Buddy Baker (Animal Man)

Buddy Baker, znany światu jako Animal Man, zadebiutował w „Strange Adventures #180” z 1965 roku. Twórcami postaci są Dave Wood i Carmine Infantino.

Kim jest Buddy Baker?

Buddyego poznaliśmy w latach 60-siątych. Kaskadera, który po kilku latach otrzymał kostium oraz pseudonim. Konkretną genezę dostaliśmy dopiero w runie Granta Morrisona z lat 80-siątych.

Buddy otrzymał moce w wyniku eksplozji statku kosmicznego. Dziewiętnastoletni Baker trafił na statek obcych podczas polowania. Eksplozja nastąpiła, kiedy Buddy był wystarczająco blisko pojazdu. Latami sądził, że to właśnie wybuchowi zawdzięcza moce. Częściowo była to prawda. Po latach odkrył, że spłonął w wybuchu. Eksplozja została zainicjonowana przez obce formy życia, które zrekonstruowały spalone ciało Buddy’ego, ulepszając je wszczepami mofrogenicznymi, czyniąc z chłopaka żywym, zwierzęcym totemem (po latach nazywanym awaterem Czerwieni).

Buddy nie był pierwszo ligowym bohaterem. Nie brakowało mu ambicji i zdolności, świat jednak lekceważył go. Krył się w cieniu takich ikon jak Superman. Latami wiódł spokojne życie u boku Ellen oraz dwójki dzieci. Pewnego dnia postanowił, że podwinie rękawy, włoży kostium i zacznie zarabiać na życie jako pełnoprawny superbohater. Nie celował w drugoplanowe ugrupowania. Za cel obrał przodującą, w tamtym czasie, Międzynarodową Ligę Sprawiedliwości. Został przyjęty po pomyślnie zdanych testach. Nawet należąc do Ligi, nie dostawał ambitnych zadań. Do czasu, aż odezwali się do niego naukowcy ze S.T.A.R. Labs. W laboratorium zastali zwierzęcą hybrydę składającą się z kilku małp. Widok rozpalający do czerwoności serca nie jednego człowieka. Buddy trafił na trop B’wana Bestii, który mocami potrafił łączyć zwierzęce formy. Finał historii był nieprzewidywalny. Buddym wstrząsnęły powódki przeciwnika, które nie były aż takie złe. Pozwolił mu pójść wolno. Bestia wykorzystał okazję, żeby odwdzięczyć się naukowcom za ich eksperymenty na zwierzętach. Kara nie była milutka.

Moce Buddyego zaczęły szwankować po inwazji Thangaru. Genowa bomba zaburzyła DNA Buddyego. Nadal czerpał moce z pobliskich zwierząt. Niekoniecznie w taki sposób, jaki chciał np. chcąc skorzystać z latania nietoperza, kończył na kicaniu króliczym (luźny przykład). Zaburzone moce nie przeszkodził mu w skopaniu tyłka Mirror Masterowi, zagorzałemu przeciwnikowi Flasha, który zaatakował rodzinę Bakkera w ich posiadłości. Starcie nie było lekkie, ale skończyło się po myśli domowników. O ataku została poinformowana Liga. Marsjanin, jako ich przedstawiciel, wsparł rodzinę, sprowadzając ekipę instalującą odpowiednie zabezpieczenia.

Moce Animal Mana zostały naprawione w finale przygody u boku Vixen. Dwójka superbohaterów stawiła opór Hamedowi Aliemu, dziwnej istocie twierdzącej, że żył na długo przed narodzinami Chrystusa. Hamed był zagrożeniem dla ojców mocy Buddy’ego. Motywy Hameda skierowały Animal Mana ku obcym, którzy wyjaśnili mu genezę jego mocy, i pomogli naprawić mu naprawić uszkodzone DNA.

Animal Man konsekwentnie podchodził do superbohaterowania. Zmienił swój styl życia chcąc świecić przykładem społeczeństwu. Zmiany narzucał pozostałym członkom rodziny, zmuszając ich m.in. do zostania wegetarianinami. Ambicje Buddyego zaczęły zmierzać w dziwnym kierunku. Coraz rzadziej udzielał się w misach superbohaterskich na rzecz przyziemniejszych akcji ekologicznych. Podejmował głupie decyzje. Nie każde działanie ekologiczne było dobre. Udział w nielegalnych akcjach, jak ataki laboratoriów, wywarły presję na jego żonie. Miara się przebrała, gdy podczas jednej z akcji poważnie ranny został strażnik. Buddy musiał wybierać między swoją rodziną, a tego typu działaniami.

