Crossovery Arrowverse: „Crisis on Earth-X” (2017)

Odcinki crossovera:

  • Część 1 (27.11.2017): Supergirl – sezon 3, odcinek 8: „Crisis on Earth-X, Part 1”
  • Część 2 (27.11.2017): Arrow – sezon 6, odcinek 8: „Crisis on Earth-X, Part 2”
  • Część 3 (28.11.2017): The Flash – sezon 4, odcinek 8: „Crisis on Earth-X, Part 3”
  • Część 4 (28.11.2017): DC’s Legends of Tomorrow – sezon 3, odcinek 8: „Crisis on Earth-X, Part 4”

Spójrzmy prawdzie w oczy – seriale od stacji The CW nie są produkcjami najwyższych lotów. Często cierpiące na syndrom „złoczyńcy tygodnia”, ze zbyt dużym naciskiem na problemy sercowe głównych bohaterów nieczęsto opowiadają poważniejsze i bardziej wciągające historie. Jednakże raz w roku oczy większości zainteresowanych serialami geeków zwracają się właśnie w stronę The CW, by obserwować crossovery ich seriali związanych z popularnym „Arrowverse”. Wspólne historie są zazwyczaj dużo większe niż pojedyncze odcinki odpowiednich produkcji (gołym okiem widać większy budżet), a wydarzenia w nich przedstawione wpływają na całokształt telewizyjnego uniwersum świata DC. „Crisis on Earth-X” stanowi pewien krok milowy dla The CW, gdyż jest to pierwszy czteroodcinkowy crossover w historii. Oznacza to więc, że opowiedziana w nim historia zamyka się w trzech godzinach! Co więcej, wybór tegorocznego antagonisty (Ziemia na której nazistowskie Niemcy wygrały II Wojnę Światową) też nie jest oczywisty i zwiastuje co najmniej dzikie przygody.

Przypomnijmy szybko co działo się ostatnio w poszczególnych serialach:

  • Arrow: Oliver Queen i drużyna nadal zmagają się z konsekwencjami wybuchu na wyspie pod koniec poprzedniego sezonu. Teraz Oliver poza byciem burmistrzem musi przejąć nowe obowiązki – ojca. Przekazując obowiązki Green Arrowa w ręce Diggle’a, Queen koncentruje się na wychowaniu syna, w czym pomaga mu Felicity, z którą ponownie zaczyna łączyć go głębokie uczucie. Kiedy okazuje się, że w wyniku obrażeń po wybuchów na wyspie Diggle nie jest w stanie pełnić obowiązków Green Arrowa, Oliver decyduje się na ponownie założenie kaptura.
  • The Flash: Barry Allen po półrocznym przebywaniu w Speed Force miewa trudności z dostosowaniem się do codziennego życia. Iris zaczyna planować ich ślub, jednak oboje mają swoje demony do przezwyciężenia. w czasie w którym Barry przebywał w Speed Force, Killer Frost zdała się przejąć kontrolę nad Caitlin Snow i teraz nasza urocza pani naukowiec musi mierzyć się z problemami, jakie przysporzyła jej zła osobowość. Na dodatek w mieście zaczyna działać tajemniczy Thinker porywające innych meta-ludzi.
  • Supergirl: Kara Danvers przeżywa aktualnie swój najgorszy czas. Po tym jak jej ukochany Mon-El był zmuszony opuścić Ziemię, by przeżyć zatrucie ołowiem, Kara stała się zimna i oschła, wyraźnie nie potrafiąc sobie poradzić ze stratą. Siostra Kary, Alex, jest coraz bliższa ślubu ze swoją dziewczyną, Maggie Sawyer. Niestety, Maggie i Alex rozstają się przez pewne różnice w planowaniu przyszłości i obie siostry Danvers ponownie połączyły złamane serca. Niespodziewanie na Ziemie ponownie trafia Mon-El, który okazuje się być żonaty.
  • DC’s Legends of Tomorrow: Drużyna skupia się na naprawianiu anomalii spowodowanych w finale poprzedniego sezonu. W sekrecie jednak, dr. Stein szuka sposobu na pozbycie z siebie cząstki Firestorma i możliwość powrotu do domu.

Akcja rozpoczyna się na Ziemi-X gdzie odpowiednik Green Arrowa (Dark Arrow) zabija członków ruchu oporu, włącznie z przewodzącym im odpowiednikiem Jimmy’ego Olsena. Po powrocie do swojej bazy otwiera się przed nim międzywymiarowy portal. Jak później się okaże, tamtejszy Oliver jest też przywódcą reżimu.

Do Central City zjeżdżają się goście weselni: drużyna Arrowa, Legendy oraz Kara i Alex. Cisco i Harry’emu udaje się opracować serum, które stale rozdzieli Steina i Jaxa, jednak ten młodszy nie jest szczęśliwy z perspektywy utraty swoich mocy. Na wieczornym przyjęciu poprzedzającym dzień ślubu, Oliver postanawia oświadczyć się Felicity, która ku jego zdumieniu odrzuca propozycję, bojąc się zmian w ich wspólnym życiu.

