Korpus Niebieskich Latarni

„W dniach pełnych strachu i w nocach wściekłości,
Nasze dusze zapłoną pełnią gotowości.
Kiedy w Wojnie Światła los się odwróci,
Skieruj wzrok w gwiazdy – nadzieja powróci!”

Powstanie

Niebieskie Latarnie zostały stworzone przez Geoffa Johnsa oraz Ethana van Scivera jako jedna z siedmiu grup używających emocjonalnego spektrum i po raz pierwszy pojawiły się w „Green Lantern vol. 4 #25” w grudniu 2007 roku.

Historia

Dwoje Strażników Wszechświata, Ganthet i Sayd, osiedlili się na nieznanej planecie (nazwanej później Odym) i stworzyli niebieską centralną baterię wraz z niebieskim pierścieniem mocy i planowali stworzyć swój własny Korpus, który widzimy po raz pierwszy w „Rage of the Red Lanterns”. Po zasadzce Czerwonych Latarni na oddział Zielonych Latarni transportujący Sinestra Hal Jordan ucierpiał wskutek ataku nowej Czerwonej Latarni Lairy. Odnalazł go Saint Walker, lecząc go i przedstawiając się jako Niebieska Latarnia Sektora 1. Na początku John Stewart nie ufa Saint Walkerowi, jednak jego niebieski pierścień tworzy iluzję na podstawie odczuć duszy Stewarta, uwalniając go od efektów ataku Czerwonej Latarni. Z uspokojonym Johnem Saint Walker wyrusza z Halem na Odym. Na miejscu Hal poznaje drugą Niebieską Latarnie Wartha, który tak jak Saint otrzymał pierścień od Gantheta i Sayd. Podczas rozmowy dwoje byłych Strażników prosi Jordana, by ten pomógł Niebieskim Latarnią w uratowaniu Sinestra z rąk Czerwonych Latarni, ujawniając, że jego przetrwanie jest ważne w nadchodzącej Wojnie Światła. Jordan nie chętnie akceptuje prośbę Gantheta i wyrusza z Niebieskimi Latarniami na Ysmault. Na Ysmault Jordan namierza lokalizację Sinestro, jednak zostaje pojmany przez Czerwone Latarnie. Atrocitus mówi Lairze, że jego ciało i krew należą do niej, jednak jej atak na Hala zostaje przerwany przez pojawienie się Korpusu Sinestro. W powstałym chaosie Walker i Warth przybywają z pomocą Jordanowi. Niebieskie Latarnie nie tylko dodają mocy Halowi, ale też dają sobie radę z dwoma atakującymi Korpusami. Podczas walki Hala i Lairy, Zielonej Latarni udaje się przemówić do jej prawdziwego ja mimo kontroli czerwonego pierścienia. Sytuacja szybko się zmienia, kiedy Sinestro morduje Lairę. Rozwścieczony Jordan atakuje Sinestro, a jego gniew jest tak wielki, że pierścień Lairy wybiera go na swojego nowego nosiciela. Pomimo twierdzeń Saint Walkera, że niebieskie światło jest najsilniejsze w emocjonalnym spektrum, Atrocitus ujawnia słabość Niebieskich Latarni, że nadzieja jest niczym bez woli. Bez aktywnego zielonego pierścienia moce Walkera i Wartha ograniczają się do latania i ochronnej aury. Mimo swojej niekorzystnej sytuacji Walker wciąż wierzy w swoje słowa, że Jordan dołączy do Korpusu Niebieskiej Latarni, w związku z czym umieszcza swój pierścień na ręce Jordana, co niszczy czerwony pierścień, uwalniając Hala spod jego wpływu. Czując, jak rosnąca moc niebieskiego światła wysysa ich energię, Korpus Sinestro ucieka, a Hal używając mocy zarówno niebieskiego, jak i zielonego pierścienia pokonuje Korpus Czerwonej Latarni. Po przegranej walce Atrocitus używa swojej krwawej magii, by namierzyć planetę Niebieskich Latarni. W tym samym czasie Ganthet i Sayd witają nowego członko Korpusu Niebieskiej Latarni, Hynn.