Pamiętacie wzmiankę o ataku Mirror Mastera? Atak nie był przypadkowy. Stała za nim tajna agencja eliminująca potencjalne zagrożenia ze stron superbohaterów. Po ataku Mirror Mastera wysłali p. Lenoxa, a.k.a. Puszczyka, żeby dokończył spartoloną sprawę. Lenox zapukał do drzwi rodzinnego domu, podczas nieobecności Buddyego, i pociągnął za spust. Śmierć najbliższych bardzo załamała Buddyego. Na tyle, że z chęcią przyjął propozycję Mirror Mastera, czyli typową zemstę. Animal Man wyśledził wszystkich odpowiedzialnych za atak i wymierzył im sprawiedliwość.

Zemsta nie poprawiła Buddyemu samopoczucia. Smutek i tęsknota nieustanie dawały o sobie znać. Buddy postanowił cofnąć się w czasie i ocalić bliskich. Skorzystał z pojazdu Booster Golda. Wszystko poszło po jego myśli. Niestety podróż w czasie nie dała oczekiwanego efektu. Esencja Buddyego gryzła się z przeszłością, nie mogąc w nią ingerować, był wyłącznie obserwatorem. Nieustannymi staraniami przesłał rodzinie symboliczną wiadomość. Nie wystarczyła ona, żeby ocalić najbliższych.

Finał runu Morrisona był diabelnie zakręcony. Ciężko streścić ten skrawek historii, dlatego najlepiej przejść do jego zwieńczenia – życie Buddyego unormowało się, a rodzina wróciła do świata żywych.

Losy Animal Mana w New52

Animal Man, reprezentant Czerwieni, zaangażował się w walkę przeciwko zgniliźnie. W wojnie brała udział jego córka, Maxine, która ujawniła te same moce, co ojciec. W walce ze zgnilizną wsparł ich Swamp Thinga. Starcie było niewyrównane i pierwszy etap skończył się przegraną. Animal Man i Swamp Thing weszli do królestwa zgnilizny, spędzajac w nim dużo więcej czasu niż zakładali. Po ucieczce z królestwa okazało się, że zgnilizna przełamała opór superbohaterów, podporządkowując sobie rzeczywistość. Swamp Thing i Animal Man kontynuowali walkę przeciwko zgniliźnie. Zwycięstwo osiągnęli po wyczerpującym starciu, wcześniej zbierając nowe siły. Świat wrócił do ładu i porządku, a Buddy postanowił nieco odetchnąć od bohaterzenia, i spędzić więcej czasu z rodzinką.

Animal Man od czasów DC Rebirth

Buddy grzeje ławkę rezerwową w Lidze od czasów wprowadzenia DC Rebirth. Pojawia się u boku superbohaterów w trakcie kluczowych wydarzeń np. próba naprawienia Ściany Źródła czy walka z Luthorem i Perpetują. Jednak nie odgrywał istotniejszych rół w nowej rzeczywistości. Wręcz symboliczne – po prostu się pojawiał.

Swoje pięć minut otrzymał w trakcie „Death Metal”. Buddy był więźniem na Apokolipsis. Został uratowany przez Wonder Woman. Następnie stanął do walki z Robin Kingiem. Buddy’ego wspierali Blue Bettle i Red Tornado. Robin zmanipulował Red Tornadem tak, że doszło do autodestrukcji. Odłamek androida śmiertelnie zranił Buddyego. Bohater został wskrzeszony razem z pozostałymi poległymi przez Batmana, korzystającego z mocy czarnego pierścienia, podczas finałowej bitwy przeciwko siłom Batmana, który się śmieje.

Moce Animal Mana

Buddy potrafi przyswajać poszczególne cechy pobliskich zwierząt i zmieniać je na zdolności metaludzkie np. umiejętność latania przyswojona od ptaków.