W dniu ślubu wszystko przebiega po myśli weselników, a sama Kara swoim śpiewem uświetnia uroczystość. Zanim jednak Iris i Barry mają okazję powiedzieć sobie sakramentalne „tak”, do kościoła wchodzą nazistowskie oddziały z Ziemi-X, a bohaterowie zmuszeni są odeprzeć natarcie. Supergirl i Green Arrow ścierają się ze swoimi odpowiednikami, natomiast Sara i Alex stają się celem Prometheusa z Ziemi-X. Supergirl wygrywa z Overgirl, a Dark Arrow w trosce o jej życie zarządza ewakuację. Dziewczynom za to udaje się pojmać Prometheusa. Poza wzrokiem naszych herosów okazuje się, że Dark Arrow i Overgirl są małżeństwem, oraz, że naziści współpracują ze znanym nam od dawna Reverse-Flashem.

Podczas przesłuchania Prometheusa okazuje się, że jest nim… Tommy Merlyn z Ziemi-X! Tommy popełnia samobójstwo przegryzając kapsułkę z cyjankiem, pogrywając sobie wcześniej z Oliverem, którego nabiera na to, że jest ofiarą systemu, zanim zdradza swoje prawdziwe oblicze wierne Rzeszy. Stein postanawia porozmawiać z Jaxem o tym co go trapi, a my dowiadujemy się, że młodemu bohaterowi nie będzie brakowało mocy, lecz obecności Steina, który jest dla niego jak ojciec, którego nigdy nie miał.

Green Arrow, Flash i Supergirl udają się na negocjacje z przywódcami Ziemi-X, jednak ich wyniku można się spodziewać. Flash rozpoczyna walkę z Thawnem, a Green Arrow raniąc Overgirl zdradza, że dorobił się kryptonitowych strzał. Odpowiedniki herosów postanawiają odwrócić od siebie uwagę powodując zawalenie sąsiedniego budynku, który „nasi” bohaterowie ratują z obawy przed ofiarami.

Herosi postanawiają wyjść z inicjatywą i odszukać nazistów dzięki promieniowaniu, którym przesiąknięta jest Overgirl. W pole wyruszają Green Arrow, Flash, Supergirl, Firestorm, Sara i Alex. Choć udaje im się odnaleźć oddziały nazistów, Overgirl i Reverse-Flasha, okazuje się być to pułapka zastawiona przez złoczyńców, gdyż w tym samym czasie Dark Arrow przenika do S.T.A.R. Labs mimo oporu ze strony Black Canary, Wild Doga i Mister Terrifica. Wszyscy bohaterowie (poza Felicity i Iris) zostają pojmani, a naziści zdradzają swoje prawdziwe cele: Overgirl umiera z powodu wady serca, więc mieszkańcy Ziemi-X postanowili pojmać Supergirl i przeszczepić jej serce Overgirl. Herosi biorący udział w starciu z Overgirl i Reverse-Flashem trafiają do obozu koncentracyjnego na Ziemi-X. Nieszczęśliwym trafem, obóz zarządzany jest przez oficera będącego odpowiednikiem Quentina Lance’a.

Jedynie Supergirl pozostała na Ziemi-1, poddana wpływowi generatora czerwonego światła słonecznego, które ma „zmiękczyć” Karę przed zabiegiem usunięcia jej serca.

Herosi przebywający w obozie (wraz z jednym z współwięźniów) zostają wyprowadzeni przez oficera Lance’a na egzekucję. I byłoby po nich gdyby nie lodowa interwencja Captaina Colda z Ziemi-X. Jak się okazuje, współwięzień, Ray Terill, również posiada supermoce, które ratują herosów z opałów.

W tym czasie ukrywające się w wentylacji Felicity i Iris przedostają się do uwięzionego Cisco, który może być kluczem do uwolnienia Cisco i reszty ich pojmanych przyjaciół. Nie uwolnią go jednak same, więc wysyłają sygnał S.O.S. do drużyny Legend.

Na Ziemi-X bohaterowie docierają do bazy ruchu oporu, gdzie dowiadują się, że Ray Terill również pochodzi z Ziemi-1. Poznają też dowodzącego partyzantką generała Winslowa Schotta (twardszy odpowiednik pociesznego Winna z Ziemi-38), który ujawnia, że partyzanci chcą wysadzić najważniejszą placówkę należącą do nazistów. Nieszczęśliwie, znajduje się w niej jedyny portal umożliwiający bohaterom powrót do domu. Generał jest nieustępliwy, usprawiedliwiając się dobrem Ziemi-X. Dopiero interwencja Raya i Leo przekonuje generała do dania bohaterom szansy. Mają godzinę na dostanie się do portalu.

