Batwoman

Pierwszą wersję Batwoman (Kathy Kane) stworzył Bob Kane, Sheldon Maldoff i Edmond Hamilton. Współczesną i odmienioną wersję bohaterki (Kate Kane), zawdzięczamy natomiast Geoffowi Johnsowi, Grantowi Marrisonowi, Gregowi Ruce, Markowi Waidowi i Kenowi Lashley’owi.


Batwoman w Silver Age

Batwoman po raz pierwszy pojawiła się w komiksie „Detective Comics #233” z 1956 roku. Inspiracją do jej stworzenia były nowe osoby pojawiające się w rodzinie Supermana oraz kontrowersje wokół postaci Batmana. Przez krytyków komiksów Człowiek-nietoperz był uważany za „zbyt homoseksualnego”. Autorzy postanowili wprowadzić do „Bat-Family” postać, z którą Batman mógłby się związać, a co za tym idzie zróżnicować bat-komiksy pod kątem płci.

Kathy z tego okresu była dziedziczką ogromnego majątku, która spędziła większość życia pracując w cyrku jako akrobatka i kaskaderka motocyklowa. Zawsze podziwiała Batmana, a niespodziewany zastrzyk gotówki pozwolił kobiecie na spełnienie marzenia o współpracy z Mrocznym Rycerzem. Kathy zrobiła kostium Batwoman, stworzyła zestaw gadżetów inspirowanych zawartością damskiej torebki, a wszystko ukryła w kryjówce na wzór Jaskini Nietoperza.

Gdy Batwoman pojawiła się na ulicach Gotham, Batman uznał, że walka ze zbrodnią jest dla niej zbyt ryzykowna. Wraz z Robinem wytropili Kobietę-Nietoperza uświadamiając Kathy, że każdy mógłby odkryć jej tożsamość, tak, jak zrobił to Dynamiczny Duet. Panna Kane obiecała zakończyć działalność superbohaterki, ale po krótkim czasie mimo danego słowa wróciła do swojej roli, powoli stając się ważną częścią bat-rodziny. Kathy zaczęła umawiać  się z Bruce’em Wayne’em i jednocześnie podkochiwała się w Batmanie nie wiedząc, że to ta sama osoba.

Wspólne przygody Batmana, Robina i Batwoman zwykle toczyły się według schematu, gdzie któreś z trójki bohaterów było w niebezpieczeństwie, a pozostała dwójka ruszała z pomocą. Ze względu na specyfikę ówczesnych fabuł ważnymi postaciami byli także Bat-Mite i Ace Batpies. Za sprawą Batwoman do tego grona dołączyła także Betty Kane, jej siostrzenica, jako pierwsza Batgirl. Dziewczyna w czasie odwiedzin u ciotki poznała jej sekret, a ta zgodziła się szkolić ją na swoją pomocnicę, licząc po cichu na rezygnację Betty. Pierwszą przygodą „Dynamicznej Czwórki” była potyczka z gangiem King Cobry.

Ważnym wątkiem na tym etapie życia Kathy Kane są potyczki z Catmanem. Dwukrotnie, aby złapać przestępcę Kathy udawała, że przechodzi ona na jego stronę, jako Cat-Woman. Za drugim razem po powrocie Catmana zza grobu Batwoman ostatecznie zdecydowała się przejść na emeryturę. Całkowicie zniknęła ona z życia Batmana, poświęcając się zarządzaniu cyrkiem, którego właścicielką została.

Kathy została zamordowana przez Ligę Zabójców na łamach „Detective Comics” #485, co było częścią intrygi Ra’s al Ghula.

Kryzys na Nieskończonych Ziemiach całkowicie usunął Batwoman z historii uniwersum DC. Mimo to na Nowej Ziemi pojawiła się Katherine Kane będąca Batwoman.


Powrót w 52 i Dalsze losy

Batwoman powróciła po ponad 25 latach nieobecności. Zawdzięczamy to Grant’owi Morrisonowi, który przywrócił bohaterkę w „52” #7 z 2006 roku. Przeszła ona wówczas diametralne zmiany. Co istotne to fakt, że nie chodziło wyłącznie o imię, strój czy charakter postaci, ale również o orientację seksualną.

Kate Kane przedstawiona na kartach „52” jest córką pułkownika Jacoba Kane’a i kapitan Gabrielle Kane. Gdy przyszła Batwoman miała kilka lat, gdy jej matka i siostra bliźniaczka zginęły w zamachu terrorystycznym. Wychowywana samotnie przez swego ojca postanowiła pójść w jego ślady i rozpoczęła naukę w akademii wojskowej West Point. Tam poznała swoją pierwszą miłość, kadet Sophie Moore. Władze uczelni odkryło romans, a Kate została pociągnięta do odpowiedzialności. Na mocy ustawy „Don’t ask, don’t tell” Kane została wydalona ze służby, ale nie ujawniła tożsamości swojej kochanki.

Po tych wydarzeniach Kate topiła smutki w alkoholu, a także udała się w podróż w poszukiwaniu życia po za wojskiem. Natchnienie znalazła dopiero wracając do Gotham City. Tutaj związała się z Renee Montoyą, ale ich relacja szybko się rozpadła. Rozgoryczona i pijana Kate została napadnięta w alejce. Pokonała bandytę, ale chciała wyładować na nim frustrację, w czym przeszkodził jej Batman, który zjawił się na miejscu. Kobieta uświadomiła sobie, że walka z przestępcą przyniosła jej ulgę, a jej powołaniem jest walka ze zbrodnią. Kate zwróciła się o pomoc do ojca. Jacob przez trzy lata trenował córkę, upewniając się jednocześnie, że nie nie przekroczy ona granicy i w gniewie nie zamorduje człowieka. Po długim czasie wyrzeczeń i morderczych treningów Kate była gotowa by założyć kostium Batwoman.

Początek działalności Batwoman to współpraca z Montoyą i Questionem nad sprawą Intergangu, który działając zgodnie z „Biblią Zbrodni” miał zabić Kate Kane. Zbiegło się to z nieobecnością Batmana w Gotham na cały rok. Dlatego do „rodziny” włączył ją Nightwing dając Kobiecie-Nietoperzowi batarang należący do Bruce’a. Samego Mrocznego Rycerza Batwoman spotkała dopiero gdy on sam zainteresował się Religią Zbrodni i jej „Biblią”. Cenne okazały się fakty ustalone, przez Kate.

Po śmierci Batmana Kate dołączyła do Network – organizacji herosów chcących utrzymać porządek w Gotham. W tym czasie współpracowała także z JLA, ścigając w Gotham przestępcę znanego, jako Prometheus, oraz z Dickiem Graysonem zastępującym Bruce’a w roli Batmana.

Ważną osobą w życiu Kate stała się detektyw Maggie Sawyer. Obie kobiety równolegle zajmowały się sprawą licznych zatonięć w Gotham City. Zbliżyły się do siebie i zostały parą. W tym samym czasie Batwoman zaangażowała się we współpracę z Batgirl przy walce z Matką. Przestępczyni posiadała specjalną aparaturę do kontroli umysłów dzieci na całym świecie. Następnie Batman zwrócił się do niej o pomoc w szkoleniu młodych bohaterów z Gotham, aby zetrzeć się z Kolonią. Organizacja ta polowała na sprzymierzeńców Batmana.Następnie Batwoman brała udział w obronie Gotham w czasie Nocy Ludzi Potworów, a potem poszukiwała producenta Monster Venoma.