Niebieskie Latarnie i Hal Jordan powracają na Odym, gdzie próbują usunąć niebieski pierścień z palca Jordana, jednak nie udaje się to ani Ganthetowi, ani Sayd. Jordan powraca na Oa, a Saint Walker otrzymuje nowy niebieski pierścień. Ganthet mówi Walkerowi, Warthowi i Hynn by rekrutowali nowych członków do Korpusu i odnaleźli tych, którzy posługują się światłem indygo, tłumacząc, że nadzieja i współczucie muszą działać razem. Na Oa Strażnicy próbują ściągnąć niebieski pierścień z dłoni Hala, jednak im też się to nie udaje. Uwagę Strażników od pierścienia odsuwają terrorystyczne żądania Pomarańczowego Agenta wskutek czego, Strażnicy przepuszczają atak na Okaare. Niebieski pierścień Hala przykuwa uwagę Larfleeza, który zaczyna pożądać niebieskiego światła. Pierścień jednak uniemożliwia Larfleezowi kradzież, mówiąc mu, że nadzieja jest bezinteresowna, ale Lafrleeze nie poddaje się i odcina Halowi rękę za pomocą topora z pomarańczowego światła. Okazuje się jednak, że była to tylko iluzja stworzona przez pierścień, który wyczuł nadzieję Larfleeza na uwolnienie się od „głodu” który odczuwa. Z nienaruszoną ręką i niebieskim pierścieniem Hal powraca do walki z Pomarańczowym Agentem. Pierścień wciąż pyta Jordana, na co ma nadzieje, we frustracji Hal odpowiada, że ma nadziej, że kiedy walka z Larfleezem się skończy, pierścień przestanie go pytać, na co ma nadzieje. Niebieski pierścień rejestruje to jako szczerą nadzieję i super ładuje pierścienie Zielonych Latarni, co prowadzi do powstrzymania Larfleeza. Po wygranej walce pierścień zlatuje z ręki Hala i rusza szukać nowego nosiciela w Sektorze 2828. Strażnicy, zdając sobie sprawę, że nie mogą ukryć Pomarańczowej Latarni w obawie, że ktoś ją odnajdzie i zostanie nowym Pomarańczowym Agentem, postanawiają iść z Larfleezem na układ. Lafrleeze pyta gdzie może znaleźć niebieski pierścień, a Strażnicy kierują go na Odym. Na planecie Niebieskich Latarni Ganthet i Sayd wraz z członkami Korpusu idą po plaży, rozmawiając z najnowszym członkiem Korpusu, Siostrą Sercy, gdy nagle pojawia się Larfleeze i atakuje Niebieskie Latarnie.

Podczas walki z Larfleezem na Odym zaczynają przybywać czarne pierścienie. Jednak nie mogą wykryć żadnych martwych ciał na planecie, przez co zawisają w powietrzu, czekając na śmierć. Hal Jordan, Carol Ferris, Indygo-1 i Sinestro przybywają na Odym, żeby z rekrutować Saint Walkera w celu utworzenia białego światła z mocy siedmiu świateł emocjonalnego spektrum, które pokona Czarne Latarnie. Poprzez bliskość zielonego pierścienia pierścienie Niebieskich Latarni uwalniają cały swój potencjał, przez co Korpus Niebieskiej Latarni może stanąć do walki z konstruktami Larfleeza. Konstrukty jednak nagle znikają, gdy Larfleeze zostaje zaatakowany przez ożywione ciała swoich ofiar, przez co opuszcza Odym. Saint Walker, Ganthet i Sayd dołączają do grupy utworzonej przez Jordana i Indygo-1 i wyruszają, by z rekrutować Larfleeza oraz Atrocitusa. Larfleeze odmawia przyłączenia się, jednak zmienia zdanie, gdy Sayd obiecuje mu zostać jego Strażnikiem. Atrocitus również nie jest chętny do przyłączenia się do grupy i w gniewie atakuje Jordana i Sinestro. Żeby go uspokoić, Walker tworzy iluzję jak Atrocitusa i samica jego gatunku dołączają do Korpusu Niebieskiej Latarni. Iluzja jednak okazuje się nie wystarczać, ale Saint Walker przekonuje Atrocitusa, odnosząc się do tego, jak poświęciła się jego rodzina, by ratować ich świat. Podczas walki z Czarnymi Latarniami na Ziemi pierścień Saint Walkera zostaje skopiowany przez Gantheta i wybiera Barry’ego Allena jako tymczasową Niebieską Latarnię.

Gdy Saint Walker zostaje uwięziony w Księdze Czerni przez Lysse Drak, Hal przekazuje jego pierścień Kylowi, żeby Kyle mógł wykorzystać go podczas walki z Zielonymi Latarniami kontrolowanymi przez Kronę. Mimo iż Kyle opanował moc niebieskiego pierścienia i zdołał uleczyć parę Zielonych Latarni, to jednak nie udało mu się wyleczyć Mogo za nim John Stewart, był zmuszony zniszczyć planetę. Później widzimy Kyle’a, jak ten używa mocy światła nadziei, by uwolnić Guy’a spod mocy czerwonego pierścienia.

