Plemie Indigo

“Tor lorek san, bor nakka mur,
Natromo faan tornek wot ur,
Ter lantern ker lo Abin Sur,
Taan lek lek nok – Formorrow Sur!”

Powstanie

Plemię Indygo zostało stworzone przez Geoffa Johnsa oraz Ethana van Scivera i po raz pierwszy zostało pokazane w “Green Lanterns vol. 4 #25”. Jednak pełny obraz Plemienia Indygo mogliśmy zobaczyć dopiero w “Blackest Night: Tales of the Corps” gdzie pokazano ich jako grupę, która odrzuciła wszystko, całkowicie poświęcając się współczuciu.

Historia

Plemię Indygo, pod przywództwem Indygo-1, przemierzało pustynię w Sektorze 3544, gdzie zaobserwowali wybuchy zielonej i żółtej energii dobiegające z oddali. Plemię przeszukało później to miejsce, znajdując rannego członka Korpusu Zielonej Latarni. Latarnia wyznała, że wdał się w walkę z “istotą, która nie zna litości”, kaszląc krwią, mówi grupie, by trzymali się z daleka, tak by nie zwrócić uwagi istoty. Indygo-1 mówi coś, jednak pierścień Zielonej Latarni nie jest w stanie przetłumaczyć jej słów mimo znajomości wszystkich języków w całym wszechświecie. Indygo-1 klęka przy Latarni, przykłada swoją dłoń do jego serca, a jej pierścień reaguje słowem “wola” po czym Indygo-1 tworzy prosty, zielony konstrukt, który dusi Latarnię. Mimo wysiłku rannej Zielonej Latarni, Indygo-1 dusi go tak długo, aż ten umiera. Pojawia się członek Korpusu Sinestro, który zaatakował Zieloną Latarnię, wrzeszcząc, że nie da się tak łatwo pokonać, po czym atakuje Indygo-1 żółtym strumieniem energii. Jednak liderka Plemienia Indygo nie przejmuje się atakiem, a jej laska wchłania żółtą energię. Pierścień Indygo-1 reaguje słowem “strach”, po czym Indygo-1 tworzy żółty konstrukt, który przeraża członka Korpusu Sinestro.

W trakcie Najciemniejszej Nocy Indygo-1 i Munk przybywają na Ziemię i pomagają Jordanowi, Flashowi i Atomowi uciec przed Czarnymi Latarniami, które są ożywionymi bohaterami, którzy zginęli. Indygo-1 przekierowuje zielone światło Hala przez swoją laskę i zmienia Czarną Latarnię Elongated Mana i Sue Dibny w pył niszcząc ich pierścienie. Indygo-1 i Munk teleportują grupę do Hali Sprawiedliwości, gdzie okazuje się, że potrafią mówić po angielsku, kiedy tylko chcą. Indygo-1 wyjaśnia, że na początku wszechświat był tylko ciemnością, póki nie pojawiło się światło zdolne stłumić tę ciemność. Jednak ciemność walczyła dalej, co podzieliło światło na siedem kolorów Emocjonalnego Spektrum. Wyjaśnia grupie, że Czarne Latarnie mogą zostać pokonane naprawdę, tylko wtedy kiedy wszystkie Korpusy będą działać razem i połączą się w białe światło życia. Kiedy grupa Czarnych Latarni atakuje Halę Sprawiedliwości Indygo-1 i Munk teleportują się z Jordanem na Zamaron, gdzie ratują Carol Ferris i Sinestro przed napaścią Czarnych Latarni. Następnie Indygo-1 przenosi siebie, Hala, Carol i Thaala na Korugar gdzie ten pokonuje Mongula i odzyskuje władzę nad Korpusem Sinestro. W tym samym czasie Munk przenosi się na Oa i pomaga Zielonym Latarnią w walce z ich poległymi towarzyszami przemienionymi w Czarne Latarnie. Indygo-1 wraz z Halem Jordanem, Sinestro, Carol Ferris i Saint Walkerem udaje się na Okaare, by z rekrutować Larfleeza i Atrocitusa. Kiedy ta dwójka postasnawia się przyłączyć, cała grupa przenosi się na Ryut tylko po to, by dowiedzieć się, że centralna bateria Czarnych Latarni została przeniesiona na Ziemię. Grupa niezwłocznie udaje się na Ziemię, gdzie łączą swoje światła w białe światło i atakują czarną, centralną baterię, jednak ich moc okazuje się niewystarczająca. Tymczasem Nekron zaczął przemieniać jeszcze więcej martwych bohaterów w Czarne Latarnie. Liderka Plemienia Indygo wraz z towarzyszami napotykają Istotę, uosobienie całego życia we wszechświecie. Hal łączy się z Istotą, zmieniając Czarne Latarnie w Białe Latarnie i przywracając Black Handa. Przed walką z Nekronem Ray Palmer, znany równierz jako Atom, otrzymuje kopię pierścienia Indygo-1, by zwiększyć szanse w walce z istotą śmierci. Po pokonaniu Nekrona Saint Walker oświadcza, że Plemię Indygo zniknęło. Plemię Indygo zostaje później pokazane w ogromnym korowodzie prowadzonym przez Indygo-1 i Munka, w którym uczestniczy Black Hand z symbolem Plemienia i laską mocy.