W S.T.A.R. Labs Reverse-Flash rozpoczyna operację transplantacji serca Supergirl do Overgirl, jednak przed pierwszym nacięciem ukrywające się Iris i Felicity odcinają w placówce zasilanie i uwalniają Karę, jednak zostają powstrzymane przez Metallo z Ziemi-X i ponownie uwięzione. Wznowienie operacji jest tymczasowo niemożliwe, gdyż Felicity zaszyfrowała system. Choć hakerka nie chce wydać kodu, nawet z wibrującą ręką Reverse-Flasha na wysokości serca, Supergirl prosi ją by to zrobiła, gdyż nie chce mieć jej życia na swoim sumieniu.

Na Ziemi-X Leo i Oliver dostają się do placówki, wykorzystując fakt podobieństwa Queena do Fuhrera. Na Ziemię-1 zostaje wysłana nazistowska wersja Waveridera, na którym znajduje się bomba neutronowa zdolna zniszczyć Ziemię-1. Tożsamość Olivera wychodzi jednak na jaw gdy nie jest w stanie zabić odpowiedniczki Felicity z Ziemi-X. Łucznik nokautuje jednak całe centrum dowodzenia i przywołuje resztę bohaterów. Niestety generał Schott zmienia zdanie i rozkazuje natychmiastowe zniszczenie placówki, mimo iż nie minęła jeszcze godzina. Schott wyła do tego robota Red Tornado. Podczas gdy Ray i Flash zajmują się androidem, reszta bohaterów szturmuje placówkę w drodze do portalu. Niestety, choć Red Tornado zostaje zniszczony, podczas szturmu ciężko ranny zostaje Stein, który przeżywa dzięki połączeniu się z Jaxem. Bohaterowie uciekają z Ziemi-X wraz z Coldem i Rayem.

Reverse-Flash ponownie rozpoczyna operację, jednak tym razem życie Kary ratuje Atom, który przybył do S.T.A.R. Labs wraz z resztą Legend, które uwalniają zamkniętych w celach bohaterów. Połączonym siłom bohaterów z Ziemi-1 udaje się wyprzeć nazistów ze S.T.A.R. Labs, jednak nie rozwiązali jeszcze ich problemu. Okazuje się jednak, że stan Steina pogarsza się, a co gorsza utrzymująca go przy życiu więź z Jaxem negatywnie wpływa na młodego bohatera, który zaczyna odczuwać takie same objawy jak Stein. Mimo zapewnień, że wszystko będzie dobrze, Gideon nie jest w stanie wyleczyć ran Steina, który w swoim stanie bez połączenia z Jaxem już dawno powinien umrzeć. Teraz śmierć grozi obu.

Mister Terrific po spojrzeniu na odczyty dotyczące Overgirl dochodzi do wniosku, że Kara z Ziemi-X jest tykającą bombą, która zniszczy cały środkowy zachód, czekającą jedynie na to, aż jej serce przestanie bić.

Stein po pożegnaniu z Jaxem postanawia zażyć serum, czym ratuje mu życie, przy okazji samemu umierając, a bohaterowie pogrążają się w żałobie i poprzysięgają zemstę.

Naziści rozpoczynają pełnoprawną inwazję na Central City, jednak naszym bohaterom udaje się odpierać kolejne fale żołnierzy. W tym samym czasie „mózgowcy” na pokładzie Waveridera wdają się w powietrzną walkę z jego nazistowską wersją. Supergirl wywabia do starcia Overgirl, co wykorzystują Killer Frost, Zari i Vixen dostając się na okręt i wyłączając osłony. Pozwala to Harry’emu na zniszczenie okrętu. Overgirl eksploduje (będąc wcześniej wyniesiona na orbitę przez Supergirl), a Green Arrow wykorzystuje okazję i zabija Dark Arrowa. Naziści ostatecznie przegrywają. Ray z pomocą Cisco wraca na Ziemię-X, ale Snart postanawia na razie zostać.

Bohaterowie biorą udział w pogrzebie Steina. Jax wygłasza mowę pożegnalną w której przeprasza rodzinę Martina za to, że go im odebrał, ale Clarissa mówi, że Jax też należy do rodziny.

Legendy wracają na Waveridera, a Kara i Alex na Ziemię-38. Barry i Iris w rozmowie z Oliverem i Felicity stwierdzają, że nie zamierzają powtarzać uroczystości, tylko załatwią ślub po cichu w urzędzie. Oliver sugeruje, że Diggle może udzielić im ślubu teraz, gdyż John nabył w wojsku odpowiednie do tego uprawnienia. Ollie i Felicity zostają świadkami, jednak zanim John ogłasza ich mężem i żoną, Felicity zmienia zdanie i pyta czy Oliver się z nią ożeni. W ten sposób crossover kończy się podwójnym ślubem naszych głównych bohaterów.