Kiedy Kyle Ryner staje się „magnesem” dla pierścieni wszystkich Korpusów, Saint Walker jako jedyny nie żąda oddania od Kyle pierścienia i pomaga Zielonej Latarni w ucieczce na Oa, by szukać pomocy u Strażników. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem. Okazuje się, że Ganthet został pozbawiony emocji przez innych Strażników, przez co atakuje Saint Walkera, oświadczając, że Korpus Niebieskiej Latarni był pomyłką, którą teraz naprawi. Po ucieczce z Oa Walker dołącza do Nowych Strażników w celu zbadania Orrery, która pojawiła się w układzie Vega. Walker po uleczeniu języka Arkillo zaczął tworzyć z nim coś w rodzaju fundamentów pod przyjaźń. Po pokonaniu Invictusa Saint Walker wraca na Odym, gdzie Niebieskie Latarnie zostają zaatakowane przez Reachów. Zmuszają oni Walker do wysłania desperackiej wiadomości o pomoc do Kyle’a i reszty Nowych Strażników. Po uwolnieniu się z rąk Reach’ów Saint Walker uczy Niebieskie Latarnie używać swojej aury do zwiększenia siły obronnej pierścieni, by móc walczyć dalej bez obecności Zielonej Latarni. Gdy Kyle w końcu przybywa na Odym, zauważa, że na całej planecie roi się od statków Reachów. Szybko dołączają do niego Fatality, Arkillo i Zbrojmistrz, w tym samym czasie Saint Walker i Niebieskie Latarnie bronią centralnej baterii. Nowi Strażnicy i Korpus Niebieskiej Latarni są w stanie poradzić sobie z żołnierzami, ale rasa Reach wciąż utrzymuje swą przewagę. W obliczu przytłaczającej sytuacji Kyle przekonuje Walkera, by wraz z Korpusem opuścili Odym i oddali go wraz z centralną baterią w ręce najeźdźców. Po pokonaniu Volthooma Niebieskie Latarnie osiedlają się na planecie Elpis. Jednak wkrótce nowa planeta Niebieskich Latarni zostaje zaatakowana przez Relica, który przybył żeby zniszczyć „kowali światła” za nim ci doprowadzą do końca wszechświata. Kyle Ryner, Carol Ferris i Strażnicy Templariusze przybyli by pomóc Niebieskim Latarniom. Jednak nie udaje im się powstrzymać Relica przed wysączeniem energii z niebieskiej centralnej baterii, co doprowadziło do utraty mocy wszystkich Niebieskich Latarni. Kyle, Carol i Strażnicy uciekają z Elpis z nieprzytomnym Saint Walkerem, podczas gdy pozostali członkowie Korpusu zostają zabici przez Relica. Saint Walker odzyskuje siły w nowej bazie Zielonych Latarni na Mogo, pod okiem Soranik Natu. Po odzyskaniu przytomności Hal informuje go o ataku Relica i zniszczeniu Elpis i Niebieskich Latarni. Walker jest tak przygnębiony, że jego pierścień opuszcza go, oświadczając, że nie wykrywa nadziei, po czym odlatuje. Walker stwierdza, że jest to najlepsze rozwiązanie, jako że niebieskie pierścienie są najsilniejsze i używanie ich może przyspieszyć wyczerpanie się Emocjonalnego Spektrum.

W Rebirth Saint Walker odzyskuje nadzieję i swój pierścień po tym, jak zobaczył jak Kyle Ryner, używa swoich mocy Białej Latarni na Nowej Genezie.

Moce

Wszystkie Niebieskie Latarnie posiadają pierścień zasilany nadzieją. Choć nadzieja jest najsilniejsza ze wszystkich siedmiu emocji, Niebieskie Latarnie muszą być w obecności aktywnej Zielonej Latarni, by uzyskać dostęp do pełni swych mocy. W przeciwnym razie niebieskie pierścienie są zdolne wyłącznie do tworzenia ochronnej aury i umożliwienia swojemu nosicielowi latania. Ochronna aura Niebieskich Latarni pozwala im przetrwać w kosmosie oraz innych niekorzystnych dla życia środowiskach. Może również być wykorzystywana do zwiększenia siły Latarni lub w celu utworzenia tarczy. Pierścień Niebieskiej Latarni musi zostać aktywowany przez prawdziwą nadzieję za nim będzie działać według poleceń użytkownika.

W obecności Zielonej Latarni niebieskie pierścienie dostają dostęp do tych samych mocy co Zielone Latarnie, dodatkowo potrafią uleczyć rany i przywrócić utracone części ciała. Moc pierścienia może czerpać siłę z nadziei innych istot. Niebieski pierścień wpływa również negatywnie na działanie pierścieni z przeciwnego końca Emocjonalnego Spektrum: może zneutralizować korupcyjne efekty czerwonych pierścieni, zablokować umiejętności pomarańczowego pierścienia (tak jak anulować skutki uboczne noszenia go) i wysysać energię z żółtych pierścieni. Chociaż na początku myślano, że Niebieskie Latarnie mogą doładować tylko zielone pierścienie mocy, później okazuje się, że mogą oni doładować dowolny pierścień pod warunkiem, że Niebieska Latarnia tego chce. Konstrukty tworzone przez Niebieskie Latarnie są w większości oparte na nadziejach celu, jednak Niebieskie Latarnie mogą tworzyć dowolne konstrukty tak jak inne Korpusy.