Victor Zsasz

Victor Zsasz zadebiutował w „Batman: Shadow of the Bat #1” z 1992r. Twórcami postaci są Alan Grant oraz Norm Breyfogle.

Narodziny seryjnego mordercy

Victor Zsasz za młodu nie mógł narzekać na brak pieniędzy. Miał ich pod dostatkiem, a co lepsza, cały majątek przetrwonił na głupoty. Victor dosyć luźno podchodził do kwestii oszczędzania, jak i nawiązywania znajomości. Preferował samotny tryb życia. Dotychczasowa sielanka zakończyła się w momencie, kiedy chciał popełnić samobójstwo. Na miejscu spotkał włóczęgę, który poprosił go o pieniądze. Victor był przerażony na widok noża w ręku włóczęgi. Doszło do szarpaniny, w skutek której zginął włóczęga. Zsasz pojął pewne prawdy filozoficzne i od tego momentu zaczął karierę jako seryjny morderca, pozostawiając pierwszy znak na swoim ciele za zamordowanego włóczęgę.

Dalsza kariera Victora

Victor jest jednym z najgroźniejszych seryjnych morderców grasujących po Gotham. Brak posługiwania się konkretnym wzorcem sprawia, że jest ciężki do złapania. Po licznych morderstwa został powstrzymany przez Batmana i osadzony w Arkham. Victorowi długo nie dane było spędzić czasu zza kratkami. Podobnie jak pozostałym więźniom. Morderca kilkukrotnie opuszczał zakład, jak i do niego wracał. Najbardziej przykuwające uwagę jest czas, kiedy został osobistym pacjentem Dr. Arkham. Victor spędzał całe dnie uwiązany od stóp do głów. Uwalniany był jedynie na porę snu. Victor nie tracił jednak czasu na sen. Wymykał się jednym z tajnych wyjść i dokonywał mordów. Batmanowi i Nightwingowi udało się kolejny raz powstrzymać seryjnego mordercę.

Co z Victorem w New52?

Zsasza spotykamy kilkukrotnie podczas „New52”. Największą uwagę przykuwa okres, kiedy Victor zostaje uwolniony przez Jokera, a nieco później nawiązuje współpracę z Ignatiusem Ogilvy. Zsasz otrzymuje od Ignatiusa sztylet, który później zostaja nasączony serum Man-Bat. Victor za pomocą ostrza rozprzestrzenia zarazę po Gotham, prowadząc do powstawania tymczasowym kreatur nocy. Morderca zostaje jedną z nich. Na krótki czas znika słuch o Victorze. Ponownie spotykamy go za czasów „Forever Evil”, kiedy Victor zostaje osadzony w Arkham Asylum przez Nightwinga. Pobyt w psychiatryku nie trwa długo, ponieważ Zsasz zostaje uwolniony przez Superwoman i Owlmana.

Zsasz w DC Rebirth


Podobnie jak w New52, Zsasza nie spotykamy za często w „DC Rebirth”. Po raz pierwszy widzimy go, kiedy w Gotham dochodzi do fali seryjnych morderstwa, a śledztwem zajmuje się Batman i Duke Thomas. Podczas walki dosyć poważnie zostaje ranny Duke. Z późniejszych wydarzeń dowiadujemy się, że Victor sprzymierzył się z Riddlerem podczas „The War of Jokes and Riddles”, a później z Killer Moth. Nie znamy dalszych losów Victora, ale możemy się domyślać, że został zamknięty w Arkham przez Batmana. Wskazówką ku temu są wydarzenia przedstawione w „Doomsday Clock”. Zsasz widziany jest wśród więźniów, kiedy do Arkham trafia Rorschach.

Umiejętności Zsasza

Zsasz wyzbyty jest emocji/uczuć. Charakteryzuje się wysokim poziomem IQ. Sprawnie posługuje się bronią białą, ale nie jest doświadczonym w sztukach walki.