Generał Zod

Generał Zod zadebiutował w komiksie „Adventure Comics #283” z 1961 roku. Twórcami postaci są Robert Bernstein i George Papp.

Kim jest Generał Zod?

Dru-Zod to megalomański Kryptończyk, dowódca wojskowy na Kryptonie. Znany z konfliktu z Supermanem, jego historia ewoluuje przez różne wcielenia i wszechświaty. Początkowo próbuje przejąć Krypton z armią robotów, ale jest skazany na wygnanie w Strefie Widm na 40 lat. Po wydostaniu się staje się zagrożeniem dla Ziemi z supermocami zdobytymi pod wpływem żółtego słońca, ale Superman ostatecznie zmusza go do powrotu do Phantom Zone. W latach przed Kryzysem na Nieskończonych Ziemiach, Zod wielokrotnie ucieka ze Strefy Widm, konfrontując się z Supermanem i Supergirl, zawsze przegrywając. Po Kryzysie pojawia się Zod z „kieszonkowego wszechświata”, stworzonego przez Trapera Czasu. Niszczy on Ziemię w tym wszechświecie, lecz Superman z głównego wszechświata pozbawia go mocy.

Generał Zod w New52

W nowej historii pochodzenia, Zod, wychowany w rodzinie kryptońskich naukowców, traci rodziców na pustyni Kryptonu. Uratowany przez Jor-Ela, dorasta na znakomitego żołnierza i generała. Później zostaje skazany za zdradę po stworzeniu fałszywego zagrożenia obcym gatunkiem, by wywołać wojnę. Wygnany do Strefy Widm, ucieka na Ziemię, gdzie jego moce się ujawniają. Po konfrontacji z Ligą Sprawiedliwości, zostaje uwięziony przez Supermana w Fortecy Samotności, gdzie dowiaduje się o obecności Faory na Ziemi.

Współczesne przygody Generała Zoda

Zod zostaje ponownie uwięziony w Strefie Widm, w tajnej placówce na Morzu Łaptiewów. Kiedy Amanda Waller wysyła Oddział Samobójców do tej placówki, przypadkowo uwalniają oni Zoda. Zod, mając wszczepioną w głowę bombę kryptońską, uwalnia się, usuwając ładunek i zmuszając Ricka Flaga do poświęcenia się, by zapieczętować Strefę Widm. Następnie Zod odzyskuje swoją rodzinę ze Strefy i ucieka z Ziemi, aby stać się dyktatorem na innej planecie. Jego działania niemal prowadzą do śmierci Hala Jordana i konfrontacji z Korpusem Zielonych Latarni, zanim obie strony wycofują się.

Moce Generała Zoda

Generał Zod, podobnie jak inni Kryptończycy, posiada supermoce związane z ekspozycją na żółte słońce. Jego moce obejmują super siłę, nadludzką wytrzymałość, zdolność do lotu, super szybkość, odporność na choroby i trucizny, zdolność do regeneracji, wzrok cieplny, super słuch, super wzrok, w tym widzenie rentgenowskie, oraz oddech mrożący.