Duke Thomas (The Signal)

Duke Thomas, znany aktualnie jako „The Signal”, zadebiutował w „Batman #21” wydanego w 2013 roku. Twórcami postaci są Scott Snyder i Greg Capullo.

Historia Duke Thomasa

Duke Thomasa poznajemy podczas słynnego „Zero Year”, kiedy powiódł się złowieszczy plan Riddlera i ten przejął kontrolę nad Gotham. Człowiek Zagadka pozbawił Gotham energii zasilającej miasto, a całość metropoli przypominała żywcem wyjętą z postapo. Riddler prowadził niebezpieczną grę z mieszkańcami Gotham. Mieszkaniec, który zadałby przestępy zagadkę, na którą nie byłby w stanie odpowiedzieć, wygrałby, a Riddler przywrócił miastu zasilanie. Przegrana oznaczałaby dla gracza śmierć. Duke z całych sił prowadził intensywny trening, którego celem było podniesienia jego strategicznego myślenia.

Pierwsze spotkanie Duke’a i Bruce’a nastąpiło podczas „Zero Year”. Bruce został uratowany przez Duke’a podczas huraganu rozrywającego Gotham. Duke opiekował się Wayne’m przez jakiś czas. Do momentu, aż ten odzyskał pełnię sił i mógł stanąć do zażartego pojedynku z Riddlerem.

Na kilka lat słuch zaginął po Duke. Ponownie spotykamy bohatera podczas Endgame, kiedy Joker powrócił do Gotham z kolejnym planem mającym zajść za skórę Batmanowi. Główną „atrakcją” przygotowaną dla nietoperza było odtworzenie śmierci jego rodziców. W tym celu Joker chciał wysłużyć się rodziną Duke’a. Batmanowi udało się uratować rodzinę chłopca. Nie obeszło się jednak bez konsekwencji. Podczas ratunku uwolniony został gaz Jokera, który zatruł rodziców chłopca. Chemikalia były na tyle silne, że do dziś jego rodzice są pod jej wpływem.

Po tych wydarzeniach dalsze losy Duke’a nie miały się dobrze. Duke nieustannie próbował odnaleźć swoich rodziców, którzy zaginęli po wydarzeniach przedstawionych w „Endgame”. Jako osierocony nastolatek trafił do programu rodziny zastępczej. Liczne problemy powodowały, że trafiał od jednej rodziny do drugiej. Nieco charakter Duke’a został załagodzony dzięki Dr. Thompkins, która stale uspokajała chłopca, że policja poszukuje ofiar toksyny Jokera.

Poszukiwania prowadzone przez Duke’a doprowadziły go do podziemnego miasta uformowanego przez liczne grono bezdomnych. Nie byli oni jednak sympatyczną grupą do obcowania. Skonstruowali plan, którego celem było zmiecenie Gotham z powierzchni ziemi. W tym celu posłużyć im miały bomby umieszczone w licznych punktach orientacyjnych. Duke podsłuchał całość planu. Nie udało mu się jednak wymknąć z podziemnego miasta. Został przyłapany na gorącym uczynku i zaatakowany. W walce pomogło mu stowarzyszenie nastoletnich Robinów. Na miejsce przybyła policja. Robini pozostawili Duke’a samemu sobie.

Duke obudził się na posterunku policyjnym. Przesłuchanie prowadził tajemniczy mężczyzna, który chciał dowiedzieć się jak bardzo zdeterminowany jest Duke’a przy swoich poszukiwaniach. Mężczyzna szybko opuścił pokój przesłuchiwań. Po chwili okazało się, zę Duke nie znajduje się na posterunku policji, a w opuszczonym magazynie. Po opuszczeniu pokoju znalazł kurtkę z logiem Robina.

Duke znalazł w kurtce Robina telefon komórkowy z dokładną instrukcją. Informacje doprowadziły go do miejsca, w których spotkał pozostałych członków grupy Robinów. Ich pierwszą wspólną misją było rozbrojenie bomb, o których usłyszał Duke. W dezaktywacji bomb pomógł im mężczyzna, który przesłuchiwał wcześniej Duke’a. Mężczyzna skrywał się pod pseudonimem „Nest”. Po pewnym czasie okazało się, że tajemniczym mężczyzną był Alfred.

