Maxwell Lord

Maxwell Lord zadebiutował w “Justice League” #1 z 1987 roku autorstwa Keitha Giffena, J. M. DeMatteisa i Kevina Maguire’a.

Losy Maxwell Lorda od Brązowej Ery Komiksu do Kryzysów

Maxwell Lord IV urodził się w bogatej rodzinie. Jego ojciec, Maxwell III był przedsiębiorcą starającym się być dobrym przykładem dla syna. Kiedy Maxwell IV był nastolatkiem, ojciec popełnił samobójstwo. Nie mógł żyć ze świadomością, że sprzedawane przez niego produkty są rakotwórcze i nie może nic z tym zrobić przez działania wspólników. Wychowywany przez matkę, Maxwell IV zaczął marzyć o przejęciu kontroli nad złamaną przez Kryzys na Nieskończonych Ziemiach Justice League.

Idea stała się obsesją Maxa, gdy ten znalazł się pod wpływem Kilg%re’a, programu komputerowego stworzonego przez Metrona z New Genesis. Biznesmen zarządzałby Ligą jako częścią systemu kontroli nad całym światem. Kilg%re był świadomy tego jak trudne to zadanie, dlatego wspierał cały czas dążenia Maxa do zrobienia kariery w biznesie. Gdy majątek Lorda był jednym z największych na świecie, mógł on założyć nową drużynę, Justice League International.

Machinacje sztucznej inteligencji ukrócił sam Metron, gdy zabrał on program w kosmos. W ten sposób Lord uwolnił się od wpływów Kilg%re’a. Od tamtej pory Maxwell uchodził za niejednoznaczną postać. Podchodził on do pewnych kwestii w sposób niemoralny, ale jednocześnie jako sojusznik JLI potrafił pokazać swoje szlachetniejsze oblicze.

W czasie inwazji Dominatorów Lord zyskał słabe moce telepatyczne. Stało się tak w wyniku detonacji bomby genowej, która uruchamiała metageny bardzo małej części ziemskiej populacji. Gdy Lord został postrzelony i leżał w śpiączce, jego moce wykorzystał przestępca Dreamslayer. Ten był wstanie wzmocnić je, gdy przejął kontrolę nad ciałem Maxa. JLI zdołała pokonać przeciwnika, ale w wyniku akcji Lord utracił ponadnaturalne umiejętności.

Krótko po tych wydarzeniach Maxwell zmarł na guza mózgu. Tu na scenę znów wkracza Kilg%re, który był w stanie skopiować świadomość lorda i umieścić ja w mechanicznym ciele. W wyniku serii skomplikowanych operacji udało mu się jednak odzyskać człowieczeństwo, oraz telepatyczne moce. Od tamtego czasu funkcjonował on jako przestępczy geniusz. Potem Max ufundował nową drużynę, Super Buddies, w której znalazła się większość członków JLI.

Lord był częścią społeczności superbohaterów przez lata. Pozwoliło mu to na zgromadzenie ogromnej bazy danych o herosach, z której postanowił zrobić użytek w przededniu Nieskończonego Kryzysu. Plan Maxwella zakładał przejęcie kontroli nad organizacją Checkmate i pełną dominację nad metaludźmi. O wszystkim dowiedział się Ted Kord, Blue Beetle, którego Lord zamordował z zimną krwią.

Wkrótce okazało się, że podobną bazę danych gromadzi także Batman. Człowieka-Nietoperza ogarnęła paranoja po odkryciu faktu, że jego wspomnienia zostały zmanipulowane przez członków JLA lata wcześniej. Dane pomagała mu kompletować satelita Brother Eye. Lord przejął ją z pomocą Alexandra Luthora Jr. z Earth-Three i wykorzystał do produkcji O.M.A.C.-ów, cyborgów ścigających superbohaterów.

W tym samym czasie Lord przejął kontrolę nad Supermanem, który zaczął walczyć z Batmanem i Wonder Woman. Diana przejrzała plan Maxwella. Z pomocą lassa prawdy dowiedziała się, że aby zakończyć szał Człowieka ze Stali, musi ona zabić Lorda. Wonder Woman skręciła kark przestępcy, co jak się okazało było częścią jego knowań. Świat zobaczył nagranie kobiety zabijającej Maxwella, co całkowicie skompromitowało Wonder Woman. Lord “powrócił” w czasie Blackest Night, by jako upiór nękać swoją zabójczynię.

Lord ożywa po raz kolejny dzięki białemu pierścieniowi. Udało mu się uciec i dzięki swoim mocom wymazać całej ludzkości wspomnienia o nim. Maxwell wykorzystał tę sytuację do utworzenia i kierowania zza kulis nową JLI. Do tego dzięki licznym szpiegom starał się on przejąć kontrolę nad Checkmate. Wszystko to miało pozwolić mu na ocalenie ludzkości od wojny metaludzi.

