Javelin

Javelin zadebiutował w „Green Lantern vol.2 #173” z 1984r. Twórcami postaci są Len Wein oraz Dave Gibbons.

Kim jest Javelin?


Javelin jest wysportowanym przestępcą o przeszłości, którego wiemy praktycznie nic. Został zatrudniony przez kongresmena do kradzieży silnika z odrzutowca należącego do firmy Ferris. Aircraft. Jak łatwo się domyśleć, zlecenie doprowadziło do konfliktu z Green Lanternem, konkretniej Halem Jordanem, pracującego w tym miejscu.

Javelin wykazał się sprytem podczas starcia z Zieloną Latarnia. Wykorzystał podstawową słabość przeciwnika. Przemalował pociski oraz pozostały arsenał na żółto. Nie wystarczyło to jednak. Hal poradził sobie z przestępcą i dopilnował, żeby dostał zasłużoną karę.

Złodziejaszek dołączył do Suicide Squad, żeby odkupić niewinność. Nie był to długi staż. Wyróżnić możemy dwie misje:

  • W Rosji, gdzie mieli uwolnić Nemesisa. To właśnie wtedy musieli stawić czoła JLI.
  • W batalii przeciwko Circe. Bogini zabiła Javelina przebijając go swoją bronią.

Po kilku latach okazało się, że Javel nie zginął z rąk Circe. Ukrywał się przez ten czas pracując potajemnie dla Doctor Cyber.

Javelin ma tendencję do rzekomego umierania. Prowizoryczna śmierć z rąk Circe nie była jedyna, jaką odnotowały karty komiksu. Złoczyńca kilkukrotnie dołączał do Suicide Squad, co niejednokrotnie kończyło się dla niego źle. Świadczy o tym m.in. śmierć podczas próby uśmiercenia Amandy Waller z jego rąk, potrącenie przez samochód w skutek zdrady Tatooed Man czy prawdopodobna śmierć spowodowana eksplozją jednego z jego oszczepów przez strzał oddany z rąk Deadshota.

Złoczyńca na moment powrócił w „JLA: Cry for Justice”. Stoczył krótką walkę z Zieloną Strzałą i Zieloną Latarnią. Jego włócznia została zniszczona przez Supergirl. I tu kurtyna upada z jego udziałem w tej serii.

Umiejętności Javelina

Dość bystry i wysportowany złoczyńca potrafiący wydedukować słabości przeciwnika i wykorzystać je przeciwko niemu. Świetnie posługujący się dwuręcznymi broniami np. oszczepy.