Donna Troy

Donna Troy zadebiutowała w komiksie „The Brave and the Bold #60” z 1965 roku. Twórcami postaci są Bob Hanery i Bruno Premiani.

Kim jest Donna Troy?

Robert Kanigher przedstawił postać Wonder Woman jako nastolatkę w „Wonder Woman #105”, nazywaną „Wonder Girl”. Ta postać powracała w kolejnych numerach, równolegle do postaci Superboya w serii o Supermanie. W latach 60., seria „Impossible Tales” wprowadziła koncepcję „Wonder Family”, gdzie Wonder Woman występowała razem z nastoletnią wersją siebie, Wonder Girl, i dzieckiem o nazwie Wonder Tot, oraz ich matką, królową Hippolytą. Dopiero w 1965 roku Wonder Girl przestała być przedstawiana jako młodsza wersja Wonder Woman, stając się odrębną postacią. Została jedną z głównych bohaterek w serii „Teen Titans”, dołączając do Robina, Kid Flasha i Aqualada. Jej tożsamość jako młodsza siostra Wonder Woman, Donna Troy, została ustalona w „Teen Titans” nr 22 z lipca 1969 roku przez pisarza Marva Wolfmana. Donna została przedstawiona jako dziecko uratowane przez Wonder Woman i wychowane przez Hippolytę na Rajskiej Wyspie.

W 1980 roku Marv Wolfman i George Pérez wznowili serię „Teen Titans”, wprowadzając nowych bohaterów do oryginalnej drużyny, która składała się z Wonder Girl, Robina i Kid Flasha. Do grupy dołączyli Raven, Starfire, Cyborg i Beast Boy/Changeling. W tej serii Donna Troy, znana jako Wonder Girl, jest romantycznie związana z profesorem Terrym Longiem i przeżywa przygody z Tytanami Mitów.

Pochodzenie Donny zostało rozwinięte w opowieści „Kim jest Donna Troy?”, gdzie Robin odkrywa, że Donna została oddana do adopcji przez umierającą nastolatkę. Donna później poślubia Terry’ego Longa. „Crisis on Infinite Earths” zmieniło historię wielu postaci DC, w tym Wonder Woman, co wpłynęło na pochodzenie Donny. W nowej wersji historii Tytan Rhea uratował Donnę z pożaru, wychowując ją wraz z innymi sierotami jako „Nasiona Tytanów”. Po pokonaniu Spartana z Synriannaq, Donna przyjmuje nową tożsamość jako Troia, zmieniając swój wygląd i kostium.

Moce Donny Troy

Donna Troy posiada szereg supermocy związanych z jej pochodzeniem jako Nasiono Tytanów i Amazonka. Ma nadludzką siłę, wytrzymałość, szybkość oraz zdolność do latania. Jest wyszkolona w sztukach walki przez Amazonki i posiada długowieczność oraz zdolność do regeneracji. Donna czasami korzysta również z Lassa Prawdy, który zmusza do mówienia prawdy. Jako Troia, otrzymała mistyczne dary od Tytanów z Mitu, które dodatkowo wzmacniają jej moce.