Wojna z Korpusem Sinestro

Nie czytaliście komiksu, a ciekawi Was przebieg komiksowego wydarzania „Wojna z Korpusem Sinestro” w świecie Zielonych Latarni? Zapraszam do zapoznania się z poniższym opisem przygotowanego na bazie omnibusa wydanego przez Egmont w 2022 roku.

Streszczenie komiksowego wydarzenia

Amon Sur, syn Abin Sura, przechodzi rekrutację w szeregach Korpusu Sinestro. Lyssa Drak kieruje Amona ku komorom, gdzie przejdzie proces wywołania naturalnego źródła energii pierścieni czyli strachu. Nim Amon wchodzi do komory, Lyssa opowiada mu o trzech popularnych przedstawicielach żółtych latarni, którzy osiągnęli „strach” swoim życiem: inteligentny wirus Despotellis, który wymordował całą planetę zielonej latarni Reemuza; Karu-Sil czyli dziewczynce osieroconej w dziczy, która została wychowana przez 3 dzikie stworzenia i Bedovianie – stworzeni przesypiającym lata w swoim kokonie, który co jakiś czas się przebudza na kolację.

Opowieść Lyssy i proces Amona miały na celu podkreślić, że Sinestro rozpoczął rekrutację do swojego korpusu. Rekrutacja sięgająca każdego zakamarka wszechświata. Odczuwają to nawet ziemscy superbohaterowie, ponieważ Reverse Flash jest jednym z nich. Udało im się go bez większego trudu pokonać. Nawet Batman otrzymał zaproszenie w szeregi Sinestro. We własnym zakresie o sprawie dowiedział się Kyle. Ziemski latarnik śledzi trop po tropie żółte latarnie przez galaktykę. Jeden z pierścieni pochwycił i zabrał na OA, gdzie dołączyli do niego pozostałe zielone latarnie z ziemi. W bazie okazało się, że żółty pierścień uwolnił się i teleportował Kyle na Qward czyli planetę w środku wszechświata antymaterii pełniącego bazę, schron, korpusu Sinestro. Tam Kyle ujrzał tysiące rekrutów gotowych do walki. Próbował skontaktować się z Halem Jordanem, ale za późno. Namierzył go Sinestro. Choć Kyle próbował z nimi walczyć, został pokonany. Sinestro szybko ujawnił mu swoje plany. Odebrał mu Ion, podmiot woli napędzający jego moc, i na jego miejsce wskoczył Parallax.

W międzyczasie Sinestro wysłał oddział, który zaatakował zielone latarnie na OA. Zacięta walka, po której kilkadziesiąt zielonych latarni zginęło. Liczba ta stale rosła, ponieważ walka toczyła się w kilku sektorach. Celem ataku było nie tylko pozbawienie jak najwięcej latarni życia, ale i odwrócenie uwagi od głównego celu – było nim uwolnienie Superboya Prime’a i Cyborga Supermana (wcześniej przesłuchiwanego przez Strażników), których trzymano w celi na Naukocele. Dywersyfikacja pomogła im w ucieczce. Uciekinierzy dotarli do świata Antymaterii, gdzie zasilili szeregi Korpusu Sinestro. Poza tą dwójką zwerbowany został jeszcze… Anty-Monitor! Każdy z nabytków jest w posiadaniu żółtego pierścienia mocy.

Wojna rozprzestrzeniła się na kilka frontów. Jednym z nich jest rodzinna planeta Sinestro czyli Korugar. Doktor Soranik Natu, zielona Latarnia, zdobyła poparcie tutejszej ludności, które chciała wykorzystać przeciwko żółtych latarniom. W trakcie jej przemowy pojawił się osobiście Sinestro. Władca Korpusu Żółtych Latarni nie pojawił się ze złowrogimi nastawieniami, przynajmniej tak twierdził. Zależy mu na dobru planety. Mimo wszystko wywiązała się spektakularna walka zakończona jego zwycięstwem. Sinestro opuścił jednak planetę dając mieszkańcom do zrozumienia jakby zwycięstwo leżało po stronie Soranik – dało im to cień nadziei, że jednak warto faworyzować ją.

Zielona Latarnia 2828 odnalazła Steela w ciężkim stanie. Wspólnie udali się na żyjącą planetę Mogo, żeby dojść do siebie. Pech chciał, że planeta stała się celem Korpusu Sinestro. Był to oczywisty punkt strategiczny Sinestro – unicestwienie Mogo sprawi, że nie będzie więcej rekrutacji Zielonych Latarni. Na planetę wysłano setki żółtych Latarni. Początkowo trójka latarni była przytłoczona ilością wrogów. Do czasu pojawienia się posiłków w postaci małego oddziału prowadzonego przez Kilowoga. Zielonym Latarniom udało się zyskać znaczącą przewagę i w ostateczności odeprzeć wroga po przepisaniu księgi OA przez Strażników – zmodyfikowali kilka praw m.in. znieśli dekret o śmiertelnym wykorzystaniu broni – na czas wojny wprowadzili modyfikację, że mogą zabijać wyłącznie żywe istoty należące do Korpusu Sinestro. Taka restrykcja zaostrzyła walkę i odparła siły wroga. Zmniejszona morale u wroga ułatwiły Kilowogi i kilkoro zielonych Latarni wyłapanie niemowlaków należących do Białego Lotosa, którzy chcieli zniszczyć jądro planety Mogo, natomiast Sodam Yat postąpił heroicznie niszcząc Ranksa.

