Batman: Knightfall

Długi rozdział w życiu Nietoperza z debiutem postaci jak Bane czy Azreal. Ścieżka złamania Nietoperza, w psychicznym czy fizycznym ujęciu. Debiut nowego Batmana nie znającego kodeksu moralnego. Ścieżko odkupienia i odrodzenia. Szczegóły poniżej!

Batman Knightfall: tom 1 (Prolog)

Batman Venom (Batman: Legends of the Dark Knights #16-20)

Dziewczynka Sissy Porter została uwięziona w kanałach Gotham. Poziom wody cały czas podnosi się. Batman dostaje się do kanałów po wcześniejszym zbadaniu tropów i skompletowaniu ścieżki. Próbuje odrzucić głazy, żeby dostać się do dziewczynki i ją uwolnić. Niestety, głazy są zbyt ciężkie. Nietoperz nie dostał się na czas do Sissy. Utonęła.

Batman jest załamany. Nie uratował Sissy. Wraca przybity do Bat-jaskini. Alfred nieskutecznie pociesza przyjaciela, czy też swojego szefa. Bruce nie ma czasu, żeby przesiadywać i rozczulać się nad sobą. Udaje się do ojca Sissy, żeby osobiście poinformować go o wtopie. Jednak… ojciec dziewczynki nie jest zmartwiony. Informację przyjmuje o dziwo dobrze. Zamiast tego proponuje Batmanowi zażycie kapsułek, które miałyby podnieść poziom jego wydajności, w tym siły. Batman czuje się zaintrygowany, ale odrzuca ostatecznie propozycję.

Bruce wrócił do jaskini. Alfred proponuje mu, aby zrobił sobie przerwę od obowiązków i zrehabilitował się psychicznie w tym czasie. Główny bohater nie może tego zrobić. Chce wyśledzić zbirów odpowiedzialnych za śmierć dziewczynki. Bardzo szybko ich namierza, co prowadzi do konfrontacji z bydlakami (serio, napakowani są). Batmanowi kolejny raz nie starczyło siły. Został obity i wyrzucony przez okno. Kolejna porażka siły zachęca go do skorzystania z wcześniejszej propozycji profesorka, ojca Sissy. Przyjmuje pastylki, a te zwiększają jego poziom siły. Na tyle, że w Bat-jaskini od tak podnosi sztangę z ponad 200kg obciążeniem. Wzmocniony Batman wraca do oprycha, który wyrzucił go wcześniej przez okno, i pokonuje go „od tak”.

Batman dalej zażywa kapsułki. Przyjmuje je codziennie. Zaczyna uzależniać się od nich, co wpływa na jego mścicielką działalność. Odwiesza strój, zamiast tego zakłada duży płaszcz i kapelusz, no i prywatnie obija mordy oprychom w Gotham, do tego wyciskają około 290kg w Bat-jaskini. Kiedy kolejny raz przychodzi po dostawę pastylek do profesorka, dostaje znacznie mniejszą ilość (konkretnie 4). Na miejscu spotyka Generała Tomothyego Ashtona Slaycrofta. Generał wspomina, że chciałby nawiązać współpracę z Batmanem, ale ten nie jest nią zainteresowany. Jeszcze… Po wyjściu z budynku spotyka sympatycznego syna generała, z którym nawiązuje nić porozumienia.

Bruce kolejny raz ściga oprychów. Wcześniej będąc szorstki dla Alfreda, sugerując, że powinien odejść. Batman wdaje się w konfrontację z oprychami. Oni uciekają samochodem. Dalego nie odjeżdżają, ponieważ Nietoperz podnosi lodówkę i wyrzuca ją przez okno wprost na samochód. Batman wyciąga oprycha z pojazdu i daje mu porządnego łupnia. Chwilę później ktoś zastrzelił gościa. Batmanowi udało się uniknąć postrzału będąc ostrzeżonym. Skojarzył ostrzegawczy głos z synem Generała Slaycrofta, czyli Timmym.

