Korpus Gwiezdnych Szafirów

“Za serca stracone, pragnące pomocy,
Za tych zagubionych w najciemniejszej nocy.
Wraz z pierścieniem wśród wojen okrutności,
Podbijemy wszystkich fioletem miłości!”

Powstanie

Gwiazda Szafiru po raz pierwszy pojawiła się w 1947 w “All-Flash Comics #32” roku jako przeciwnik Zielonej Latarni. Tytuł Gwiazdy Szafiru przyjmowało wiele kobiet z najróżniejszych zakątków wszechświata, które służyły jako nosicielki dla zamarońskiej królowej i władały mocą gwieździstego szafiru. W 2000 roku, za sprawą Geoffa Johnsa i Ethana Van Scivera, Gwiazdy Szafirów pojawiły się jako jedna z siedmiu grup posiadających moc Emocjonalnego Spektrum, w której skład wchodziły kobiety, które wcześniej nosiły tytuł Gwiazdy Szafiru. Jako grupa, Gwiazdy Szafirów po raz pierwszy pojawiła się w “Green Lantern vol. 4 #20”.

Historia

Po raz pierwszy Gwiazdy Szafiru jako grupa zostają wspomniane przez Carol Ferris podczas rozmowy z Halem Jordanem, tuż po tym, jak Carol odzyskała świadomość po byciu kontrolowaną przez gwieździsty szafir. Dowiadujemy się, że miliardy lat temu, gdy Strażnicy Wszechświata postanowili stworzyć Korpus Zielonej Latarni, maltuzjańskie kobiety postanowiły opuścić Oa, nie zgadzając się na życie pozbawione emocji. Powiedziały, że będą kontynuowały swoje żywoty z emocjami, począwszy od miłości. Maltuzjańskie kobiety przeszukiwały wszechświat, aż znalazły to, czego szukały na planecie Zamaron. Nauczyły się mocy miłości z pierwszego gwieździstego szafiru, który został odkryty w objęciach dwóch, skrystalizowanych szkieletów. Carol wyjaśnia, że choć Hal był w stanie pokonać różne wcielenia Gwiazdy Szafiru, które napotkał, inne Zielone Latarnie nie miały tyle szczęścia. Carol wyjaśnia, że gwieździsty szafir ma wiele wspólnego z zielonymi pierścieniami Latarni. Po tej rozmowie dwójka zostaje zaatakowana przez Jillian Pearlman (będąca pod wpływem gwieździstego szafiru). Jordan używa pierścienia i użycza Carol trochę swojej mocy i razem pokonują Jillian. Chwilę później pojawia tajemniczy portal, z którego wydobywa się głos mówiący: “powstaje nowy Korpus, więc nasz też musi” po czym z portalu wychodzą cztery Zamaronki, oświadczając, że Carol Ferris i Jillian Pearlman będą pierwszymi członkiniami ich Korpusu. Jordan mówi Carol, by ta uwolniła Jillian spod mocy szafiru, podczas gdy on zajmie się Zamaronkami. Choć Carol udaje się uwolnić dziewczynę, kamień unieruchamia je obie, podczas gdy Zamaronki uzyskują przewagę nad Zieloną Latarnią. Kamień pyta Jordana, której z tych kobiet najbardziej pożąda. W odpowiedzi Jordan całuje jedną z Zamaronek, przekonując kamień do uwolnienia Carol i Jillian i do opętania Zamaronki. Szafir gwałtownie reaguje na nową posiadaczkę, zmuszając Zamaronki do wycofania się. Zamaronkom udaje się usunąć szafir ze swojej siostry, jednak kosztem jej życia. Wszystkie zgadzają się, że Jordan miał rację i że moc szafiru jest zbyt wielka dla jednego posiadacza. Zamaronki twierdzą, że mogą rozwiązać problem, biorąc stronę z Księgi Oa. Później Zamaronki przekształcają szafir w fioletowy pierścień mocy, który umieszczają na postumencie obok centralnej baterii. Dochodzą do wniosku, że tak długo skupiały się miłości, że były prawie jak pozbawieni emocji Strażnicy.

