The Gotham War

Wydarzenie z 2023 roku dziejące się w Gotham. Wojna pomiędzy Catwoman, a Batmanem. Wydarzenie głównie jest opowiadane na łamach serii „Batman” i „Catwoman” z małą liczbą uzupełniających one-shotów.

Przebieg wydarzenia

Batman / Catwoman: The Gotham War – Battle Lines #1

Batman wybudza się ze śpiączki po 8 tygodniach (następstwa „Knight Terrors”). Nietoperz nie traci czasu na odpoczynek, tylko pędzi do Gotham, żeby rozeznać się w sytuacji. Obserwując napad zwykłych złodziejaszków, później interwencję Robina, zaczyna zauważać pewne zmiany w postępowaniu przestępców. Za tym stoi Selina, która podczas niedyspozycyjności Batmana zaczęła szkolić gangsterów. Swoje powody wytłumaczyła całej Batrodzince, którą zaprosiła do swojego klubu – spotkanie odbyła się bez masek.

Selina wypracowała system na zmniejszenie przestępczości w Gotham. Od teraz osobiście szkoli przestępców w złodziejstwie. Złodziejstwo jest wymierzone wyłącznie w najbogatszych mieszkańców Gotham z koniecznością oddania 15% zysku na cele charytatywne. Ostatnie tygodnie potwierdziły, że system ma pozytywny wpływ na miasto. Innego zdania są członkowie Batrodzinki, choć i tu jest podział m.in. Tim uważa, że powinni uważniej przeanalizować materiały, Batwoman zgadza się z Seliną, Damian wręcz przeciwnie, natomiast Red Hood dołącza do Seliny. Batman całkowicie nie zgadza się z Seliną i wybucha między nimi konflikt osiągający kulminację, kiedy Nietoperz zauważa, że były zbir Freezera i Riddlera zginął podczas rabunku – tym samym osierocając dzieci. Sytuacji uważnie przygląda się Riddler, ciekawe co planuje?

Batman #137

Batman angażuje się w walkę z Catwoman. Zaczyna wyłapywać jej sojuszników i odstawiać ich do więzienia. W przeciągu kilku godzin złapał 8 złodziei. Zachowanie Batman alarmuje jego podopiecznych, że dłużej nie kontroluje siebie. Dawni uczniowie są zgodni, że muszą działać. Jason i Catwoman próbuję odwrócić uwagę Nietoperza, żeby w tym czasie działać spokojnie. Batman nie dał zwabić się w pułapkę. Dociera do kryjówki Catwoman i rozwala ją. Na miejscu pojawiają się podopieczni Batmana i zaczynają z nim walkę. Starcie zaczyna przechylać się na korzyść Nightwinga i Jasona, ale w porę interweniuje Damian. Batman razem z Robinem uciekają do swojego domu na przedmieściach. Rankiem pojawia się urzędnik informujący Bruce’a, że ktoś kupił jego rezydencję. Tym kimś okazuje się… Vandal Savage!

W międzyczasie spotyka się grupa ikonicznych przeciwników Batmana m.in. ScarecrowBlack Mask, Two Face czy Pig. Chcą wykorzystać publiczny konflikt Catwoman i Batmana, żeby ponownie zaistnieć w Gotham.

Catwoman #57

Batman miał dość krótką rozmowę z Vandal Savage’m o przejęciu przez niego rezydencji Wayne’ów. Właściwie Bruce naskoczył na niego i zaraz odpuścił na rzecz użalania się nad grobami rodziców. Sytuację monitorowała Catwoman i wspierająca ją Marquise. Jednak Selina nie chciała tracić na to czasu więc przystąpiła do kolejnego planu. Jest nim rabunek bogaczy w operze podczas jej ulubionego występu baletowego. Ekipa Catwoman swobodnie rabuje bogatych podczas tańca. Catwoman była wśród nich i wykorzystała okazję, do której wymiany zdań z Savage’m – konwersacji nie wniosła nic nowego do życia.

W pobliżu znajdował się Red Hood. Batman odszukał go i wywiązała się między nimi walka. Red Hoodowi pasowało to, ponieważ jego rolą było odwrócenie uwagi Batmana. Natomiast Batman… próbował naprostować tanimi chwytami sojusznika, ale ostatecznie to obezwładnił go specyfikiem i zabrał do swojej kryjówki. Ciężko powiedzieć jaki był plan Nietoperza, ale majstrował przy masce Red Hooda.

