Bizarro

Bizarro został stworzony przez Otto Bindera i George’a Pappa jako „lustrzane odbicie” Supermana i pierwszy raz zadebiutował w „Superboy #68” w 1958 roku. Bizarro został stworzony jako antagonista dla Supermana, jednak z czasem zaczął działać jako antybohater.

Historia Bizarro

Generał Dru – Zod stworzył dziwaczne klony samego siebie w celu podbicia Kryptonu. Klony nie posiadały żadnych mocy, jednak były gotowe zabijać i umierać bez chwili zawahania się. Plan Zoda nie powiódł się, a za stworzenie dziwadeł Zod został skazany na uwięzienie w Strefie Widmo na 25 kryptońskich cyklów słonecznych. Jakieś 12 lat później, pewien ziemski naukowiec wynalazł „promień kopiujący” i zaprezentował go Superboyowi, przypadkowo kopiując młodego bohatera. Kopia została nazwana „Bizarro” i okazała się nie być idealna, jako że posiadał kredowo białą skórę i osobowość dziecka. Ze względu na swój wygląd Bizarro był omijany przez ludzi, ale zaprzyjaźnił się z pewną dziewczynką. Jednak kiedy dowiedział się, że dziewczynka jest niewidoma i tylko dlatego od niego nie ucieka, zostawił ją. W końcu Superboy został zmuszony do „zabicia” nieidealnego klona, używając do tego szczątek maszyny klonującej, która działała na Bizarro jak niebieski kryptonit. Po latach Lexowi Luthorowo udało się odtworzyć promień kopiujący i użyć go na bohaterze mając nadzieję na kontrolowanie klona. Luthor został aresztowany przez Bizarro za odtworzenie go, po czym siał spustoszenie w Metropolis, o mało co nie ujawniając tożsamości Supermana. Gdy Bizarro zakochał się w Lois Lane, reporterka użyła promienia kopiującego i stworzyła „Bizarro Lois”, która od razu zakochała się w Bizarro. Para postanowiła opuścić Ziemię w poszukiwaniu domu, gdzie będą mogli być sobą. Bizarro i Bizarro Lois przy pomocy odtworzonego promienia stworzyli całą rasę dziwadeł i zamieszkali na sześciennej planecie Htrae. Przy ponownym spotkaniu z Supermanem Bizarro próbował porwać Lois Lane, ale gdy mu się to nie udało, postanowił przyłączyć się do Sekretnego Stowarzyszenia Super Złoczyńców, by walczyć przeciwko Amerykańskiej Lidze Sprawiedliwych. Później pod wpływem Mr. Mxyzlptlka Bizarro zniszczył Htrae wraz ze wszystkimi jej mieszkańcami, po czym przybył do Metropolis, gdzie zniszczył sporą część miasta, po czym popełnił samobójstwo.

