The Flashpoint Paradox

Flashpoint jest miniserią, która została opublikowana przez DC Comics w 2011 roku. Miniseria została napisana przez Geoffa Johnsa i zilustrowana przez Andy Kuberta. Historia wprowadziła na stałe ogromne zmiany w uniwersum DC Comics, zapoczątkowującym tym samym The New52. Seria liczy łącznie 5 głównych numerów, w którym główne rolę odgrywają Flash, Batman, Cyborg, Booster Gold, Wonder Woman, Aquaman i Professor Zoom. Flaspoint został uzupełniony masą pobocznych numerów, które ukazują losy bohaterów z alternatywnej ziemi.


Barry Allen budzi się pewnego dnia odkrywając, że wszystko do okola niego uległo drastycznej zmianie. Nie poznaje otaczającego go świata, ani ludzi. Okazuje się, że jego matka Nora, która została zamordowana wiele lat temu, teraz żyje, a ojciec Barry’ego zmarł na atak serca trzy lata temu. Diametralne zmiany zaszły też w świecie superbohaterów. Liga Sprawiedliwych nie istnieje, brakuje najważniejszych bohaterów np. Supermana. Sytuacja na świecie nie jest sprzyjająca ponieważ na przeciwko siebie do wojny stają dwie potężne nacje: Atlantyda pod rządami Aquamana oraz amazonki pod władzą Wonder Woman.

Flashpoint - Batman i Flash
To nie koniec kłopotów. Barry nie tylko budzi się w obcym dla niego świecie, ale jest w pełni pozbawiony swoich mocy. Jedyne, co mu pozostało to pierścień na jego palcu, w który skrywa się… żółty kostium! Bohaterem udaje się do jaskini Batmana, licząc na pomoc z jego strony. Ku jego zaskoczeniu pod maską nie kryje się Bruce Wayne, a Thomas Wayne! Minionej nocy to nie rodzice Bruce’a zginęli, a on sam.
Wspomnienia bohatera powoli zaczynają przystosowywać się do nowego świata. W tym momencie zdaje sobie sprawę, że znajduje się w nowym strumieniu czasowym, nie mając pojęcia, jakie wydarzenia spowodowały tak ogromną zmianę. Wraz z Batmanem podejmują próbę odtworzenia wypadku, w którym Barry uzyskał swoje moce, aby przywrócić mu. Niestety prób nie przebiega po ich myśli. Barry ląduje na stole operacyjnym w ciężkim stanie.

Flashpoint
Cyborg organizuje się wraz z kilkoma bohaterami, aby powstrzymać wrogie armie, które mogą zaszkodzić światu. Lois Lane została wysłana do Nowej Themysciry, żeby zebrać najważniejsze informacje o świecie amazonek, które mogą pomóc USA. Reporterka zostaje pochwycona. Tak samo jak Steve Trevor, który zostaje przesłuchany przez Wonder Woman za pomocą lassa prawdy.
Barry podejmuje kolejną próbę przywrócenia mocy. Tym razem udaje się i w organizmie bohatera ponownie przepływa Speed Force. Sprzyjające okoliczności pomagają bohaterowi w zebraniu więcej informacji. Okazuje się, że alternatywny świat nie jest pozbawiony Supermana. Kal-El przybył na ziemię wiele lat temu, ale jego kapsuła została przechwycona przez rząd, który trzyma go w uwięzieniu po nazwą „Projekt: Superman”.

Flashpoint Superman
Wkrótce dochodzi do burzliwej walki na terenie USA, w której udział biorą armie Aquamana i Wonder Woman. W bitwie biorą udział Superman, Cyborg wraz ze sprzymierzeńcami, Captain Thunder, który powstał wraz z transformacją The Marvel Family oraz Flash. W trakcie bity pojawia się Reverse-Flash, który ujawnia przed Barry’m przerażającą prawdę. Okazuje się, że za zmienionym biegiem wydarzeń stoi osobiście Barry, który cofnął się w czasie zapobiegając morderstwu jego matki. Czyn, który mógł wydawać się z pozoru nie istotny dla świata, odmienił rzeczywistość stwarzając alternatywną linię czasową. Dochodzi do starcia pomiędzy rywalami, w skutek, którego Barry ponownie przemieszcza się w czasie. Widzi swoją inną wersję, która cofa się w czasie, aby uratować matkę. Allen próbuje powstrzymać samego siebie tłumacząc jemu, do czego doprowadzi to wydarzenie.

Flashpoint
Barry wraca do swojego świata. Wszystko jest po staremu. Nikt nie zauważa chwilowej nieobecności speedera. Bohater odwiedza Batmana (Bruce’a Wayne’a) i przekazuje mu list od ojca Bruce’a z „Flashpointowej Ziemi”.

Główna historia:
The Flashpoint Paradox #1-5

Komiksy poprzedzające event:
Time Masters: Vanishing Point #1–6
The Flash #8–12

Crossover:
Booster Gold #44–47

Mini-serie uzupełniające event:
Batman Knight of Vengeance #1–3
Deadman and the Flying Graysons #1–3
Citizen Cold #1–3
Deathstroke & the Curse of the Ravager #1–3
Legion of Doom #1–3
The Outsider #1–3
Abin Sur – The Green Lantern #1–3
Project: Superman #1–3
Frankenstein & the Creatures of the Unknown #1–3
Secret Seven #1–3
Emperor Aquaman #1–3
Wonder Woman and the Furies #1–3
Lois Lane and the Resistance #1–3
Kid Flash Lost #1–3
The World of Flashpoint #1–3
Hal Jordan #1–3

One-shoty uzupełniające event:
Grodd of War #1
Reverse-Flash #1
reen Arrow Industries #1
The Canterbury Cricket #1

Autor: Sebastian Smyk