Ostatnie panele są bardzo istotne. Okazuje się, że Vanadal Savage ma większy plan, w którym uczestniczy Marquise. Dlaczego ona? Tak na prawdę to córka Savage’a pod przykrywką!

Batman #138

Jason wybudza się w kryjówce Batmana. Okazuje się, że Bruce zainfekował umysł Jasona. Od teraz Jason będzie popadał w stany lękowe ilekroć zwiększy się poziom jego adrenaliny, kiedy będzie chciał postępować „po swojemu”. Kryjówkę Batmana namierza Nightwing. Grayson postanawia odciąć Batmana od systemu zarządzania. Wywiązuje się walka, w trakcie której Graysonowi pomaga Tim Drake. W ten sposób obezwładniają Damiana, a pod nie uwagę Nietoperza Grayson dowiaduje się, co zrobił Jasonowi. Nic więc dziwnego, że dochodzi do ostrzejszej potyczki z Batmanem. Ostatecznie Bruce ucieka i kieruje się do alei, gdzie lata temu zamordowano jego rodziców. Na miejscu zbrodni pojawia się widmo Zura, co potwierdza problemy psychiczne Batmana. Obok NIetoperza pojawia się Catwoman, która chce z nim porozmawiać.

W międzyczasie śledzimy retrospekcje Vandala Savage’a. Są one związane z genezą Vandala, jego powiązaniami z Ra’s Al Ghulem. Na końcu #138 Vandal z córką przejmują władzę nad ekipą utworzoną przez Catwoman. Vandal chce ich wykorzystać większe kosztowności z Gotham niż błyskotki.

Catwoman #58

Selina odbywa rozmowę z Bruce’m na dachu budynku. Bruce daje wyraźny sygnał, że jest źle z jego psychiką. Mimo tego rozdzielają się z Seliną. Kotka odkryła plan Vanadala i jego córki. Savage odciął Selinie głowę, w tym momencie okazało się, że to Lady Clayface przyjęła tożsamość sojuszniczki. Selina wróciła do Batmana. Wspólnie odszukali Jasona, który nie mógł poradzić sobie z uratowaniem dziewczynki z płonącego budynku. W międzyczasie Savage nakłonił podziemny krąg złoczyńców do otwartej walki z Batmanem. Wspomógł ich gadżetami z batjaskini.

Batman/Catwoman: The Gotham War: Scorched Earth #1

– Vandal Savage zebrał wszystkie fragmenty meteoru. Wykorzystał je do ściągnięcia na ziemię większego fragmentu z kosmosu. Chciał wykorzystać jego energię do osiągnięcia nieśmiertelności. Następnie chciał ją przekazać pozostałym.

– Na Gotham ruszyli złoczyńcy wyposażeni w gadżety Batmana. Szybko pojmali Tima. Z pomocą ruszył Nightwing i reszta. Bez większego kłopotu uwolnili Robina i poradzili sobie z przeciwnikami.

– Batman z Catwoman dotarli do Vandala Savage’a. Nie udało im się powstrzymać maszyny. Meteor spadł na ziemię, ale roztrzaskał się na mniejsze kawałki, dzięki Jasonowi. Red Hood uderzył samolotem w niego, chwilę wcześniej katapultując się.

– Największy fragment meteoru uderzył w kryjówkę Savage’a. Uwolniona energia meteoru stworzyła odpowiednik Łaźni Łazarza, która pochłonęła Vandala (chwilę wcześniej zdradzającego swoją córkę) i Selinę. Słuch o nich zaginął.

Następstwa wydarzenia poznajemy po dwutygodniowym przeskoku czasowym:

– Selina żyje. Tylko nie ujawnia się mieszkańcom Gotham. Batman zauważył ją podczas nocnego patrolu. Było to celowe zachowanie ze strony Seliny.

– Batman nie pogodził się z członkami Batrodzinki. Zamiast tego przekazał dowodzenie Nightwingowi i Barbarze, a samemu poszedł w długą.

– Riddler podrzucił zagadkę Batmanowi, która ma go nakierować na Jokera.

– Jeden ze złodziei Seliny zakradł się do mieszkania Batmana. Od tak wszedł do zbrojowni, dzięki czemu poznał jego sekret.

– Meteoryt jest badany przez siły Amandy Waller.