Courtney Whitmore (Stargirl)

Courtney Whitmore znana jako Stargirl zadebiutowała w „Stars and S.T.R.I.P.E. #0” z 1999r. Twórcami postaci są Geoff Joahns oraz Lee Moder.

Początki Courtney

Courtney jest pasierbicą Pata Dougana, który jest utalentowanym mechanikiem samochodowym. Dziewczyna jest zła na swojego ojczyma, że przez niego musiała przenieść się wraz z matką z Los Angeles do Blue Valley. Przypadkowo znalazła strój Dugana. Ta chcąc mu zrobić na złość, przywłaszczyła sobie strój i zaczęła go nosić. Dugan postanowił wesprzeć dziewczynę w jej heroicznych podbojach konstruując mechaniczne ciało o nazwie S.T.R.I.P.E. Bardzo szybko się okazało, że obydwoje stanęli przed nie małym wyzwaniem. Courtney już na początku swojej „kariery” doczekała się pierwszej przeciwniczki, którą była Shiv. Prawdziwe wyzwania heroiczne dopiero przed nią!

Właściwy przydomek

Courtney dołączyła do JSA. Tam poznała Starmana (Jack Knight), od którego otrzymała kosmiczną laskę. W tym momencie przyjęła pseudonim „Stargirl”. Dziewczyna uczestniczyła w wielu misjach JSA.

Starman zginął z rąk Solomona Grundy’ego, z którym JSA popadło w konflikt. Przeciwnik zaatakował główną siedzibą JSA. Przy okazji uszkodził statuę wolności, pozbawiając ją głowy i korzystając z niej podczas ataku. Walka z Grundy’m była zacięta. Bohaterom ledwie udało się go powstrzymać.

Grundy nie był jedynym „głośniejszym przeciwnikiem”, któremu drużyna stawiła czoło. Jednym z nich był Klarion. Podczas starcia z czarodziejskim chłopcem Stargirl została postarzona. Drużyna stawiła również czoła Amazo. Podczas tej walki Courtney uratowała życie Merze, siostrze Star-Spangled Kid, z która wcześniej popadła w różnicę zdań. Nieco później okazało się, że biologiczny ojciec Courtney żyje i ma się dobrze. Co więcej stanął on po stronie bezprawia jako jeden z członków Royal Flush Gang. Nie obeszło się bez konfrontacji z córką.

Miłosne podboje Stargirl

Przez pewien czas podejrzewało się mały romansik pomiędzy Courtney z Tim Drake’m. Jednak wątek nie został w żaden sposób rozwinięty. Zamiast tego Courtney zaczęła romansować z Billy’m Batsonem, który dołączył do JSA. Związek był nieco burzliwy. Powodem była różnica wieku. Billy w swojej pierwotnej formie był zbliżony wiekowo do Courtney. Niestety mało osób znało sekret chłopca i widzieli z nim dorosłego Shazama. Billy postanowił opuścić JSA oraz Stargirl bez słowa wyjaśnienia. Co prawda chłopak powrócił później do drużyny ale bez ujawnienia sekretu. Shazam zasłaniał się wiedzą Solomona, która podobno zabraniała mu wyjawić skrywaną tożsamość. Krótki wgląd w przyszłość ujawnił, że podboje miłosne Courtney skończyły się na związku małżeńskim z Albertem Rothsteinem znanego jako Atom Smasher.

Powrót do przeszłości

Courtney z JSA wybrali się w podróż do roku 1951, kiedy rodzina Stargirl została zamordowana. Celem podróży było ocalenie rodziny dziewczyny. W tych czasach doszło do nieoczekiwanego tymczasowego pomiędzy współczesną JSA, a drużyną z tamtych lat. W tym okresie Courtney była zmuszona do współpracy z Atom Smasherem, który delikatnie mówiąc, miał na pieńku z drużyną „z przyszłości” ze względu na sprzymierzenie się z Black Adamem. Drużyna wybaczyła Smasherowi błędy z przeszłości. Niestety długo mu nie było dane się tym cieszyć. Został poważnie ranny przez Spectre podczas ataku na Khandaq, a później osądzony za swoje czyny. Atom Smasher trafił do więzienia.

Całość sytuacji z Atom Smashera utwierdziły Stargirl w jej uczuciach do niego. Bohaterka była pewna swoich uczuć jeszcze przed powrotem do swoich czasów. Kiedy Smasher trafił do więzienia, ta obiecała, że będzie czekała na niego.

Niedługo po powrocie Stargirl dowiedziała się, że jej biologiczny ojciec jest martwy. Przykre wiadomości rozbudziły u Courtney refleksje życiowe. Dziewczyna nie mogła dłużej chować urazy do swojego ojca. Co więcej postanowiła zaakceptować Dougana jako prawdziwego ojca.

Wydarzenia podczas Infinite Crisis

Członkowie JSA sprzymierzyli się tymczasowo z Doom Patrol oraz Teen Titans podczas wydarzeń w Infinite Crisis. Celem tymczasowego sojuszu było powstrzymanie Superboy’a-Prime przed zniszczeniem Smallville. Starcie z Superboy’em pozbawiło życia kilku z Tytanów. Wśród ofiar byli m.in. Baby Wildebeest czy Pantha. Stargirl i pozostali bohaterowie wzięli udział w ceremonii upamiętniającej poległych.

Courtney mentorką?

