Flashpoint (Flashpoint Paradox)

Flashpoint jest miniserią z 2011 roku. Wydarzenie, za które odpowiadają Geoff Johns i Andy Kubert, doprowadziło do ogromnych zmian w świecie DC. Dotychczasowa rzeczywistość została zresetowana, zastąpiona nową z mniejszymi lub większymi zmianami porównując do pierwowzoru – całość zebrana jako cykl wydawniczy New52 (po polsku jako „Nowe DC Comics”). Wydarzenie koncentruje się na Flashu. Całość składa się z 5 głównych zeszytów i kilkunastu tie-inów – w tym wprowadzenia.

Punkt wyjścia wydarzenia

Matka Barry’ego Allena została zamordowana, kiedy był małym chłopczykiem. W komiksie „Flash. Rebirth” ujawniono, że za morderstwem Nory Allen stał Reverse Flash czyli odwieczny przeciwnik Flasha.

Przebieg wydarzenia

Barry Allen odkrywa po przebudzeniu się, że rzeczywistość jest inna niż poprzedniego dnia. Jego matka żyje i ma się dobrze, natomiast ojciec jest martwy od 3 lat. Na świecie brakuje Ligi Sprawiedliwości, za to Atlantyda toczy otwarty konflikt zbrojny z Amazonkami, ponieważ Wonder Woman zamordowała Merę (żona Aquamana przyłapała męża na romansie z Wonder Woman, a zarówno Arthur, jak i Diana, stoją na czele swoich narodów). Dezorientację Barry’ego pogarsza widok Iris, jego żony, w objęciach innego mężczyzny.

Barry postanawia poradzić się Batmana. Udaje się do Gotham korzystając z pojazdu. Aktualnie nie posiada swoich mocy, mimo że na palcu posiada ikoniczny pierścień ze strojem. Kiedy Barry kieruje się do Gotham, w tym czasie Batman ściga Jokera. Przesłuchanie jednego z sojuszników klauna przerywa Cyborg z zebraną drużyną meta ludzi. Proponują Batmanowi, żeby dołączył do nich i wspólnie powstrzymali wojnę pomiędzy Amazonkami i Atlantydą. Nietoperz odmawia, co nie spotkało się z radością Cyborga.

Barry wszedł do jaskini Batmana bez większego problemu. Jego uwagę przykuł pistolet w gablocie. Zorientował się po fotografiach rodzinnych, że wiadomej nocy to Bruce Wayne zginął, a nie jego rodzice. Pod maską Batmana kryje się nie kto inny jak Thomas Wayne! Batman z agresją reaguje na wykrzyczenie jego tożsamości. Prowadzi to do szamotaniny w trakcie, której Barry’ego zalewają nowe wspomnienia – wspomnienia pochodzące z obecnej ziemi. Dla upewnienia się aktywował pierścień, a w nim krył się żółty kostium Reverse Flasha. Batman ostrożnie wypytał Barry’ego o jego rodzinną ziemię z naciskiem na losy swojego syna. Thomas Wayne obiecał mu pomóc w odzyskaniu mocy.

Wspólnie skonstruowali urządzenie, które miało pomóc Barry’emu odzyskać moce. Prosty przedmiot łączący drewniane krzesło z metalowymi ściągaczami piorunów. Krzesło umieszczono na balkonie. Akurat nocna burza sprzyjała okolicznością. Barry zasiadł na krześle i po chwili piorun dotarł w wyznaczone miejsce. Niestety, Barry nie otrzymał upragnionej mocy. Zamiast tego został poważnie ranny.

W międzyczasie Cyborg zorganizował się wraz z kilkoma bohaterami, aby powstrzymać wrogie armie. Lois Lane została wysłana do Nowej Themysciry, żeby zebrać najważniejsze informacje o świecie amazonek, które mogą pomóc USA. Reporterka została pochwycona. Tak samo jak Steve Trevor, który zostaje przesłuchany przez Wonder Woman za pomocą lassa prawdy. W ręce Aquamana wpadła piracka drużyna Deathstroke’a. Władca mórz nie był dla nich serdeczny, prawdopodobnie przypłacili życiem.

Ledwo żyjący Barry poprosił Batmana o kolejną próbę odzyskania mocy. Nietoperz zabrał Barry’ego na dach. Po chwili uderzył piorun wyrzucając Batmana z dachu. Plan powiódł się i Barry odzyskał moce. Objawił je w porę łapiąc Batmana. Barry przemalował kostium Reverse Flasha na własne barwy, a następnie zasiadł z Nietoperzem do rozeznawania się w sytuacji światowej. Okazuje się, że wiele lat temu przybyła kapsuła z Kryptonitu. Pojazd niefortunnie wylądował w Metropolis prowadząc do ogromnych zniszczeń. Od tego czasu nikt nie widział, nawet nie słyszał o podróżniku z pojazdu. Batmanem i Flash uzyskali informacje od Cyborga. W ten sposób dotarli do „Projekt: Superman”. Uwolnili wychudzonego Kal-Ela bez mocy. Kryptończyk nabrał zdolności, kiedy opuścili budynek i przytuliły ich promienie słoneczne. O mocach Kal-Ela przekonali się ochroniarze placówki.

Kal-El odlatuje za horyzont po masakrze przepuszczonej na ochroniarzy. Batman, Flash i Cyborg samotnie stawiają czoła pozostałym siłom. Wsparcia udziela im Elemental Woman. Dziewczyna dołącza do bohaterów. Po uporaniu się z problemami zasięgają sił Captaina Thundera. Billy magią zweryfikował słowa Barry’ego o istnieniu alternatywnego, jego świata. Motywuje to pozostałych do uspokojenia konfliktu pomiędzy Atlantydą i Amazonkami. Zebrana drużyna wchodzi w sam środek walki. Ciężko mówić o przewadze którejkolwiek ze stron, ponieważ na placu boju toczy się prawdziwa rzeź. Jedną z ofiar jest Billy. Enchantress odmieniła Captaina Thundera, a Wonder Woman wykorzystała okazję nadziewając chłopaka na swoją broń. Walce przyglądał się Reverse Flash, który postanowił ujawnić swoje oblicze Flashowi.

Reverse Flash oznajmia Barry’emu całą prawdę stojącą za sytuacją. Właściwie przypomina Barry’emu do czego speedster doprowadził swoimi czynami. Barry w pierwszą rocznicę śmierci swojej matki po dowiedzeniu się kto stał za jej morderstwem, postanowił cofnąć się w czasie i uratować ją przed śmiercią. Powstrzymanie Reverse Flasha doprowadziło do powstania nowej, alternatywnej rzeczywistości, gdzie Barry nie posiadał pełnych wspomnień ze swojego życia. Co więcej, kiedy Barry robił swoje, w tym czasie Eobard Thawne znajdował się w Speed Force. Przepisanie historii uwolniło go od powiązania z Barrym i teraz żyje jako paradoks czasowy. Monolog Reverse Flasha zostaje przerwany przez Batmana. Thomas mieczem zabija przeciwnika Barry’ego. Niestety, świat Flashpointowy zostaje wchłaniany przez strumień czasowy. Flash korzysta z ostatnich sekund, żeby cofnąć się w czasie i powstrzymać samego siebie z przeszłości. Udało mu się. W następstwie wraca do właściwej rzeczywistości, która została zrestartowana. Barry odwiedza Bruce’a po wszystkim. Przekazuje mu list Thomasa, który otrzymał Barry na chwilę przed opuszczeniem Flashpointowego świata.