Revenge of the Gods (Lazarus Planet)

Panteon greckich Bogów przemówił! Hera i jej sojusznicy postanowili pokazać śmiertelnikom, że zbłądzili. Wywołują z nimi wojnę, do której dołącza Czarodziej Shazam! Wydarzenie jest następstwami Lazarus Planet – choć jest ono w nazwie to do wydarzenia można podchodzić bez znajomości pełnego przebiegu „Lazarus Planet”.

Podbudowa wydarzenia

Przed przystapieniem do wydarzenia należy sięgnąć po dwa komiksy. Pierwszym jest „Lazarus Planet: We Once Were Gods” czyli tie-in do „Lazarus Planet”. W historii zatytułowanej „The price of Eternity” widzimy wyswobodzonego Billy’ego ze Skały Wieczności. Billy’emu udało się wchłonąć skałę, dzięki czemu trzyma w ryzach tamtejsze stwory. Sytuacji przyglądał się z ukrycia Czarodziej Shazam, który jest rozczarowany postępowanie jego czempionów.

Dalszy przebieg tamtej sytuacji obserwujemy w „Wonder Woman #796”. Hera chciała namieszać w świecie śmiertelników wywołując zamęt przez Erosa. Sytuacji przyglądał się Zeus, który zainterweniował w działania żony. Nie spodobało się to Herze. Wybuchła gniewem w rozmowie z Zeusem na Olimpie. Bóg Bogów próbował przywołać żonę do posłuszeństwa. Wtedy Zeus został ugodzony sztyletem zza pleców. Śmiertelny cios zadał mu Czarodziej Shazam, który potajemnie sprzymierzył się z Herą. Żona Zeusa zasiadła na tronie Olimpu, a Czarodziej Shazam stanął u jej boku.

Lazarus Planet – Revenge of the Gods #1

Bogowie przystępują do ataku. Apollo rani ludzi w mieście wywołując w ich głowach zamęt. Jednym z zaatakowanych jest Billy Batson, na którym strzała nie wywiera efektu. W Kairze kontrolę nad kotami przejmuje Sekhmet zmuszając ich do ataku tamtejszej społeczności, Tokyo zostaje zalane tsunami przez chińskiego Boga. Działań jest znacznie więcej.

Rozwój wydarzeń nie umyka uwadze Wonder Woman, która konsultuje sytuację z Cheetach, Wonder Girl i Bia. Diana postanawia osobiście udać się na Olimp, żeby wynegocjować porozumienia z Herą obecnie zasiadającą na tronie. Żona Zeusa nie idzie z Dianą na ugody. Nie zamierza odstąpić. Wręcz stawia Amazonkę pod ścianą groźbą o śmierci Amazonek, jeśli panteon greckich bogów przegra nadciągającą wojnę. Diana jest rozdarta pomiędzy obiema stronami konfliktu. Postanawia porzucić swoje moce i zostaje przemienione w boginię przez Herę. Czy to wystarczy, żeby zniechęcić Herę do jej podbojów?

Wonder Woman #797

Diana została oszukana przez Herę. Żona zamordowanego Zeusa nie dała Wonderce boskich mocy. Zamiast tego sparaliżowała ją i uwięziła na klifach Prometeusza, przywiązując ją do skał lassem prawdy. Diana chroniona była przez Cyklopa. Pojawiła się Hekate twierdząc, że z pomocą wysłała ją Hipolita. Diana odmówiła pomocy węsząc podstęp Hery. Po chwili pojawił się tajemniczy mężczyzna mordujący Cyklopa i uwalniający Dianę. Nie przedstawił się. Zamiast tego z Dianą skierowali się na dół klifu, ponieważ mieścił się tam skrót do Themysciry. Skór chroniły heroldowie Eurynomosa m.in. minotaur czy martwi. Tajemniczy mężczyzna wziął na siebie zastępy wrogów umożliwiając Dianie ucieczką do Amazonek. Diana na rodzinnej wyspie spotkała Nubię. Po chwili pojawił się tajemniczy gostek. Nie mieli czasu, żeby porozmawiać, ponieważ rozstąpiła się ziemia, a z przepaści wyszły kolejne zastępy martwych prowadzonych przez Hadesa. Tak wywiązała się walka z amazonkami, w której nie uczestniczy Diana. Wonder Woman opuściła wyspę kierują się do „świata mężczyzn”.