Po Infinite Crisis uformował się nowy skład JSA. Stargirl znalazła się w jego składzie, lecz od tego momentu zaczęła działać bez wsparcia S.T.R.I.P.E. W tym okresie bardzo związała się z Cyclone (wnuczka Red Tornado) oraz Jennifer Pierce (córka Black Lightninga). Courtney zachęciła pierwszą z dziewczyn do stworzenia nowego stroju oraz przyjęcia nowego pseudonimu. Dla drugiej z nich Courtney była niczym mentorką.

Niefortunne przejścia z Gog spodowały zmiany w składzie JSA. Courtney murem stała za częścią kandydatów do wyrzucenia. Do nowej formacji JSA dołączył również Billy Batson, który tym razem ujawnił swoją tożsamość. Nie spowodowało to jednak wznowienia romansów ze Stargirl. Courtney coraz bardziej angażowała się w miłosną relację z Atom Smasherem. Niestety związek nie przetrwał próby czasu. Powodem byli pozostali członkowie JSA, którzy jak uprzednio, narzekali na różnicę wiekową Smashera i Stargirl. Smasher postanowił zerwać z Courtney argumentując, że kocha ją ale jak siostrę.

Rozłam drużyny

JSA rozdzieliło się na dwie drużyny: JSA oraz JSA ALl-Star. Courtney opowiedziała się po stronie JSA All-Stars. Dziewczyna dołączyła do grupy ze względu na namowy Power Girl. Nie czuła się tak jednak komfortowo. Power Girl naciskała, aby Courtney pozostała z nimi. Powodem byli nastoletni bohaterzy, dla których Courtney była wzorem do naśladowania.

Stargirl stała się celem Johnny’ego Sorrowa. Przestępca zatrudnił Strike Force do porwania bohaterki. Grupa najemników poczyniła ku temu krok podczas otwarcia muzeum poświęconego JSA. Stargirl została uprowadzona podczas bitwy. Później okazało się, że Johnny Sorrow to tak na prawdę Atom Smasher. Dawny ukochany Stargirl potrzebował dziewczyny i jej uczucia do niego, aby móc ukończyć pewne zaklęcie.

Stargirl w New52

Współczesna geneza Stargirl jest bardzo zbliżona do pierwotnej. Courtney znalazła pełne wyposażenie w biurze swego ojczyma i dosłownie przywłaszczyła sobie. Dziewczyna była lekko zniesmaczona strojem, ale nie przeszkodziło jej to w założeniu uniformu. Courtney bardzo szybko przyswoiła sobie funkcje stroju, jak i kosmicznej różdżki. Chwilę po założeniu stroju wybrała się na podniebną wycieczkę. Podczas niej natrafiła na pożar, z którego uratowała kilku rannych. Poczynania Courtney zostały zauważone przez Pata. Ojczym rozgniewał się na nią, lecz postanowił wyszkolić ją w posługiwaniu się sprzętem.

Stargirl dołączyła do Justice League of America stworzonej przez Amandę Waller. Formacja była odpowiedzią na Ligę Sprawiedliwości, która miała stać w pogotowiu na wypadek buntu ze strony czołowych bohaterów. Stargirl została nieoficjalnie postawiona jako zdolna powstrzymać Cyborga. Jak się okazało rola Stargil w JLA była minimalna. Nie brała udziału w misjach. Rola Stargirl ograniczała się do bycia twarzą drużyny i reprezentowania pozostałych podczas wydarzeń lub wywiadów. Courtney nie pasowało to, lecz nie miała za wiele do gadania.

Curtney brała udział podczas Trinity War skoncentrowanej na pudełku Pandroy. Stargirl sprzymierzyła się w tym czasie z członkami JL oraz JLD. Wonder Woman oraz Shazam byli pierwszymi osobami, które znalazły się pod wpływem pudełka Pandroy. Pudełku wpłynęło na wszystkich poza Stargirl, Zatanną oraz Constantine. Courtney początkowo wykazywała odporność na pudełko, ale również i ona z czasem była podatna. Jedynie Constantine był zdolny do swobodnego wzięcia pudełka i teleportowania się z nim. Pudełko zostało aktywowane przez Outsidersów. Okazało się, że pudełko otworzyło portal do uniwersum bohaterów, przez który przeszli członkowi Crime Syndicate. Najeźdźcy uwięzili wszystkich obecnych bohaterów w psychicznym więzieniu zbudowanym z lęków bohaterów. Martian Manhunter oraz Stargirl byli jedynymi, którym udało się uciec z więzienia. Po drodze stawili czoła Injustice League nim sprzymierzyli się z Batmanem i opracowali skuteczny plan do powstrzymania najeźdźców z innej ziemi.

Stargirl w DC Rebirth

Stargirl oraz pozostali członkowie JSA nie są obecni podczas Odrodzenia. Ich brak zostaje wyjaśniony podczas Doomsday Clock. Okazuje się, że winnym ich obecności był Doctor Manhattan, który wymazał bohaterów z historii. Manhattan nawrócony wpływem Supermana dokonuje kolejnych zmian w linii czasowej przywracając między innymi bohaterów do rzeczywistości.

Umiejętności Stargirl

Stargirl posiada kosmiczną różdżkę, która pozwala jej latać. Różdżka potrafi wchłaniać energię, za pomocą której właścicielka może tworzyć pola siłowe lub strzelać strumieniem energii. Różdżka odbiera mentalne sygnały Courtney z dystansu, dzięki czemu nie musi mieć sprzętu w rękach, aby wydawać rozkazy. Courtney posiada również zwiększoną szybkość, wytrzymałość, siłę czy zwinność. Zawdzięcza to swojemu uniformowi.