Big Barda

Big Barda zadebiutowała w “Mister Miracle #4” z 1971 roku. Twórcom postaci jest Jack Kirby.

Historia Big Bardy

Big Barda wychowała się na Apokolips. W młodym wieku została odebrana matce, Big Breeda, i osadzona w sierocińcu prowadzonym przez Granny Goodness. W tym miejscu Big Barda była szkolona przez Babcię Samo Dobro, aby wyszkolić ją na jedną z elitarnych żołnierzy Darkseida. Big Barda dołączyła do Female Fury prowadzonych przez Babcię. Podczas jednej z batalii poznała Scotta Free, w którym się zakochała.

Rewolucyjne nastawienie Bardy

Big Barda na pewno nie jest wiernym pionkiem Darkseida. Udowodniła poprzez współpracę z grupą rebeliancką prowadzoną przez Himona. Śmierć Auralie z rąk Wonderful Willikii “pomogła” Bardzie w podjęciu decyzji. Winna została ukarana z rąk Himona, który zamordował ją przy wykorzystaniu bomby.

Ucieczka z Apokolipsis

Barda i pozostali rebelianci pomagają Scottowi w ucieczce z Apokolipsis. Barda nie ucieczka ze Scottem, ale sama decyduje o opuszczeniu planety Darkseida i osadzeniu się na ziemi. Tam dowiaduje się, że Scott również przybył na ziemię i rozpoczął współpracę z Thaddeusem Brown, po którym przejął później pałeczkę kaskaderską wraz z pseudonimem “Mister Miracle”. Barda zaprzyjaźniła się ze współpracownikiem i bliskim przyjacielem Scotta, Oberonem. Miłość między nią a Scottem rosła na sile, aż para postanowiła się pobrać. Małżeństwo z Apokolipsis chciało zasmakować normalnego życia. Wpierw osiedlili się w Bailey, później w Greenwich Village. Niestety obowiązki Nowych Bogów bez przerwy dawały o sobie znać.

Big Barda i Liga Sprawiedliwości

Big Barda brała udział w misjach organizowanych przez Ligę Sprawiedliwości po dołączeniu Scotta do niej. Barda jednak formalnie nie wiązała się z grupą. Przynajmniej na chwilę obecną. Jedną z przygód, o której warto wspomnieć, była misja ratunkowa Scotta z rąk Granny Goodness. Misja była o tyle niebezpieczna, że w starcie z Babcią Samo Dobro został zaangażowany Lobo, który działał na zlecenie staruszki. Walka z Lobo byłą wyczerpująca, ale ostatecznie udało się go pokonać. Wszystko za sprawą Bardy, która teleportowała Lobo do nieznanej lokacji.

Barda razem ze Scottem na krótki czas przeniesieni się do Nowej Genezy. Po powróci Barda i Orion dołączyli do Ligi Sprawiedliwości. Najgłośniejszą z misji było starcie przeciwko Mageddonowi, po pokonaniu którego obydwoje opuścili szeregi Ligi.

Co po Lidze?

Big Barda nigdy nie odmawiała pomocy przyjaciołom. Udowadnia to wspólna misja z Batmanem, Supermanem i Wonder Woman w misji ratowniczej Supergirl, która została uwięziona przez Darkseida. Big Barda na krótko związała się z Birds of Prey.

Barda była jedną ze śmiertelnych ofiar w miniserii “Death of the New Gods”. Ukochana Scotta została zamordowana przez Infinity-Mana. Barda została przywrócona do życia po “Final Crisis”. Widzimy ją u boku Highfathera oraz Lightray’a stojących na ożywionej Nowej Genezie. Nie znamy dalszy losów Bardy z tego okresu.

Big Barda w New52

Niestety dosyć mało czasu zostało poświęcone Bardzie podczas New52. Wojowniczkę możemy ujrzeć na Ziemi-2, jako jedną z komandorów w Supertown oraz podczas powodzi w Los Angeles. Niestety to tyle…

Big Barda w “Mister Miracle” od Toma Kinga

Mała ilość czasu poświęcona Big Barda w “New52” została wynagrodzona dzięki miniserii “Mister Miracle” stworzonej przez Toma Kinga. Barda próbuje wieść spokojne życie u boku Scotta na ziemi. Niestety wojna pomiędzy Apokolips oraz Nową Genezą daje o sobie znać. Obydwoje wspierają Nową Genezę na linii frontu. W międzyczasie okazuje się, że Big Barda spodziewa się dziecka. Barda rodzi chłopczyka i nazywają go Jacoba. Chłopiec staje się elementem rokowań pokojowych pomiędzy walczącymi stronami. Darkseid jest w stanie zaniechać działań, wycofać wojska oraz oddać esencję Anty-Życia w zamian za powierzenie Jacoba pod jego opiekę. Scott i Big Barda przystają na te warunki. Po “przekazaniu” Anty-Życia, obydwoje zaczynają atakować Darkseida. Podczas potyczki Barda zostaje ciężko ranna, a Scott zadaje śmiertelny cios Darkseidowi. Bohaterowie po wszystkim prowadzą spokojne życie na ziemi i doczekują się drugiego dziecka – dziewczynki.

Umiejętności Big Bardy

Barda zalicza się do rasy Nowych Bogów. Charakteryzuje się ogromną siłą, wysoką wytrzymałością oraz odpornością na wszelkie choroby i toksyny. Barda jest bardzo dobrze wyszkolona w walce wręcz oraz posługiwaniu się bronią. Barda jest w posiadaniu zbroi Apokoliptian oraz broni Mega-Rod.