Pierwsza bomba została rozbrojona bez większych trudności. Poważniejsze problemy pojawiły się z drugą bombą, która została ukryta w metrze. Młodocianym Robinom nie udało się rozbroić bomby. Nest poinstruował ich, gdzie mogli zostawić bombę, aby jej wybuch nie spowodował ofiar śmiertelnych. Robini zostawili bombę w wyznaczonym punkcie i opuścili go. Z wyjątkiem Troy’a, który był przekonany, że poradzi sobie z ładunkiem. Niestety nie udało mu się. Bomba wybuchła, a Troy zginął na miejscu.

Dalsze losy grupy nie miały się wcale lepiej. Członkowie grupy wpadli w liczne problemy z prawem. Ich poczynania wzbudziły uwagę władz, które były surowe wobec grupy. Natychmiast ustanowiono nowe prawo, które zabraniały uczestnictwa w grupie. Nastolatek, który sprzeciwiłby się i dołączył do inicjatywy, natychmiast zostałby pociągnięty do odpowiedzialności prawnej.

Duke opuścił grupę. W tym czasie do bycia Batmanem powrócił Bruce, który złożył chłopcu propozycję nie do odrzucenia. Duke zgodził się dołączyć do Bat-family pod jednym warunkiem. Duke nie chciał być kolejnym Robinem. Batman zgodził się na warunki. Natychmiast rozpoczął prowadzenie intensywnego treningu chłopca.

Trening chłopca prowadzony był według programu „Cursed Wheel” i rzeczywiście był intensywny. Duke dość szybko zmierzył się z pierwszym poważnym wyzwaniem. Był nim Victor Zsasz. Podczas potyczki Duke został poważnie ranny. Nie zniechęciło go to jednak do służby. Powiedzieć można, że wręcz jego determinacja wzrosła.

Kolejnym poważnym wyzwaniem w karierze chłopca był pojedynek z Riddlerem, który chciał uświęcić rocznicę „Zero Year”. Riddler dopuścił do kilku zagadek z więziennej celi Arkham. Zagadki okazały się śmiertelne dla kilkunastu mieszkańców Gotham. Tym razem Riddler nie działał sam. Nygma współpracował z dawnym przyjacielem Duke’a, Darylem Gutierrez. Batmanowi i jego nowemu podpieczonemu udało się powstrzymać duet kryminalistów.

Ciekawy zwrot akcji nastąpił podczas współpracy Duke’a z Hal Jordanem podczas „Dark Nights: Metal”. Dwójka bohaterów bardzo dokładnie zbadała jaskinię nietoperza. Ich śledztwo odkryło tajemniczą komnatę w jaskini Batmana. W komnacie przebywał przetrzymywany przez Batmana Joker! Jokerowi udało się zbiec z jaskini. Nim jednak to nastąpiło, ujawnił ciekawe szczegóły dotyczące Duke’a. Nemezis Batmana wyjawił chłopcu, że nie bez powodu został wybrany przez swojego mentora. Duke posiada supermoce, które ułatwiają Batmanowi widzenie w ciemnościach. Joker określa Duke’a jako „The Signal”.

Batman w końcu powraca do jaskini. Bruce jest w posiadaniu sztyletu wykonanego ze substancji Nth Metal. Przedmiot wpływa na ciało Duke’a doprowadzając do ekspozji światła z jego oczu.

Umiejętności The Signal

Więcej na temat zdolności Duke’a dowiadujemy się podczas miniserii „Batman and The Signal”. To właśnie w tym tytule Duke oficjalnie przyjmuje pseudonim „The Signal”. Duke może pochłaniać więcej światła niż przeciętni ludzie. Prócz tego może manipulować przyjętą energią na różne sposoby m.in. może dostrzec zniekształcenia spowodowane światłem, może ujrzeć wydarzenia w danym miejscu z przed kilku chwil (postacie duchy wytworzone ze światła). The Signal wykorzystuje również swoje zdolności do przewidzenia ruchów przeciwnika podczas starć.

Duke przeszedł również intensywne szkolenie pod okiem Batmana. Dzięki niemu jest świetnie sprawny fizycznie, bez problemu radzi sobie w sztukach walki oraz wyróżnia się strategicznym zmysłem.