W tym czasie Hal Jordan i pozostałe ziemskie zielone latarnie walczyli z siłami Sinestro na jego Qward. Kyle w posiadaniu Paralaxu potężnie ich przytłoczył zmuszając do odwrotu. Skryli się w kanałach planety i rozdzielili. Hal poszukiwał Jordana i Guya, którzy zaginęli w trakcie starcia z Kylem, natomiast pozostali skupili się na poszukiwaniu Iona. Obydwa oddziały szybko trafiły na swoje cele. Hal znalazł Gardnera i Stewarta przetrzymywanych przez Lysę, natomiast Iona był w posiadaniu Anty-Monitora. Anty-Monitor został tymczasowo osłabiony, a ziemskie latarnie uwolnione. hal, aby zyskać przewagę w walce, posłużył się żółtymi latarniami. Mógł sprawować nad nimi kontrolę, dzięki dawnym doświadczeniom z Paralaxem. To jednak było za mało, kiedy doszło do konfrontacji z Sinestro.

Latarnie rozdzieliły się po udanej misji na planecie Sinestro. Jeden oddział udał się z Ionem na OA, natomiast ziemskie latarnie wróciły na ziemię. Po kilku godzinach okazało się, że Sinestro z całym Korpusem obrał za cel ziemię zamiast OA jak każdy sądził. Do walki włączyli się wszyscy członkowie Korpusu Sinestro, w tym Cyborg Superman prowadzący Łowców (Manhuntersów) oraz Superboy Prime. Cyborg Superman obrał za cel Supermana, którego obwinia za swój stan (w międzyczasie poznaliśmy genezę postaci, której „stworzenie” było efektem ubocznym wrzuceniem Eradicratora na słońce, co wywołało falę uderzającą w statek kosmiczny Hanka), natomiast Sinestro odpierał w kosmosie ataki członków JL. W tym czasie Kyle wodzony mocą Paralaxa obrał za cel rodzinę Jordana. Hal szybko się zorientował i poleciał zmierzyć się z przyjacielem. Hal został wciągnięty przez Parallaxxa do środka, dzięki czemu mógł rozmawiać z Kylem w jego świadomości. W tym samym czasie John i Gardner walczyli z Kylem w fizycznej formie. Ataki z dwóch frontów (świadomości i fizycznej) wpłynęły na psychikę Kyle’a ułatwiając mu uwolnienie się spod wpływu Parrallaxa. Bestia wyszła z jego ciała, a esencja została uwięziona w bateriach mocy ziemskich latarni przez Strażników, którzy nagle pojawili się na ziemi. Kylowi nie powierzono ponownie mocy Ioana. Zamiast tego otrzymał zielony pierścień mocy od Gantheta.

Anty-Monitor włączył się do walki. Latarnie zmobilizowały się do starcia z nim. Aby jednak szala zwycięstwa przechyliła się na ich stronę postanowiono, że posiadaczem nowego Iona będzie Sodam Yat. Jednak… nowy ION nie bierze na klatę Anty-Monitora. Do walki wchodzi Superboy-Prime, którego ziemscy superbohaterowie nie mogli pokonać. Wszelkie starania nie przyniosły żadnego skutku. Walka Iona z Superboyem była zacięta, ale nawet tak mocna Latarnia nie była w stanie sprostać wyzwaniu. Po pokonaniu go Superboy nie bierze czynnego udziału w walce. Wyczekuje pewnego momentu…

Walka zaostrzyła się, członkowie obu korpusów w pełnym zwarciu stanęli do walki, nawet superbohaterowie ziemscy. Bierny dłużej nie był Anty-Monitor. Do walki z nim stanęli Strażnicy, którzy uszkodzili jego zewnętrza powłokę. Sytuację wykorzystał Superboy-Prime, którzy przebił się przez jego ciało i zabrał korpus daleko hen w kosmos. W tym czasie Zielone Latarnie zebrały się przy żółtej baterii mocy, aby wspólnie ją zniszczyć. Brak źródła mocy spowodował, że członkowie Korpusu Sinestro nie mogli dłużej ładować swoich latarni, w tym ich lider. To wyrównało jego bezpośrednie starcie z Sinestro. Wyładowały im się pierścienie. Walka odbyła się wyłącznie w formie fizycznej, dzięki czemu Jordan pokonał go i aresztował. Na końcu walki wrócił Superboy-Prime, który został pokonany przez umierającego Strażnika – ten emanował mocą, która wymazała Superboya z rzeczywistości.

Wszystko dobrze się skończyło, a w dłuższym epilogu widzimy następujące zwroty:

  • Ganther u jego strażnicza towarzyszka opuszczają Korpus Zielonych Latarni i tworzą niebieski pierścień mocy symbolizujący nadzieję.
  • Z ciała Anty-Monitora powstaje centralna czarna bateria mocy.
  • Kyle Rayner jest oficjalne ogłoszony jako zielona latarnia przez Strażników, ale bez przydzielenia mu konkretnego sektora. Mocniej zaprzyjaźnia się z Gardnerem.