Millennium

Millennium jest mini-eventem opublikowanym w 1988 roku. Zawdzięczamy go Steve Englehart i Joe Staton. Główna historia została przedstawiona w 8 numerach (uzupełniona dodatkowymi komiksami.  Celem Millennium było wprowadzenie do uniwersum New Guardians.

Streszczenie

Strażnicy i Zamaronie zostają wygnani z ze swoich domen. Wytypowani zostają przedstawiciele każdej z ras. Wspólnymi siłami musza odnaleźć 12-stu ziemskich śmiałków, którzy uformują grupę New Guardians. Manhunterzy, zabójcze androidy, nie chcą do tego dopuścić. Przystępują do ataku.

Przebieg eventu

Na ziemię przybywają reprezentanci pozaziemskich ras, Nadia Safir (Guardians of the Universe) i Herupa Hando Hu (Zamarons). Organizują spotkanie ziemskich superbohaterów, podczas którego wyjawiają swoje plany. Chcą stworzyć New Guardians. Planują wytypować dwunastkę ludzi, którzy zostaną obdarowani wiedzą, niezwykłą mocą i nieśmiertelnością.

Manhunterowie zwołują tajne spotkanie. Zdają sobie sprawę z obrotu spraw na ziemi. Chcą to powstrzymać, ujawniając przy tym swoje istnienie. Okazuje się, że wśród ich agentów kryją się ziemscy przedstawiciele: Dirk Davis, Harry Hadley, Lana Lang, Marcie Cooper, Mary Franic Cassidy, Mr Smith i Rudy West. Szpiegowani są przez Toma Kalmaku’a. Jego obecność zostaje zauważona. Zostaje pojmany, pobity i pozostawiony na pastwę śmierci.

Herupa i Nadia wytypowali kandydatów. Są nimi Betty Clawman, Takeo Yakata, Harbinger, Xiang Po, Nikolai Latikov, Celia Windward, Salima Baranizar, Janwillem Kroef, Gregoria de la Vega, Tom Kalmaku i Floronic Man. Manhunterzy otrzymują dostęp do bazy Harbingera. W ten sposób poznają tożsamości przyszłych strażników.

Sytuacja przybiera zły obrót. Nikolai Latikov ginie podczas egzekucji. Bohaterowie jednoczą siły i dzielą między sobą obowiązki. Outsider, Liga Sprawiedliwych i inni zajmują się ochroną każdego z wybranych śmiałków. Herosi nie docierają do wszystkich na czas. Harbinger zostaje porwany przez Manhunterów. Tak samo Floronic Man, który zostaje uwolniony z Arkham Asylum przez jednego z agentów wroga.

Herupa i Nadia rozpoczynają szkolenie. Zapoznają wybrańców ze wszystkimi sekretami wszechświata. Super-bohaterowie przystępują do zadania pierwszego ciosu. Batman lokalizuje położenie głównej siedziby Manhunterów. Znajduje się na bagnach w Luizjanie. Booster Gold infiltruje siedzibę wroga, przenikając w jego szeregi.  Otrzymują wsparcie ze strony Suicide Squad. Wspólnie niszczą kryjówkę wroga. Liga Sprawiedliwych nie poprzestaje na laurach. Decydują się na ostateczny rozrachunek z Manhunterami. Udają się do rodzinnego świata Manhunterów, planetę Orinda. Natychmiast trafiają na ślad Highmaster. Matka Manhunterów zostaje pokonana, lecz w ostatniej chwili ucieka bohaterom. Zrozpaczona, poprzysięga zemstę na Oanach. Dr Fate teleportuje wszystkich do innego wymiaru. Okazuje się, że nie mogą w nim prawidłowo funkcjonować. Wyjątkami są Superman i Green Lantern. Na jaw wychodzi zdradza Booster Golda. Dochodzi do jego starcia z Batmanem i Guy Gardnerem. Tymczasem Blue Bettle odkrywa, że Manhunterzy nie zostali unicestwieni. Posiadają jeszcze jedną, ukrytą kryjówkę, mieszczącą się pod powierzchnią Ziemi.

Dr Fate zabiera drużynę z powrotem na ziemię. Herupa i Nadia kończą szkolić przyszłych Strażników. Tymczasem sprzymierzeni bohaterowie odnajdują ukrytą bazę Manhunterów. Przystępują do natychmiastowego ataku na androidy. Pokonują ich, bez poniesienie strat. Booster Gold w ostatniej chwili odnajduje i powstrzymuje wybuch bomby, mogącej zniszczyć świat. Bohaterski czyn nie ułaskawia go w oczach herosów. Wszyscy pamiętają jego zdradę.

Manhunterowie zostają unicestwieni. Ziemia po raz kolejny została uratowana przed złem, a szkolenie dobiegło końca. Kandydaci otrzymują niezbędną wiedzę i zdolności, które czynią ich New Guardians.

Główny przebieg:
Milennium #1 – Millenium #8 (1988 rok)

Dodatkowe numery:
Action Comics #596
Adventures of Superman #436-437
Batman #415
Blue Beetle vol. 6, #20-21
Booster Gold #24-25
Captain Atom vol. 2, #11
Detective Comics #582
Firestorm the Nuclear Man vol. 2, #67-68
Flash vol. 2, #8-9
Green Lantern Corps #220-221
Infinity, Inc. #46-47
Justice League International #9-10
Legion of Super-Heroes vol. 3, #42-43
The Outsiders #27-28
Secret Origins vol. 2, #22-23
The Spectre vol. 2, #10-11
Suicide Squad #9
Superman vol. 2, #13-14
Teen Titans Spotlight #18-19
Wonder Woman vol. 2, #12-13
Young All-Stars #8-9
Swamp Thing #65-66