Korpus Czarnej Latarni

“Gdy Najciemniejsza Noc z nieba opadnie,
Mrok się rozszerzy i światłem zawładnie.
I gdy serc waszych upadek nastanie,
Mą czarną dłonią śmierć znów powstanie!”

Debiut

Korpus Czarnej Latarni po raz pierwszy pojawił się w “Green Lantern vol. 4 #43” za sprawą Geoffa Johnsa i Ethana Van Scivera.

Historia

Przed wydarzeniami z “Najciemniejszej Nocy” William Hand (“lider” i pierwsza Czarna Latarnia) był już ugruntowanym przeciwnikiem Zielonej Latarni. Okazuje się jednak, że broń używana przez Handa podczas wydarzeń z “Green Lantern: Tajna Geneza” nie była jego wynalazkiem, a została stworzona przez Atrocitusa. Po przybyciu na Ziemię Atrocitus rozpoznaje w Black Handzie “bramę do czerni” która ma moc do sprowadzenia Najciemniejszej Nocy. Handowi udaje się uciec przed Atrocitusem, jednak wkrótce po tym zostaje pokonany przez Zieloną Latarnię i aresztowany. Podczas transportu do więzienia, Black Hand doświadcza gwałtownego przypływu mocy i zabija członków konwoju. Następnie zabija swoją rodzinę, po czym popełnia samobójstwo. Na Ziemię przybywa jeden ze Strażników Wszechświata, Scar, i tworzy pierwszy czarny pierścień, który ożywia Black Handa. Scar tłumaczy, że Hand jest fizycznym ucieleśnieniem śmierci i służy jako awatar Korpusu Czarnej Latarni w ten sam sposób jak Ion, Parallax, czy Proselyte ucieleśniają wolę, strach i współczucie. Później Hand wykopuje zwłoki Bruce’a Wayne’a, usuwa czaszkę i wypowiada przysięgę Czarnych Latarni po raz pierwszy. Wkrótce po tym czarne pierścienie spadają na wszechświat i zaczynają ożywiać zmarłych jako Czarne Latarnie.

Indygo-1 wyjaśnia, że ciemność, która istniała przed stworzeniem, jest tym, co nadaje Czarnym Latarnią ich moc. Czerń została wygnana na początku czasu przez białe światło życia, jednak jej opór rozdzielił białe światło na siedem barw emocjonalnego spektrum. Wydarzenia w “Najciemniejszej Nocy” są wynikiem działania ciemności, która znów próbuje walczyć z białym światłem. Gdy pierścienie osiągnęły pełną moc, Scar przenosi centralną baterię Czarnych Latarni z Sektora 666 do Coast City, gdzie ujawnia się prawdziwe zło stojące z Najciemniejszą Nocą – Nekron.

Hal Jordan wraz z Indygo-1, Carol Ferris, Saint Walkerem, Larfleezem, Atrocitusem i Sinestro tworzą sojusz mający odbudować białe światło życia. Przepuszczają atak na Korpus Czarnej Latarni, lecz zostają pokonani przez Nekrona mimo z rekrutowania tymczasowych członków do czasu przybycia Korpusów. Nekron wykopuje Istotę, uosobienie życia, i próbuje ją zabić. Po nie udanej próbie połączenia się z Istotą Sinestro wzmacnia ją swym ego, a Hal Jordan łączy się nią. Z mocą Istoty Hal zmienia wszystkich ożywionych przez czarne pierścienie w Białe Latarnie, a następnie ożywia Williama Handa, by zerwać połączenie Nekrona ze światem żywych i używając białego światła, Białe Latarnie w końcu go pokonały, niszcząc czarne pierścienie i powstrzymując Najciemniejszą Noc.

Choć pozornie zniszczona, esencja Czarnej Latarni powróciła w postaci Deathstorma. Deathstorm odnajduje białą latarnię i zaraża ją swoją mroczną energią. Początkowo zamierzał on zniszczyć całe życie we wszechświecie, jednak tajemniczy głos zabronił mu tego robić, a zamiast tego miał on zebrać armię, by mógł władać życiem samym w sobie. Po tych słowach biała latarnia po połączeniu z Deathstormem stworzyła Czarne Latarnie z dwunastu ożywionych bohaterów i przestępców, którzy odrodzili się pod koniec “Najciemniejszej Nocy”. Deathstorm zabiera białą latarnię i wraz z Firestormem zostają przeniesieni na Qward przez Antymonitora, który okazuje się stać za przywróceniem dwunastu Czarnych Latarni. Ronnie łączy siły z Jasonem i razem stawiają czoło i pokonują Czarne Latarnie.

W New 52 po samobójstwie Black Handa, które popełnił, żeby nie dołączyć do Plemienia Indygo, czarny pierścień wyłania się z jego zwłok, powołując go do życia jako Czarną Latarnię. Black Hand wraca na Ziemię i ożywia swoją rodzinę oraz innych zmarłych pochowanych na cmentarzu obok jego domu. Na miejsce przybywają Hal Jordan i Sinestro, którym udaje się pokonać nieumarłe Czarne Latarnie poprzez zdetonowanie starej, żółtej baterii Sinestro. W tym samym czasie Księga Czerni oświadcza, że Hal Jordan zostanie największą z “Czarnych Latarni”. Hal zostaje uwięziony w Strefie Śmierci (wymiarem między życiem a śmiercią) i pozbawiony pierścienia. Jordan rozważa samobójstwo, które było jedynym sposobem na wykorzystanie mocy czarnego pierścienia i użycie go, by uciec ze Strefy Śmierci, by powstrzymać Pierwszą Latarnię. Rzucając się z klifu, Hal przejął pierścień Black Handa (który zmienił się w proch) i powstał jako Czarna Latarnia. Z pomocą Plemienia Indygo, Hal ucieka ze Strefy Śmierci i używa armii Czarnych Latarni do walki z Volthoomem, ale legion nieumarłych z łatwością zostaje zniszczony. Hal przywołuje Nekrona, który ostatecznie pokonuje Pierwszą Latarnię. Po wygranej walce Hal znów zamyka Nekrona w Strefie Śmierci, po czym powraca do niego jego zielony pierścień, przywracając go do życia oraz szeregów Zielonych Latarni.

Moce

Czarne Latarnie są zwłokami ożywionymi przez czarne pierścienie, które są zasilane mocą śmierci. Czarne pierścienie mają podstawowe umiejętności takie jak ochronna aura pozwalająca latać oraz konstrukty z czarnego światła. Dodatkowo pierścienie “zakorzeniają” się w ciele Czarnej Latarni, przez co nie można ich usunąć siłą. Ugryzienie przez Czarną Latarnię powoduje powolną martwicę, która ostatecznie zmienia ugryzionego w Czarną Latarnię. Posiadacze czarnych pierścieni potrafią również odczytywać emocje. Widzą je jako kolorową aurę odpowiadającą Emocjonalnemu Spektrum. W odróżnieniu od innych Korpusów Czarne Latarnie nie posiadają baterii mocy. Gdy Latarnia zabije i pozbawi przeciwnika serca, każdy czarny pierścień w Korpusie ładuje się o 0.1%.