Helena Bertinelli (Huntress)

Helena Bertinelli zadebiutowała w „The Huntress #1” z 1989r. Twórcami postaci są Joey Cavalieri oraz Joe Staton.

Historia Heleny Bertinelli

Helena od małego wychowywała się w fortunie. Wszystko dzięki jej ojcu, który był głównym szefem mafijnego świata Gotham. Sielanka skończyła się, kiedy zamaskowany zamachowiec wziął za cel rodzinę Bertinelli uśmiercając każdego z członków. Helena została jedyną żywą. Osierocona dziewczynka została wysłana do dalekich krewnych na Sycylii. Rodzina zajęła się edukacją dziewczyny, jak i w szkoleniu jej w walce wręcz. W międzyczasie Helena pobierała nauki w posługiwaniu się kuszą. Helena nie mogła zapomnieć o tragedii, która dotknęła jej rodzinę. Postanowiła wziąć odwet.

Zemsta Huntress

Helena powróciła do Gotham po ukończeniu studiów pedagogicznych. Rozpoczęła pracę jako nauczycielka, przy okazji otrzymując ogromną sumę pieniężną w spadku po jej ojcu. Helena wydała znaczącą kwotę na wykupienie całego bloku mieszkalnego, który osobiście zabezpieczyła mnóstwem pułapek. Część pieniędzy przeznaczyła na całe wyposażenie, które pomogło jej w prowadzeniu vendetty. Helena przyjęła pseudonim „Huntress” i rozpoczęła osobistą wojnę z mafijnymi rodzinami w Gotham.

Działania Huntress zostały zauważone przez Batmana. Nie pasowały mu metody kobiety. Zabronił jej działania na terenie Gotham. Ta oczywiście go nie posłuchała. Przez dalszą vendettę natknęła się na Robina, z którym udało jej się rozbić rosyjską rodzinę mafijną. W międzyczasie bliżej poznała się z Nightwingiem. Jednak ich związek bardzo szybko się rozpadł. Z czasem Batman zaczął akceptować Helenę na tyle, że zaproponował jej dołączenie do Ligi Sprawiedliwości.

Huntress jako Batgirl

Huntress na kilka miesięcy miała okazję zostać Batgirl, osobiście konstruując strój. Swój debiut jako Batgirl zaliczyła w „Batman: Shadow of the Bat #83” z 1999r. Sytuacja miała miejsce, kiedy Gotham pod wpływem trzęsienia ziemi stało się ziemią niczyją. W tym czasie Batgirl (Helena) dbała o bezpieczeństwo w Gotham. Niestety nie sprawowała się w tym najlepiej. Podobnego zdania byli Batman i Nightwing, którzy wybili kobiecie ten pomysł z głowy. Miało to w miejscu krwawej rzezi przez Two-Face’a. Helena na dobre rozstała się z kostiumem i zaczęła współpracować z Billy Pettit’s. Współpraca uległa zakończeniu za sprawą Jokera. Nemezis Batmana obrał ich za cel, kolejno zabijając członków Pettita. Huntress uniknęła śmierci dzięki Batmanowi i Nightwingowi, którzy w porę uratowali ją i zaprowadzili do Leslie Thompkins.

Wrobiona w morderstwo?

Batman wyrzucił Helenę z JLA. Niedługo potem kobieta została wrobiona w morderstwo. Helena znalazła oparcie w Question, który nie tylko pomagał Helenie w odkryciu prawdy, ale miał z nią krótki romans. Śledztwo prowadzone przez Helenę doprowadziło do Don Santo Cassamento. Jak się okazało Cassamento odpowiadał nie tylko za wrobienie Huntress w morderstwo, ale był też biologicznym ojcem Heleny.

Huntress i Birds of Prey

Black Canary była w tarapatach. Kanarek została porwana przez Savanta. Przestepca obrał za cel Batmana. Pewnej nocy doznał krzywd ze strony Nietoperza. Od tego momentu poprzysiągł zemstę. CHciał poprzez Batgirl poznać tożsamość Batmana. Savant chciał skłonić Oracle do współpracyp porywając Black Canary. Barbara poprosiła jednak Huntress o pomoc. Nim jednak Helena udzieliła pomocy, wpierw Barbara musiała pomóc jej w ratunku porwanej dziewczynki. Kanarek została uratowana dzięki Huntress i Oracle, a sukces misji przyczynił się do poszerzenia Ptaków Nocy o nową członkinię. Relacje Huntess-Gordon były napięte od samego początku. Krótka przerwa od grupy pomogła Helenie w przygotowaniu spisu mafijnych rodziny. Spis trafił w ręce Batmana, który na dobre przekonał się do Heleny.

Huntress w New52

New52 na dobre zerwało ze starym wizerunkiem Huntress. Helena jest wnuczką Franka Bertinelii, która od kilku lat uchodzi za zaginioną. Prawda jest taka, że Helena potajemnie dołączyła do agencji szpiegowskiej Spyral. W swojej karierze Helena uratowała Leslie Thompson, była mentorką dla młodych adeptek oraz zrekrutowała Graysona w szeregi organizacji.

Losy Huntress mogliśmy dokładnie prześledzić na łamach serii „Grayson”. Na końcu serii Helena obejmuje przywództwo w agencji Spyral. Helena jednak rezygnuje z szefostwa po intrydze uknutej przez Dr. Otto Netza. Jej dalsze przygody możemy śledzić w serii „Batgirl and the Birds of Prey” ukazującej się w ramach DC Rebirth.

Huntress w DC Rebirth

DC Rebirth przywróciło po części klasyczny origin. Helena ponownie szuka zemsty za morderstwo na jej rodzinie. Bertinelli sprzymierza się w Barbarą Gordon oraz Dinah Lance na łamach serii „Batgirl and the Birds of Prey”, aby wspólnymi siłami walczyć z przestępczością w Gotham. W trakcie jednej ze spraw okazuje się, że matka Heleny odpowiedzialna jest za konkretne działania przestępcze. Helena angażuje się w walkę z własną matką, aby wsadzić ją do więzienia.

Umiejętności Huntress

Huntress nie posiada supermocy. Została wyszkolona w walce wręcz oraz w posługiwaniu się kuszą.