Doctor Mid-Nite

Doctor Mid-Nite zadebiutował w „All-American Comics #25” z 1941r. Autorami postaci są Charles Reizenstein oraz Stanley Josephs Aschmeier. Musimy jednak dodać, że pod pseudonimem działało łącznie 3 bohaterów debiutujących w różnych latach. O tym w dalszej części artykułu

Charles McNider jako Doctor Mid-Nite

Charles jest „oryginalnym” Doktorem Mid-Nite, który zadebiutował w 1941r. Nim wkroczył na heroiczną ścieżkę, był prosperującym chirurgiem. Kariera lekarska została przerwana przez gangstera o pseudonimie „Killer”. Charles operował świadka sprawy wymierzonej w gangstera. Ten chcąc zapewnić sobie wolność, wrzucił do bloku operacyjnego granat. Broń zabiła świadka na miejscu, a Charles został oślepiony w skutek wybuchu.

Lekarza wróżyli czarne chmury nad zdrowiem McNidera. On sam był przekonany, że to koniec i nie odzyska wzroku. Pewnego wieczora do sali Charlsa wpadła sowa, która zdarła opatrunek z jego oczu. Okazało się, że dawny chirurg doskonale widzi. Był jeden warunek. Doskonała widoczność działała tylko w mroku. Charles stworzył specjalne okulary, który umożliwiały mu widzenie w biały dzień. Na tym nie skończył. Stworzył sobie kostium, zaadaptował wspomnianą wcześniej sowę, która nazwał „Hooty” i rozpoczął karierę bohaterką. Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że pierwszą „ofiarą” heroicznych czynów był przestępca, który uszkodził wzrok Dr Mid-Nite.

Charles bardzo dobrze sprawował się jako bohater pod pseudonimem „Dr Mid-Nite”. Dołączył do JSA, a nawet All-Star Squadron. Działał jako lekarz podczas II Wojny Światowej, a z czasem przejął rolę po Starmanie w JSA. W życiu Charlesa nie zabrakło jednak tragedii. Jedną z nich była śmierć jego ukochanej, Myry Mason, z rak Shadowera. Złoczyńca poznał tożsamość Doctora Mid-Nite, co ułatwiło mu atak w bohatera. Charles nie związał się z nikim, ani nie miał dzieci. Jednak podczas jednej z przygód pomógł ciężarnej kobiecie, która poczęła późniejszego trzeciego powiernika dziedzictwa Dr Mid-Nite. Charles zakończył swój żywot jako jedna z ofiera „Zero Hour”.

Beth Chapel jako Doctor Midnight

Beth Chapel zadebiutowała w „Infinity Inc #19” z 1985r. Komiksowa kreacja bardzo różni się od tej znanej widzom serialu „Stargirl”. Dziewczyna była pielęgniarką pracującą blisko Charlesa McNidera, praktycznie u schyłku jego życia. Beth została poważnie ranna podczas Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach. Możemy mówić tu o powtórce z rozrywki, ponieważ kolejny raz doszło do uszkodzenia wzroku. Dziewczyna została uratowana przez Ricka Tylera, który użył formuły McNidera, żeby odnaleźć Beth w ciemności. Chapel wykorzystała formułę aby podreperować swój wzrok. Następnie dwójka młodzików wzięła szaty oryginalnego Dr Mid-Nite oraz Hourmana i zaczęli karierę jako nowe pokolenie. Miało to miejsce w „Infinity Inc #1” z 1985r. Należy zaznaczyć, że Beth działała pod pseudonimem „Doctor Midnight”. Z biegiem czasu obydwoje dołączyli do grupy „Infinity Inc”. W tym czasie narodził się między nimi krótki epizod miłosny.

Dr Midnight dołączyła do drużyny „Shadow Fighters” prowadzonej przez Amandę Woller. W drużynie towarzyszyła Beth Yolanda Montez działająca jako druga z kolei Wildcat. Żywot drużyny był dość krótki, a wszystko skończyło się na misji, której celem było porwanie Eclipso. Wróg poważnie ranił Wildcat. Beth chciała pomóc przyjaciółce. Pozwolił jej na to Eclipso, których chwilę później ją oszukał i zabił.

Beth, jak i reszta JSA, została wskrzeszona przez Doctora Manhattana podczas wydarzeń w „Doomsday Clock”. Niestety to tyle jeśli chodzi o dalsze losy, ponieważ nigdzie nie występowała. Przyjmuje się, że Beth otworzyła klinikę medyczną „All-Star Clinic”.

Pieter Cross jako Doctor Mid-Nite

Pieter zadebiutował w „Doctor Mid-Nite #1” choć pojawił się już wcześniej o czym świadczy opisany życiorys Charlesa McNidera. Pieter jest synem znanego naukowca Theodorica Crossa. Chłopak od młodzieńczych lat dedykował swoje życie ku walce z przestępczością. Otworzył darmową klinikę medyczną w Portsmouth. Udało mu się również namierzyć niebezpieczny narkotyk A39 produkowany przez Praeda Industries. Poczynania Pietera nie podobały się policji. Funkcjonariusze odurzyli chłopaka oraz wrobili go w wypadek samochodowy, który pozbawił życia Katherine Blythe, a jego wzroku. Wypadek pozwolił chłopakowi widzieć wyłącznie w ciemnościach. Naturalnie przybrał kostium oraz pseudonim Dr Mid-Nite i zaczął wymierzać sprawiedliwość innymi metodami niż dotychczas. Z czasem stał się członkiem JSA.

Pieter bardzo różni się od swoich poprzedników. Unowocześnił gogle wyposażając je w czujniki zagrożenia zdrowia. Dodatkowo Pieter ma zawsze przy sobie wybrane elementy sprzętu chirurgicznego, które umożliwiają mu działanie nie tylko jako mściciel ale i chirurg. Nic dziwnego, że Pieter zapisał się na kartach historii jako jeden z najlepszych chirurgów w świecie DC. Poszczycić sie może takimi osiągnięciami jak regularne przeglądy zdrowotne Power Girl, uratowanie Oracle przed wirusem Brainiaca czy operacja na Lois Lane polegającej na usunięciu kuli snajperskiej. Pieter wielokrotnie działał na potrzeby S.T.A.R. Labs.

Pojawienie się Goga, obcego z Trzeciego Świata, zesłało cud w życiu Pietera. Dr Mid-Nite odzyskał wzrok. Szczęście w nieszczęściu. Dlaczego? Co prawda Pieter ponownie miał wzrok ale nie mógł działać tak dobrze jak bohater. Przestał widzieć w ciemnościach, co psuło sens jego dymnych bomb, podobnie brak możliwości widzenia w podczerwieni. Odbiło się to na życiu innych np. Lancy. Z czasem na jaw wyszły niecne plany Goga. Bohaterowie postawili mu się, a ten odebrał wszystkie „dary”, w tym wzrok Pietera.

Moce Doctor Mid-Nite

Ciężko ogólnie opisać szereg mocy, którymi dysponowała trójka bohaterów. Każdy z bohaterów posiadał uszkodzony wzrok, który jak się okazało z czasem, umożliwiał im widzenie w ciemnościach. Dzięki temu mogli korzystać z dymnych bomb, w których doskonale widzieli (przeciwnie do ich wrogów). Każdy z przedstawicieli posiadał specjalne okulary, które umożliwiały im swobodne widzenie w ciągu dnia. Trójka Dr Mid-Nite była wyszkolona medycznie. Potwierdza to przykład Pietera, który uchodzi za jednego z najlepszych lekarzy w świecie DC.