Mroczne wersje Batmana

Batman, kultowa postać DC, zadebiutował w „Detective Comics #27” w 1939 roku. To superbohater, którego obraz wielokrotnie ewoluował, wykorzystując różne Kryzysy komiksowe do odświeżenia jego historii lub zmiany jego pochodzenia. Mimo że jego główny obraz zawsze opierał się na walce z kryminalistami i złem w różnych formach, w historii pojawiły się też ciemniejsze interpretacje tej postaci. W dzisiejszym artykule przybliżę niektóre z mrocznych inkarnacji Batmana, które wybrałem do omówienia.

Batman Zur-En-Arrh

Batman Zur-En-Arrh to alternatywna osobowość Bruce’a Wayne’a stworzona przez Granta Morrisona w 2006 roku. Ta wersja charakteryzuje się agresją i nieobliczalnością, którą Bruce Wayne manifestuje w sytuacjach, gdy jego psychika jest zagrożona. Jaskrawy, kolorowy strój tej postaci podkreśla jej odmienną naturę. Koncept ten jest zintegrowany z kanonem Batmana, co potwierdza trwająca seria „Batman” autorstwa Chipa Zdarskiego. Jako alternatywna osobowość, Zur-En-Arrh komplikuje Batmanowi relacje z najbliższymi i skłania go do bardziej bezwzględnego egzekwowania sprawiedliwości, co odczuwa na własnej skórze m.in. Jason Todd.

Batman został wampirem

Zanurzmy się w światy alternatywne. Na Ziemi-43 Batman poddał się przemianie w wampira, aby dorównać Drakuli i jego armii nocnych stworzeń w walce. W ich konfrontacji Drakula został pokonany przez Batmana, lecz Drakula zdążył pozbawić przeciwnika resztek ludzkości poprzez wysysanie jego krwi. Bruce na stałe został istotą żyjącą w ciemnościach. Oficjalnie Bruce Wayne jest uważany za zmarłego, ale nieliczni wtajemniczeni wiedzą o prawdziwym, mrocznym przeznaczeniu, jakie spotkało Mrocznego Rycerza.

Batman z Red Son

Kojarzycie Batmana z uszanką na głowie? Jest to wersja postaci pochodząca z elseworldu „Red Son”, gdzie kapsuła z Supermanem nie wylądowała w Ameryce, a na terenie Związku Radzieckiego. Batman w tym świecie działa jako terrorysta, który w wybuchowy sposób daje znać o swoim nastawieniu do władzy. Złą drogę zapoczątkowała śmierć jego rodziców z rąk Pyotra Roslova, na którym poprzysiągł zemstę.

Batman Who Laughs

W mrocznym multiwersum znajduje się wiele mrocznych inkarnacji Batmana, a wśród nich wyróżnia się Batman Who Laughs. Początkowo był on pionkiem Barbatosa, ale z czasem stał się autonomicznym zagrożeniem. Postać ta wywodzi się z Ziemi-22, gdzie Batman, w akcie gniewu, zabił Jokera. Śmierć przeciwnika uwolniła jednak toksyny, które zaraziły Batmana, wywołując u niego drastyczne zmiany fizyczne i psychiczne. Zainfekowany Batman stracił kontrolę nad sobą, co doprowadziło do zabicia jego bliskich i członków Ligi Sprawiedliwości. Barbatos zlecił mu następnie utworzenie drużyny Mrocznych Rycerzy, aby przeprowadzić inwazję na główną Ziemię, co zostało opowiedziane w „Batman. Metal”.

Red Death

Batman: The Red Death #1
Batman: The Red Death #1

W jego drużynie znajdziemy moją ulubioną mroczną wersję Batmana. Jest nią Red Death, czyli Bruce Wayme z Ziemi -52, który skradł Barry’emu moce speedsterskie. Kradzież jest właściwie nieodpowiednim słowem. Bruce porwał Flasha, przywiązał go do maski bat mobilu i osiągnęli odpowiednią prędkość, dzięki której przenieśli się do Speed Force, a tam doszło do scalenia bohaterów w jeden byt. Red Death nie tracił czasu i pozabijał złoczyńców w Gotham.

Dawnbreaker

Batman: The Dawnbreaker #1
Batman: The Dawnbreaker #1

Przerażającą wersją Batmana jest Dawnbreaker czyli Bruce Wayne pochodzący z Ziemi -32. Bruce otrzymuje zielony pierścień mocy po przezwyciężeniu strachu po utracie rodziców. Chłopak rusza w pogoń za mordercą jego rodziców. Wola Bruce’a jest na tyle silna, że przełamał ograniczenia pierścienia mocy i użył go do morderstwa. Kontynuując krucjatę, podobny los spotkał Stracha na Wróble czy Pingwina. Decyzje Bruce’a spotkały się z krytyką po stronie Korpusu, który interweniował pełnym składem. Jednak ich siła woli była zbyt mała, żeby stawić mu opór mordercy.

B.Rex?

Swoją drogą, czy słyszeliście o B.Rexie? To Batman, który przeniósł swoją świadomość do ciała tyranozaura znajdującego się w Batcave, w obliczu śmierci spowodowanej zawaleniem się jaskini…

Grim Knight

Krwawy obraz Batmana reprezentuje Grim Knight. Kilkuletni Bruce zastrzelił mordercę jego rodziców, następnie ruszył w świat pobierając nauki od doświadczonych zabójców i żołnierzy. Bruce powraca do Gotham po wielu latach i rozpoczyna krwawe wymierzanie sprawiedliwości gangsterskim rodzinom z Gotham. Pierwszymi ofiarami jego rządów są Zucco i Falcon. Większość służb prawa była przychylna Batmanowi z wyjątkiem Gordona, który urządził na niego zasadzkę. Decyzja Gordona spowodowała, że Batman zaczął mordować więźniów Arkham i Blackgate pod wpływem złości.

Alternatywna historia Azraela

W Mrocznym Multiwersum znajdują się alternatywne rzeczywistości, w których znane opowieści z uniwersum DC przybierają inny obrót. „Tales from the Dark Multiverse” opowiada taką historię, zmieniając znany wątek „Batman: Knightfall”. W tej wersji Azrael odmawia oddania Bruce’owi Wayne’owi roli Batmana po jego rekonwalescencji. Zamiast tego, Azrael triumfuje nad Wayne’em, poddaje go torturom i wystawia jego poćwiartowane ciało na widok publiczny na jednej z wież w Gotham, gdzie Wayne musi bezradnie patrzeć na to, jak Azrael staje się Saint Batman. Po wielu latach Bruce Wayne ucieka i ostatecznie pokonuje Azraela.