Batmanowi skończyły się kapsułki. Czując potrzebę przyjęcia nowej dawki, udał się do profesora Portera po nową dostawę. Nie dostał kapsułek. Porter twierdzi, że się skończyły i musi poczekać na nową produkcję. Uzależnienie Batmana wykorzystuje generał proponując mu prosty układ – dostanie nowe kapsułki, jeśli pomoże mu w budowaniu jego oddziału superżołnierzy zaczynając od… zabicia Gordona!

Zamaskowany mściciel zgodził się. Natychmiast przystąpił do realizacji zadania. Wyskoczył na Gordona, kiedy ten wyszedł na spacer z psem. Nie zabił przyjaciela. Ostrzegł go, że Porter i Generał chcą go zabić, wręcz że dostał takie zadanie od nich. Bruce rezygnuje z zadania i wraca do posiadłości Portera, żeby zapuszkować spiskowców. Misja nie przebiega pomyślnie. Kiedy Nietoperz jest o krok od ich złapania, Porter wyrzuca w krzaki kapsułki. Głodny kapsułek Batman sięga po nie, co daje okazję zbirom do ucieczki. Szybko wsiadają w samolot i wylatują do Santa Prisca.

Batman powstrzymał się od zażycia kapsułek. Zaczął walczyć z uzależnieniem. Wrócił do posiadłości. Szybko sięgnął po telefon i poprosił Alfreda, żeby wrócił i mu pomógł. Lokaj, nie bacząc na wczesną godzinę połączenia, wrócił do posiadłości i spełnił kolejną prośbę przyjaciela – Alfreda zamknął Bruce’a w jaskini na miesiąc czasu, szczelnie zamykając wszystkie wyjścia do jaskini. W ten sposób Batman pokonał uzależnienie, doprowadzając się do ładu.

Następnie Bruce wrócił do Batmanorzenia. Skonsultował z Gordonem aktualną sytuację z Porterem i Generałem. Okazuje się, że Batman wie, gdzie oni aktualnie przebywają. Jurysdykcja Gordona nie sięga Santy Priscy, żeby mógł tam posłać GCPD. Batman musi działać prywatnie.

Tymczasem Generał i Porter zaczęli proces tworzenia superżołnierzy zaczynając od Timmyego, syna Generała. Poddali go serii operacji, wszczepiając mu różne wstawki czy odcinając funkcjonowanie nerwów. Timmy stał się pustym, napakowanym żołnierzem o sporych gabarytach, ślepo wypełniając polecenia ojca. Rzutuje to na jego miłosną relację z kobietą poznaną na Santa Prisca – pierwsze lepsza kłótnia skończyła się śmiercią kobiety z rąk Timmyego (wykonał polecenie ojca).

Batman i Alfred dotarli do wyspy. Pieniążkami wykupili prywatny odrzutowiec. Przelatują za blisko posiadłości zbirów. Posyłają w ich kierunku rakiety, która sięga pojazdu. Na chwilę przed wybuchem wyskoczyli z samolotu. Wiatr rozdzielił ich. Bruce wylądował w środku dżungli. Zdążył się przebrać nim na miejsce jego lądowania dotarły zbiry. Alfred nie miał tyle szczęścia – został pochwycony przez generała. Ba! Generał podciął mu kostki i przypiął do skał w oceanie, co zwabiło rekiny. Batman został poinformowany o miejscu przebywania Alfreda. Zdążył na miejsce więzienia Alfreda i uwolnił go, przy okazji dając rekinowi wycisk. Poprosił Alfreda, żeby uciekał z wyspy, a on w tym czasie rozprawi się ze zbirami. Lokaj zgodził się nie mając właściwie innego wyjścia.