Zamaronki stworzyły więcej pierścieni Gwiezdnych Szafirów i wysłały je, by z rekrutowały nowych członków, by poszerzyć swe szeregi. Pierwszą członkinią nowo powstałego Korpusu Gwiezdnych Szafirów została była Miri Riam, która po śmierci swojego męża spowodowanego atakiem Mongula, zaakceptowała ofertę pierścienia wypełnienia luki w sercu. Wkrótce po tym połączyła siły z Zielonymi Latarniami, by powstrzymać Kryb, członkinie Korpusu Sinestro, która atakowała i zabijała Zielone Latarnie oraz porywała ich dzieci. Rekrutacja Gwiezdnych Szafirów trwała, członkinie Korpusu Sinestro (wśród których były Karu-Sil, Kryb i Fatality), które rozsiały się po wszechświecie po wojnie Sinestro z Zielonymi Latarniami, zostały wyśledzone i sprowadzone na Zamaron, gdzie zostały zamknięte w kryształach, by przemienić się w Gwiazdy Szafirów. Wkrótce fioletowe światło miłości świeciło zbyt jasno, by Strażnicy mogli je ignorować, więc wysłali delegację na Zamaron w celach negocjacji. Zamaronki nie dały się przekonać Strażnikom, czując, że bez emocji zbytnio oddalili się oni od wszechświata. Królowa Aga’po kontynuowała rekrutacje członkiń do swojego Korpusu, wcielając w niego Carol Ferris, która miała dowodzić Gwiezdnymi Szafirami.

Chcąc uwolnić uwięzione na Zamaron członkinie swojego Korpusu, Sinestro przepuścił atak na planetę Gwiezdnych Szafirów, podczas którego stanął jeden na jednego z Carol Ferris. Atak odniósł pożądany skutek, a Sinestrowi udało się uwolnić swoje zwolenniczki. Gwiazdy Szafiru wydawały się przytłoczone przez Korpus Sinestro, a Carol znalazła się na łasce Sinestra i jego żołnierzy. Jednak oba Korpusu zostały zaatakowane przez zmarłych członków Korpusu Sinestra przemienionych w Czarne Latarnie. Korpus Gwiezdnych Szafirów został zmuszony do walki z Czarnymi Latarniami, a Korpus Sinestro został ich nieoczekiwanym sprzymierzeńcem. Fioletowe kryształy Gwiezdnych Szafirów były całkowicie nieskuteczne, bo Czarne Latarnie nie potrafiły odczuwać miłości. Decydujący cios zapadł, gdy dwa czarne pierścienie wleciały w centrum centralnej baterii na Zamaron i ożywiły skrystalizowanych kochanków. Khufu i Chay-Ara (znani również jako Hawkman i Hawkgirl) powstali jako Czarne Latarnie, a fioletowe światło Zamaronu zaczęło blednąć. Drapieżnik (istota miłości) uwolnił się ze swojego więzienia, a Korpus Gwiezdnych Szafirów przegrał. Pomimo tej katastrofalnej przegranej Gwiezdne Szafiry przegrupowały się z członkami innych Korpusów Światła, by przepuścić kontratak na Czarne Latarnie na Ziemi, ostatniej linii obrony. W tym samym czasie na Ziemi Carol Ferris wraz z przedstawicielami innych Korpusów stała na pierwszej linii ataku. Krytyczna sytuacja spowodowała włączenie się protokołu bezpieczeństwa w pierścieniu Carol, który z duplikował się i na 24 godziny wybrał Wonder Woman jako Gwiazdę Szafiru. Przekonanie, że połączone światła Emocjonalnego Spektrum wystarczą do pokonania Nekrona, okazało się błędne, pozostawiając Carol i jej sojuszników z pytaniem, jak powstrzymać Najciemniejszą Noc. Dopiero gdy Nekron przyzwał Istotę, pojawiła się oczekiwana szansa. Sinestro został heroldem Korpusu Białej Latarni, wkrótce, po czym bohaterowie, którzy zostali wskrzeszeni, zmienili się w tymczasowe Białe Latarnie. Białe światło ożywiło Black Handa, pozbawiając Nekrona dostępu do wszechświata.