Podczas poszukiwania istot Emocjonalnego Spektrum, Indygo-1 powraca na Ziemię, by połączyć Proselyte’a (istotę współczucia) z sanitariuszem Shanem Thompsonem. Indygo-1 wraz z Black Handem odwiedzają Jordana, Barry’ego Allena, Sinestro, Saint Walkera i Larfleeze’a, którzy zdając sobie sprawę z działań Black Handa podczas Najciemniejszej Nocy, dochodzą do wniosku, że inni członkowie Plemienia Indygo też mogli być odpowiedzialni za makabryczne czyny w przeszłości. Plemię Indygo proponuje, że wezmą pozostałe istoty pod swoją opiekę, jednak Hal odrzuca ich ofertę. Parallax przejmuje ciało Barry’ego Allena i chce przejąć kontrolę nad Jordanem. W tym samym czasie Adara (istota nadziei) walczy z tajemniczym złoczyńcą, który okazuje się Kroną, który planował zebranie wszystkich istot. Proselyte uwalnia Allena spod władzy Parallaxa, rozpalając jego współczucie nad strachem.

W “War of the Green Lanterns” Krona zamknął Indygo-1 i sprzymierzonych członków Korpusów w Księdze Czerni, gdzie zostali zmuszeni do przeżywania swoich żyć przed otrzymaniem pierścieni. Tymczasem John Stewart, który przez działania Krony odrzucił swój zielony pierścień i zaczął nosić pierścień Indygo-1, lecz miał problemy z wykorzystywaniem jego mocy. Gdy Sinestro próbował uwolnić się z Księgi, przenosi się do “więzienia” Indygo-1, która przed dołączeniem do Plemienia Indygo nosiła imię Iroque. Iroque gniewnie mówi, że ucieknie z pułapki, którą przygotował dla niej Abin Sur. Po uwolnieniu z Księgi Czerni Iroque nie pamięta swoich losów jako Indygo-1, dopóki pierścień indygo nie znalazł się znów na jej palcu.

Plemię Indygo dowiaduje się, że Sinestro powrócił do roli Zielonej Latarni. Sinestro prosi Jordana o pomoc, jako że Strażnicy planują zastąpić Zielone Latarnie, tajemniczą Trzecią Armią; jednak Plemię Indygo przybywa na Ziemię i pojmują Sinestro. Jordan podąża za nimi na Nok, planetę Plemienia, jednak zostaje zaskoczony i pojmany przez członków Plemienia i dostarczony do Black Handa. Hal przechytrzył Black Handa, tak by ten doładował jego pierścień, po czym ucieka, odkrywając jednak, że Sinestro został siłą wcielony do Plemienia Indygo. Hal ukrywa się w dżunglach na Nok, gdzie znajduje centralną baterię Plemienia i jej opiekuna – Natromo, który opowiada mu całą historię posiadaczy światła współczucia. Dowiadujemy się, że grupa została stworzona, by stawić czoła Strażnikom, jeśli ci oszaleją. Abin Sur odkrył światło indygo na planecie Nok podczas jednej ze swoich misji i razem z Natromo przekuli je w centralną baterię. Abin Sur sprowadził Iroque, która była odpowiedzialna za śmierć córki Zielonej Latarni, i dał jej pierścień indygo, czyniąc z niej tym samym pierwszego członka Plemienia. Reszta członków została wybrana z najbardziej niebezpiecznych przestępców i psychopatów na różnych planetach. Gdy Jordan mówi Natromo, że Sur nie żyje, ten niszczy centralną baterię, wierząc, że nie ma już nadzieji, skoro Abin Sur nie żyje. Brak baterii przywraca Sinestra do normy, jednak Jordan odkrywa, że reszta członków Plemienia też wróciła do stanu sprzed otrzymania swoich pierścieni, przez co znajdują się na planecie pełnej morderców i psychopatów. Jordan wraz z Sinestro są ścigani przez byłych członków Plemienia po dżunglach Nok. Wpadają na Natromo i Hal prosi go o odtworzenie centralnej baterii, jednak Natromo mówi mu, że jest to nie możliwe, bo całe współczucie znajdujące się w baterii już rozprzestrzeniło się po wszechświecie, a uzbieranie tyle światła indygo na Nok potrwa tygodnie.