Batman starł się z Timmym. Próbował bezskutecznie przemówić mu do rozumu. Walka nie potoczyła się pomyślnie dla Batmana. Został mocno obity, do nieprzytomności, i zabrany przez przeciwników. Umieścili go w celi z pancernymi drzwiami, które mógł otworzyć pociągnięty ciężki łańcuch. Czasu Batman miał mało, ponieważ miejsce co chwile zalewała woda. Porter położył mu na stole kapsułki, chcąc Nietoperza złamać kolejny raz. Bruce dzielnie opierał się pokusie, korzystając z innej metody ucieczki. Rozebrał łóżko i metalowymi prętami wyciągał cegły ze ścian, kładąc około 12 ciężkich sztuk na sznurze. Dodatkowe obciążenie jego ciałem podważyło łańcuch i otworzyło drzwi. Batman czmychnął, unikając konfrontacji ze zbirami czyhającymi pod celą.

Batmanowi została już tylko konfrontacja z Porterem i Generałem. Był to już finałowy obrót spraw. Porter wykorzystał nagranie, żeby pokierować Timmym i zamordować generała miażdżąc jego głowę. Timmy został przybity po śmierci ojca, a Porter zdążył połknąć kapsułki wcześniej podsuwane Batmanowi. Zanim pastylki zaczęły działać, Batman zabrał Portera do Gotham. Gordon i kilku funkcjonariuszy zabrało Portera do więzienia. Profesor przedawkował i zginął parę dni później.

Batman: Prelude to Knightfall + Legends of the Dark Knight Annual #2 cz.1

Rozdział otwiera geneza Bane’a. Całość rozpoczyna się rewolucją na Santa Prisca. Wielu rewolucjonistów trafia do więzienia, w tym ciężarna kobieta. Jej syn dojrzewa w okropnym środowisku, zdany na samego siebie, po śmierci matki, kiedy miał 6 lat. Chłopak jest przeniesiony na ogólny blok. W skutek zamieszek doznaje poważnego upadku, który wpływa na jego dalsze postępowanie. Chłopak morduje wrogów, przez co trafia do swego rodzaju izolatki. Spędza w niej 10 lat. Ponownie jest zdany na samego siebie. Polował na jedzenie, codziennie trenował i medytował. Napędzała go nienawiść. Dzięki niej przetrwał ten okres czasu stając się dla reszty legendą. Po powrocie na ogólny blok zaczęli go szanować i zaprzyjaźnił się z Birdem. Kolega z paki nauczył go czytać, wzbudził w nim ciekawość światem – m.in. Gotham opowiadając mu, że to idealne miejsce do życia rządzone przez Batmana. Przyszły Bane został zabrany do izolatki po zamordowaniu około 30 więźniów. Następnie poddano go serii chemikaliów o nazwie Venom. To wpłynęło na jego ciało i trochę umysł. Bane’owi udało się uciec fingując śmierć, a następnie wracając i mordując tamtejsze władze więzienia. Opuścił wyspę zabierając ze sobą przyjaciół z więzienia. Przenieśli się do Gotham. Bane zaczął tam poznawać Batmana. Przyglądał się jego metodom działania po czym zwadził go, aby skonfrontować się z nim na żywo. Batman rozkojarzony pojawieniem się nowego zamaskowanego nie zwrócił uwagi, że w pułapce zostało dużo trupów, a on pozostawił swój batrang, co nasunęło policji, że to Nietoperz ich pomordował.

W Gotham dochodzi do serii podpaleń placówek należących do Wayne Corp. Podpalenia wywołuje Stowarzyszenie Fałszywych Masek należących do Czarnej Maski. Roman Simon ma osobistą urazę do Wayne’ów obwiniając ich za kradzież spółki, kiedy jego firma kosmetyczna legła w gruzach po serii nieprzetestowanych kosmetyków do twarzy, i wsparli ją finansowo po przyjacielsku. Porwany zostaje Lucius Fox. Bruce korzystając z fałszywej tożsamości wkrada się do serca gangu i infiltruje go. Tim Drake, Robin, pomaga mu ostatecznie rozbić gang i uwolnić Luciusa. Większość z nich zostaje aresztowana. Niestety Czarnej Masce udało się uciec.