Lazarus Planet – Revenge of the Gods #2

Billy zauważa giganty atakujące pobliską szkołę. Natychmiast interweniuje w czym pomaga mu przemieniona Mary. Chwilę później Billy doznaje wizji kierującej go do Waszyngtonu, gdzie ma spotkać osobę, która zaprowadzi go na Olimp. Jest nią Yara martwiąca się nie wracającą stamtąd Dianą. Yara spotyka się z Billym, kiedy jego autobus został zaatakowany przez olbrzymiego, trzygłowego psa. Pokonują go, a następnie ruszają na Olimp. Tam spotykają się z Herą i Czarodziejem. Staruszek konfrontuje się z Billym i odbiera mu moce. Billy przemienia się w chudego dziadka, a Czarodziej napakowaną siebie wersję z piorunem na klacie.

Lazarus Planet – Revenge of the Gods #3

Osłabiony Shazam przebywa w więzieniu na Olimpie. Hecate organizuje ucieczkę zaczynając od uwolnienia Yary. Billy’emu zmieniła wizerunek na kobiecy, żeby łatwiej było im uciec. Strategia okazała się przydatna, kiedy poza celą więzienną spotkali dwójkę kochanków bożych. Na zewnątrz czekała na nich Hippolyta, która jest patronką amazonek. Obudziła u Billy’ego cząstkę mocy, które zostały w nim, dzięki czemu odzyskał dawny wigor i wygląd. Yara i Billy opuścili Olimp. Dołączyli do Diany, która przebywała z Cheetah w Waszyngtonie. Rozpoczęła się tam walka pomiędzy obrońcami ziemi, a wysłannikami Olimpu. Do Diany również dołączył Trevor z małym oddziałem. Rozpoczęła się walka, w trakcie której Hermes zniszczył lasso prawdy przeładowując je energią. Śmiertelny cios posłano w stronę Billy’ego, ale ten został odbity przez zamaskowanego gościa. Tajemniczy towarzysz ujawnił swoje oblicze. Jest nim odmłodzony Ares, pełni sił.

W dodatkowej historii obserwowaliśmy starcie amazonek z siłami Hadesu (i harpii). Z pomocą przybyła osobiście Hippolyta niosą wsparcie bogiń podzielających ich sprawę.

Wonder Woman #798

Na polu walki pojawia się Hera ze swoimi posiłkami. Diana wyzywa ją na walkę 1vs1. Hera przyjmuje zaproszenie. Zaczyna się krwawa, brutalna wymiana pięści. Starcie jest wyrównane do momentu opadnięcia z sił amazonkę. Podbiega do niej Mary przekazując całą swoją moc. Wonder Woman natychmiast aktywowała moce, które potrzebowały kilku minut do pełnego przebudzenia się. W tym czasie bohaterowie z otoczenia przenieśli się na dalsze tereny, ponieważ siła rażenia była dość spora. Na samym końcu widzimy Wonder Woman po opanowaniu mocy. Amazonka otrzymała nowy kostium. Hera aktywowała moce piorunów i tak zaczęła się dalsza część ich starcia.

Lazarus Planet – Revenge of the Gods #4

Diana została naładowana przez Mary mocami czarodzieja Shazama. Amazonka przystępuje do bezpośredniego ataku. Hera toczy wyrównany, zacięty bój, ale nawet żona Zeusa nie mogła równać się sile Wonder Woman. W trakcie walki pojawia się osobiście Czarodziej Shazam odbierający swoje moce. Dianie wykorzystała ostatki sił, żeby pokonać przeciwniczkę. Greccy bogowie uznali koniec wojny wraz z porażką Hery. Eros oddał swoją złotą dłoń na znak pokoju. Wszyscy rozeszli się do domów z wyjątkiem Hery. Bogini nie została wpuszczona na Olimp, a jej wygnanie przypieczętował czarodziej Shazam. Walki dobiegły również końca na Themyscirze. Interwencja bogiń ułatwiła wycofania się Hadesa, który przyznał, że chciał wykorzystać okazję do poszerzenia swoich terenów. Boginie na odchodne pobłogosławiły wyspę i amazonki. Od teraz dzierżą one ich dary, ale nie muszą wyznawać bogiń.