Pozostawiony w straszliwych kłopotach po utraceniu szczątków Khufu i Chay-Ary Gwiezdne Szafiry próbowały znów schwytać Drapieżnika w celu ponownego rozpalenia fioletowego światła w centralnej baterii. Carol Ferris udało się namierzyć istotę miłości w Las Vegas, gdzie przejęła prześladowcę jako swojego nosiciela. Po przeniesieniu Drapieżnika z powrotem na Zamaron Carol nie chciała dopuścić, by Zamaronki kontynuowały swój plan wykorzystania istoty do przywrócenia fioletowego światła. Jej prośba o oszczędzenie Drapieżnika dotknęła Królową Aga’po tak głęboko, że przywódczyni Korpusu Gwiezdnych Szafirów postanowiła poświęcić swoją własną miłość i życie do przywrócenia światła na Zamaronie. Po śmierci Królowej Aga’po, Carol Ferris została mianowana nową przywódczynią Gwiezdnych Szafirów. Wkrótce po objęciu władzy przez Carol, Królowa Shrike i jej armia Sokołów zaatakowała Zamaron w celu przejęcia źródła mocy Gwiezdnych Szafirów, jednak z pomocą Hawkmana i Hawkgirl atak został udaremniony, a Carol wysyła dwójkę bohaterów do domu, by w koncu mogli cieszyć się nowym życiem.

W New 52 Gwiezdne Szafiry kontynuują walkę o miłość, jednak jedna z Gwiazd z Sektora 22 traci życie podczas walki z piratami, kiedy jej pierścień porzuca ją i udaje się do Kyle’a Rynera. Fatality rozpoczyna śledztwo, które doprowadza ją na Ziemię, gdzie spotyka przedstawicieli innych Korpusów, wliczając w to Saint Walkera, Bleez, Arcillo i Munka. Po udowodnieniu swojej niewinności Kyle wraz z członkami innych Korpusów udają się na Oa, a później na Okaare w poszukiwaniu odpowiedzi. Podczas dochodzenia na Orrey grupa wdaje się w walkę z Invictusem. Fatality i Bleez wydają się rozumieć siebie wzajemnie, że Fatality próbuje przemienić Bleez w członkinie Korpusu Gwiazdnych Szafirów. W tym samym czasie na Ziemi Carol Ferris postanawia nie używać swojego pierścienia, jednak wciąż pozostaje królową Gwiezdnych Szafirów.

Moce

Gwiezdne Szafiry posiadają fioletowe pierścienie mocy, zasilane mocą miłości. Pierścienie umożliwiają im latać, tworzyć aurę ochronną oraz tworzyć konstrukty z fioletowego, twardego światła, a ich cechą unikalną jest możliwość tworzenia kryształów. Jeśli osoba zamknięta w krysztale spędzi w nim wystarczająco dużo czasu, zostaje przemieniona w Gwiazdę Szafiru. Fioletowe pierścienie potrafią również wyczuwać, kiedy miłość jest zagrożona, wyczuć ją i przenieść się do niej. W przeciwieństwie do konstruktów Zielonych Latarni, czy członków Korpusu Sinestro, pomarańczowe światło chciwości nie jest w stanie wchłonąć konstruktów Gwiezdnych Szafirów. Gwiezdne Szafiry potrafią również teleportować się w celu uniknięcia ataków. Podczas teleportacji ich konstrukty zmieniają się w pył co w połączeniu z teleportacją, tworzy doskonałe narzędzie podczas zgubienia pościgu. Fioletowe pierścienie potrafią również przywrócić do życia niedawno zmarłą osobę poprzez użycie energii tych, którzy ją kochali. Ponieważ fiolet (tak jak i czerwień) znajduje się na jednym z końców Emocjonalnego Spektrum, członkowie Korpusu Gwiezdnych Szafirów są podatni na bycie owładniętymi przez miłość. Wiele Gwiezdnych Szafirów traci część swojej wolnej woli, podążając za “sercem” centralnej baterii. Mogą podejmować radykalne działania, by okazać swoją miłość jak np. zabijanie i zamykanie swych bliskich w kryształach, by być razem na zawsze. Carol Ferris należy do nielicznego grona, które jest zdolne do oparcia się mocy fioletowego światła miłości.