Po wydarzeniach z Crisis on Infinite Earths Lex Luthor nakazuje swojemu zespołowi naukowemu stworzyć klona Supermana. Wychodząc z mylnego założenia, że Superman jest meta człowiekiem, eksperyment poskutkował nieidealną kopią, której Luthor nakazał się pozbyć. Klonowi udało się jednak przeżyć i mimo swojej szczątkowej inteligencji i pamięci Clarka Kenta postanowił wcielić się w rolę Supermana. Klon został zniszczony podczas zderzenia się z Supermanem w locie tuż po uprowadzeniu Lois Lane. Kolejny klon Supermana stworzony przez zespół Luthora był lepiej zaprojektowany. Bizarro III wyrządził wiele szkód w Metropolis, porwał Lanę Lang oraz oświadczył się Lois Lane, ostatecznie ginąc w laboratorium LexCorp. Krótko po tym, korzystając z procesu klonowania Luthora, jego jakaś żona wraz z Dabney Donovan stworzyły kolejną wersję Bizarro, Bizarro IV. Ten Bizarro porwał córeczkę Luthora i planował wysłać ją na inną planetę. Bizarro został zniszczony podczas wybuchu materiałów wybuchowych, które podłożył do wystrzelenia rakiety. Kolejna wersja Bizarro została stworzona przez Jokera, który posiadł moce Mr. Mxyzlptlka. Bizarro V posiadał wszystkie moce Supermana oraz umysł dziecka, był największym z bohaterów i przywódcą Joker’s League of Anarchy. Gdy Mr. Mxyzlptlk odzyskał swoje moce i przywrócił Ziemię do jej poprzedniego stanu, pozwolił Bizarro żyć. Następnie Bizarro V został pojmany i torturowany przez Generała Zoda tylko dlatego, że przypominał Supermana. Człowiek ze Stali uratował Bizarro V i pomógł mu zbudować Cmentarz Samotności. Podczas Infinite Crisis Bizarro V podstępem został wcielony do odnowionego Sekretnego Stowarzyszenia Super Złoczyńców. Podczas walki z Freedom Fighters Bizarro V przypadkowo zabił Human Bomb. Pragnąc znaleźć dla siebie miejsce, Bizarro V udał się w podróż po kosmosie, gdzie odnalazł sześcienną planetę, na której stworzył pokraczne wersje miejsc znajdujących się na Ziemi. Pod wpływem niebieskiego słońca świecącego nad planetą Bizarro odkrył nową moc – „wzrok Bizarro”, dzięki której mógł tworzyć nowe Bizarra. Gdy Bizarro porwał Jonathana Kenta, Superman poleciał na planetę Bizarro, uratował ojca i pomógł Bizarro stać się największym bohaterem jego świata. Podczas wydarzeń z Blackest Night Bizarro stanął do walki z Solomonem Grundym, podczas której wrzucił Grundy’ego w Słońce.

W The New 52 Bizarro po raz pierwszy pojawia się w evencie Forever Evil. Pięć lat wcześniej, Lex Luthor, chciał stworzyć swoją własną armię Supermanów. W tym celu zmieszał DNA Supermana i człowieka, wstrzykując mieszankę w nastolatka. Nastolatek zmienił się w potwora o białej skórze, zamrażającym spojrzeniu, gorącym oddechu i odpornością na kryptonit. Lexowi udało się zabić potwora dzięki skondensowanej dawce promieni słonecznych, po czym pobrał próbkę, decydując się kontynuować eksperyment, tym razem używając 100% kryptońskiego DNA. Po tym, jak Syndykat Zbrodni przejął kontrolę nad światem, Luthor uwalnia Obiekt B-0 mimo niedokończonego procesu przemiany. W ostatecznej walce z najeźdźcami Bizarro stanął do walki z Mazahsem – alternatywną wersją Luthora, podczas której został poważnie ranny. Mimo starań Luthorowi nie udaje się uratować Bizarro. Sprowokowany śmiercią klona Lex zabija Luthora z Ziemi-3. Po skończonej walce Luthor restartuje proces klonowania.

W Rebirth klon Bizarro zostaje odnaleziony w tubie przewożonej w pociągu skradzionym przez Czarną Maskę. Red Hood i Artemis napadają na pociąg w celu przejęcia broni znajdującej się w jednym z wagonów, nie wiedząc, jednak że bronią jest klon Supermana. Bizarro dołącza do Wyrzutków, a podczas jednej z misji zostaje zakażony chorobą powodującą rozpad jego komórek, przez co umiera. Lex Luthor zabiera ciało Bizarro, próbując go uratować, co udaje mu się, w efekcie czego Bizarro staje się bardzo inteligentny.

Moce i umiejętności Bizarro

Bizarro posiada wszystkie moce Supermana, jednak w jego przypadku są one odwrócone np.: posiada zamrażający wzrok zamiast laserowego, ognisty oddech zamiast lodowego, teleskopowy wzrok pozwalający mu widzieć na krótkie dystanse za jego głową, rentgenowski wzrok pozwalający patrzeć wyłącznie przez ołów.