Trójka zostaje zaskoczona przez Iroque, która prosi o znalezienie sposobu na przywrócenie ich pierścieni. Smutek i współczucie, jakie czuje Iroque po zabiciu córki Abin Sura, są tak intensywne, że umożliwiają Natromo odtworzenie baterii. W skutek przywrócenia centralnej baterii wszyscy posiadacze pierścieni indygo znów stają się członkami Plemienia, jednak Black Hand nie chce poddać się mocy współczucia, przez co popełnia samobójstwo. Hal prosi o uwolnienie Sinestro, Indygo-1 zgadza się pod warunkiem, że Hal dopilnuje, by Sinestro odkupił swe winy bez potrzeby pierścienia indygo.

W tym samym czasie Munk dołączył do Nowych Strażników, jako reprezentant Plemienia Indygo. Współpracował razem z Fatality z Gwiezdnych Szafirów nad badaniem Orray, które zmieniło Kyle’a Ryner’a w magnes dla pierścieni. Podczas walki z Larfleezem, Munk używa mocy pomarańczowego światła, które okazuje się jedyną szkuteczną bronią przeciwko Pomarańczowemu Agentowi.

Moce

Pierścień indygo, tak jak i inne pierścienie, ma podstawowe umiejętności umożliwiające latanie i tworzenie ochronnej aury. Dodatkowo posiadacze pierścienia indygo mogą teleportować siebie samych i innych na ogromne, nawet między galaktyczne, odległości co jednak zużywa większość mocy pierścienia, przez co ta umiejętność jest używana rzadko. Światło indygo może również leczyć tych o wielkiej empatii, ale wystawia ich na ból, który zadali innym. Pierścień indygo przechowuje nie tylko moc światła indygo, ale może też przekazywać energię innych świateł Emocjonalnego Spektrum, przez co posiadacz pierścienia może używać umiejętności innych Korpusów. Gdy członek Plemienia Indygo używa mocy innego Korpusu, symbol tego Korpusu pojawia się na czole członka Plemienia. Podczas połączenia z nosicielem, pierścień indygo zmusza go do odczuwania jedynie współczucia, przez co nosiciel pierścienia może używać innych emocji i nie odczuwać ich oddziaływania. Pierścień indygo jest zaklasyfikowany jako pasożytniczy, tak jak pomarańczowy, jednak różni się tym, że wiąże się efektywniej z osobą, która nie odczuwa współczucia. Nosiciel, który odczuwał współczucie przed związaniem się z pierścieniem, nie jest w stanie blokować innych emocji, przez co nosiciel albo zostaje opanowany, przez emocję której używa, albo nie jest w stanie jej w ogóle przywołać. Gdy pierścień zostaje ściągnięty, nosiciel traci wspomnienia z czasów, kiedy posiadał pierścień i powraca do swych starych zachowań, jednak po odzyskaniu pierścienia nosiciel pamięta tylko swoje życie z pierścieniem. Jednak pierścień wydaje się “prać mózg” tylko tym którzy zostali zmuszeni do jego noszenia. W przypadku dobrowolnego założenia pierścienia, jak w przypadkach Ray’a Palmera i Johna Stewarta, użytkownik może korzystać z mocy pierścienia bez zmian osobowości.