Okazało się wtedy, że osoby kontrolowane przez Lorda zaczęły zmieniać się w bezmyślne zombie. Aby naprawić moce i dalej działać, Maxwell postanowił “zaaranżować” pojedynek między Magogiem i Captainem Atomem. W jego wyniku zginęły tysiące ludzi, w tym sam Magog, którego telepata poświęcił, by energia wyzwolona przez Mangoga zmieniła naturę jego umiejętności. Na tym jednak Lord nie poprzestał. Nadal chciał on się zemścić na Wonder Woman. W tym celu skonstruował nowego cyborga, O.M.A.C.-a Prime. Do tego wszedł on w zatarg z Power Girl, oraz z nową JLI, ale nie osiągnął na tych polach żadnych sukcesów. Wręcz przeciwnie, został on zmuszony do ujawnienia swojego istnienia światu. Jedyne co zostało Lordowi to przywództwo w Checkmate i marzenie o kontrolowaniu metaludzi.

Lord w New52

W New 52 historia i pozycja Maxwella Lorda nie zmieniła się znacznie. Oprócz kierowania Checkmate, kontrolował on także Cadmus. Sytuacji postanowił użyć do stworzenia nowego O.M.A.C.-a. Ten jednak zbuntował się i stał się przeciwnikiem Lorda.

Losy Maxwella od DC Rebirth

Maxwell postanowił zdobyć potężny artefakt, Heart of Darkness. Jedyną przeszkodą na jego drodze była Amanda Waller. Zdecydował się on stworzyć drużynę z członków pierwszego Suicide Squad i wyeliminować ją. Doctor Polaris, Emerald Empress, Johnny Sorrow, Rustam i Lobo musieli jednak zmierzyć się wówczas z Justice League, która wsparła Waller. Mimo to, Max zdobył co chciał i użył artefaktu na członkach Ligi (poza Batmanem) i przejął nad nimi kontrolę. W ten sposób Lord był zdolny zaprowadzić swoje porządki w Stanach Zjednoczonych. Uwięziona Waller próbowała jednak uświadomić Maxowi, że Heart of Darkness manipuluje nim. Było jednak za późno; Lord przemienił się w Eclipso, skorumpowane uosobienie gniewu. Lidze z pomocą Killer Frost udało się unieszkodliwić Eclipso i oddzielić go od Lorda. Maxwell został uwięziony przez Waller. Kobieta enigmatycznie wspomniała mu jedynie, że stanie się on częścią “Task Force XI”.

Pokomplikowała się światowa sytuacja wraz z następstwami “Dark Nights Metal”. Pękła Ściana Źródła, pomieszał się świat magii, a zza ściany wyłoniły się nowe zagrożenia. Brainiac stworzył drużynę, która miała odeprzeć pierwsze zagrożenia. Kilka drużyn składających się z członków JL oraz wybranych przestępców. Miało to miejsce w trakcie “No Justice”. Waller stworzyła zespół telepatów, którzy mieli przeprowadzić telepatyczny atak na Brainiaca. Wśród nich pojawił się Maxwell Lord. Atak udał się, systemy Braniaca zostały spalone, podobnie mózgi telepatów.

Maxwell Lord jednak nie zginął w tym momencie. Powrócił na łamach serii “Wonder Woman”. Amazonka musiała nawiązać z Lordem współpracę, kiedy po mieście ktoś zaczął bawić się iście niebezpieczną technologią stworzoną przez jej współpracownika. Winnowajczynią była córką Maxwella, o które jak się okazuje, nie miał pojęcia. Córunia tatunia została ugłaskana i odesłana do paki. Podobnie tatusiek, który poczuł zew odwagi i wykiwał Wonder Woman. Jego plan miał cień szansy ale dość szybko został ogarnięty przez Amazonkę. Diana posłała Lorda do więzienia. Pech chciał, że w jego celi więziennej kryła się córka. Pokazała ojcu gdzie raki zimują. Poważnie raniła go. Maxwell trafił do szpitala więziennego w dość ciężkim stanie.

Umiejętności Maxwell Lorda

Maxwell posiada rozwinięte umiejętności telepatyczne. Potrafi nie tylko czytać w myślach czy kontaktować się telepatycznie. Maxwell umie przejąć kontrolę nad obcym mózgiem lub nakłonić go do swojej woli. Umiejętności są na tyle rozwinięte, że na pewnym etapie kontrolował Supermana. Myślę, że do umiejętności Maxwella możemy dopisać dobre obeznanie w technologii o czym świadczą przyrządy, z których korzystała jego córeczka.