Punchline

Alexis Kaye znana jako Punchline zadebiutowała w „Batman #89” z 2020 roku. Autorami postaci są James Tynion IV, Guillem March oraz Carlo Pagulayan.

Kim jest Punchline?


Punchline jest nową pociechą Jokera, przez wielu określaną mianem „zastępczyni Harley Quinn”. Genezę postaci poznajemy dopiero w komiksie celebrującym 80-lecie Jokera. Z komiksu dowiadujemy się, że Alexis Kaye (prawdziwe imię Punchline) była studentką Snyder College. Od jakiego czasu była zauroczona Jokerem. Kontakt z nim nawiązała przez internet. Właśnie w ten sposób poznała przepis na toksynę Jokera. Alexis rozpoczęła test toksyny na bezdomnych.

Dziwnym zachowaniem dziewczyny zainteresował się dziekan uczelni. Postanowił rozmówić się z nią twarzą w twarz podczas szkolnego dnia superbohatera. Po wejściu do pokoju zauważył, że dziewczyna ma na sobie koszulkę z wizerunkiem Jokera. Rozmowa nie uspokoiła go. Alexis wyjaśniła mu, że system jest wadliwy, wpaja dziwne wartości do głowy a społeczeństwo ma do wyboru nie tylko praworządną drogę. W czasie rozmowy Alexis pracuje nad makijażem, aby odsłonić swoją prawdziwą stronę. Dziekan jest kolejnym obiektem doświadczalnym trucizny Jokera stworzonej przez Punchline. Wszystkiemu przygląda się Joker skrywający w szafie Punchline.

Co dalej z Punchline?

Nim Punchline zadebiutowała w „Batman #89”, na moment mogliśmy ja zobaczyć podczas starcia Luthora i Batmana Who Laughs rozgrywającym się w jednym ze spin offów. Joker uderzył w Luthora za olanie jego ostrzeżeń dotyczących starcia z Batmanem Who Laughs. Joker nie był sam. Już wtedy towarzyszyła mu Punchline trzymająca Mercy Gravesa jako zakładnika. Alexis pokazała charakterem i bez mrugnięcia okiem pozbyła się Gravesa.

Pełnoprawny debiut przypadł na „Batman #89”. Właśnie w tym numerze dowiadujemy się, że nowa miłość Jokera objęła wysokie stanowisko w jego gangu, a Joker planuje wdrożyć ogromny plan przeciwko Batmanowi. W nadciągającej wojnie chce z rękawa wyciągnąć asa jakim jest tożsamość Batmana. Do tego zainspirowało Jokera oficjalne oświadczenie Supermana, którym było wyjawienie światu tożsamości.

Co wyniknie ze spotkania Harley i Punchline? Długo nie musieliśmy czekać na odpowiedź. Spotkanie dwóch Pań przypadło na „Batman #92”, kiedy Selina i Harley trafiły na gang Jokera, kierowany przez Punchline, podczas swojej misji. Kobiety doskakują sobie do gardeł, kiedy Harley dowiaduje się kim Alexis jest dla Jokera.

Punchline podczas Wojny Jokera

Wątek Punchline rozkręca się podczas Wojny Jokera. Alexis pomagała Jokerowi podczas mieszania w pamięci Nightwinga czy koordynowania działań jego sprzymierzeńców na przedmieściach Gotham. Podczas wojny doszło do drugiego starcia Punchline i Harley. Starcie było krwawe ale z naciskiem na zwycięstwo Harley. Pojedynek został przerwany przez Batmana, który wkroczył do akcji, ogłuszył Punchline i zabrał z płonącego ogrodu Ivy.

Punchline ponowi spotykamy podczas końcówki Wojny Jokera. Alexis jest zdruzgotana przegraną jej faceta. Nagrywa mu się na komórkę oznajmiając, że kończy na tym swoją przygodę z nim. Nie może jednak odejść w spokoju. Za plecami pojawia się Nightwing chcąc wyrównać rachunki. Punchline nie przejmuje się jego gadką. U jej boku pojawia się wsparcie ze strony łotrów Jokera. Nie przewidziała jednak, że Nightwing przybył z pozostałymi podopiecznymi Batmana. Wywiązuje się starcie, które przegrywa strona Jokera.

Punchline trafia do więzienia. Dowiaduje się o tym z nagrania wideo udostępnionego w sieci. Punchline wyraża na nim skruchę oraz tłumaczy się ze wcześniejszych decyzji. Nagranie ogląda Joker, który jest rozbawiony nim.

Punchline po Wojnie Jokera

„Punchline #1” jest bardzo ważną pozycją w historii Alexis. Komiks przybliża szczegóły z pierwszego spotkania Alexis i Jokera, które miało miejsce lata temu przed wydarzeniami z okolic „Joker War”. Dziewczyna spotkała Jokera w studiu telewizyjnym. Joker napadł na to miejsce, żeby za pomocą zakładników wyemitować swój program. Dziewczyna była przerażony. Uratował ją Batman wpraszający się na imprezę.

Następnie akcja komiksu przenosi się do czasów współczesnych. Prowadzona jest rozprawa sądowa przeciwko Alexis za zbrodnie wykonane podczas współpracowania z Jokerem. Dziewczyna szykuje linię obrony w formie wypuszczenia swojego podcastu. Materiał cieszy się ogromną popularnością po tym jak trafił do sieci. Przysłuchującym się nagraniu jest m.in. brat Harper. Podcast przedstawia przemyślenia nagrywającej od momentu pierwszych rozterek od Jokerza do czasu poznania go, i przyłączenia się do jego ekipy. Nagranie wpływa na słuchaczy. Widownia przekonuje się do motywów Alexis. Nie widzą w niej morderczyni, a ofiarę Jokera. Podobnego zdania jest brat Harper.

Alexis dociera na kolejną sprawę sądową. Pod budynkiem gromadzą się tłumy mieszkańców Gotham domagających się oczyszczenia Punchline z zarzutów. Wśród protestujących jest brat Harper.

Umiejętności Punchline

Punchline nie posiada supermocy. Scenarzyści określają ją jako przeciwieństwo Harley Quinn – cicha i zabójcza seryjna morderczyni, która bez mrugnięcia okiem wykona najkrwawsze polecenia szefa. Poza sprawnym posługiwaniem się bronią białą oraz sztukami walki wykazuje się nieprzeciętnymi zdolnościami chemicznymi.