na przyjęciu, nie zdając sobie sprawy z ich tajnych tożsamości. Później Batman odkrywa, że Kathy to Batwoman i prosi ją, by zrezygnowała z walki z przestępczością. Kathy zgadza się i przekazuje mu ważne informacje. Na koniec Batman i Robin zastanawiają się, czy będą z nią jeszcze współpracować.

Kathy powróciła jako Batwoman. Gdy Bruce Wayne został fałszywie oskarżony o przestępstwo, Batwoman i Robin połączyli siły, by oczyścić jego imię. Batwoman kilkakrotnie ratowała Batmana i Robina oraz współpracowała z nimi przy różnych misjach np. pomogła schwytać gang Moose’a Molloya oraz uwolnić Batmana spod kontroli Luthora. Batwoman spotkała się również z tajemniczym Bat-Mite, który na krótko zakochał się w niej powodując zamieszanie. W jednym z wątków Batwoman była uratowana przez jaskiniowca, a w innym była celem przestępcy Star-Mana z powodu mistycznego pasa. Dodatkowo, siostrzenica Kathy, Betty, odkryła jej tajną tożsamość i stała się jej pomocnicą Bat-Girl. Razem pomogły one Dynamicznemu Duo w walce z przestępcami.

Kiedy Kate Kane została Batwoman

Renée Montoya próbowała rozwiązać zagadkę magazynu na ulicy Kane w serii „52”. Kiedy czytała o gali charytatywnej rodziny Kane, odwiedziła dom Kane’ów i pytała Katherine o magazyn. Dowiadujemy się, że kiedyś były parą, ale straciły ze sobą kontakt. Katherine mimo początkowej niechęci postanawiła pomóc. Renée i The Question spotykały się z Kate, siostrą Katherine, która potwierdziła, że ich rodzina posiada magazyn. Dała im wskazówkę o firmie, która tam działała. Gdy Renée i The Question ruszyły w drogę, Kate chciała więcej wiedzieć, ale Renée ją odpychnęła chcąc ją chronić. W swoim vanie The Question powiedziała Renée o śmierci jej partnera i połączeniu z przestępczą organizacją Intergang. Całe zdarzenie było obserwowane przez Batwoman. Razem przeciwstawiały się gangowi Intergang. Złoczyńcy z Intergang porwali ją, chcąc przeprowadzić ofiarę, ale Renee uratowała ją przed śmiercią, kiedy Kate została dźgnięta nożem.

W młodości była bardzo związana z siostrą bliźniaczką Beth. Ich rodzice byli żołnierzami. Na dwunaste urodziny Kate i Beth, ich rodzina została napadnięta i wzięta jako zakładnicy. Ich matka została zabita, a Beth przypuszczalnie również. Po tym tragicznym zdarzeniu Kate i jej ojciec wrócili do USA. Kate uczęszczała do Akademii Wojskowej, gdzie miała tajny związek z koleżanką Sophie Moore. Gdy wyszło na jaw, że jest lesbijką, musiała opuścić akademię.

Współczesne przygody Batwoman

Kate poszukiwała informacji o tajemniczym Seer, który podsycał panikę w Gotham City podczas kryzysu wywołanego przez Scarecrowa. W misji pomagała jej Beth Kane, która wcieliła się w postać Alice, aby przeniknąć do Religii Zbrodni. Mimo braku wsparcia od tej organizacji, udało się im zlokalizować Seera. Kate i jej partnerka Renee rozstały się. Wkrótce potem Kate uwolniła Ratusz z rąk grupy terrorystycznej Red Crown i przeniknęła do Arkham Tower pod fałszywym tożsamościem, by zbadać działalność placówki. Wkrótce potem uwolniła Harley Quinn z więzienia Blackgate, wierząc w jej niewinność w serii morderstw. Razem ruszyły na poszukiwanie prawdziwego zabójcy, Verdicta. W finałowej konfrontacji Kate rozbroiła bomby w Ratuszu, podczas gdy Harley walczyła z Verdictem.

Moce Batwoman

Batwoman nie ma nadludzkich mocy. Jej siła polega na treningu w walce wręcz, umiejętnościach detektywistycznych i zaawansowanym wyposażeniu. Ukończyła też szkolenie wojskowe, co dało jej umiejętności strzeleckie.