Batman: Sword of Azrael

Jean-Paul zostaje zamordowany przez tajemniczą personę. Konający dociera do swojego syna przekazując mu instrukcje dalszego postępowania. Syn dociera instrukcjami do przedstawiciela zakonu świętego Dumasa. Za pomocą medalionu aktywuje on w sobie zakodowane informacje na temat zakonu oraz treningu. Błyskawiczny sposób, aby stać się aniołem zemsty czyli Azraelem. I właśnie to sprowadza na niego Lehaha. Były członek świętego Dumasa poluje na pozostałych przedstawicieli, kolejno ich mordując. Na sprawę trafia Batman, który angażuje się w aferę. Nie udaje im się uratować jednego ze starszych przedstawicieli. Co gorsza, ranny zostaje syn Jeana, a Bruce porwany. Batman przez dłuższy czas jest przetrzymywany i torturowany. Z odsieczą przybywa Alfred, syn Jeana i jego trener. Udaje im się uwolnić Wayne’a oraz wynieść go cało z płomieni. Azrael nie chce jednak pełnić funkcji swojego ojca. Zrywa z przeznaczeniem wybierając drogę człowieka, nie anioła zemsty. Ogłasza wszem i wobec, że nazywa się Jean-Paul Valley czyli jak jego ojciec.

Batman: Prelude to Knightfall + Legends of the Dark Knight Annual #2 cz.2

Seria spraw pokazująca zmęczenie fizyczne i psychiczne u Batmana. Pierwsza to styczność z łotrem ubierającego się dosyć w stylu BDS. Celem łotra jest znalezienie Czarnej Maski i zabicie go. Nie udaje mu się go odnaleźć, ale Batmanowi bez problemu go pokonać. Walka wyniszcza go fizycznie. Kolejna sprawa to porwanie syna Gordona w dniu jego ślubu. Gordon naraził się zebraniem dowodów obciążających komisarza za łapówki i inne matactwa. Gordon oddaje odznakę, wysyła dowody do druku i udaje się na wskazane miejsce, żeby samemu ich rozstrzelać. W tym czasie Batman poproszony o pomoc ratuje syna Gordona. Na łajbie pojawia się też niedoszła żona Gordona. Chciała pomóc mu. Zostają pojmani i w momencie podtapiania statku biorą ślub, a potem uciekają z niego. W schwytaniu przestępców i ucieczce pomaga im Bruce Wayne przebrany za tajemniczego gostka.

Gordon nie zachowuje się swojsko po schwytaniu Vincenta. Ma podstawy. Ktoś wystawia zlecenie na niego, a podejmuje się go Headhunter. Zabójcza, który zawsze trafia headshoty. Batman rusza na pomoc przyjacielowi po prośbie żony Gordona. Wcześniej chodził po lekarzach, żeby dowiedzieć się, dlaczego czuje się tak zmęczony. Wyniki wykazały, że nic mu nie jest, więc problem dotyczy wyłącznie podłoża psychicznego. Batman w pełni zaangażował się w pomoc Gordonowi. Zdążył schwyta Headhuntera nim było za późno.

Po dość krótkim przejściu z wojną najemników, przyszedł czas na szkolenie Jeano-Paula. Bruce zatrudnia chłopaka w Wayne Corp, a Timowi powierza jego szkolenie. Jean zmienia kostium na czarny strój, upodobniony do ninjy, i razem z Timem rozbijają gang złoczyńców. Jean radzi sobie dobrze z pewnymi występkami. Nie jest on jednak zadowolony z komplementów chłopaka. Cały czas podważał jego zdanie i metody postępowania. W tym czasie Bruce oddał się medytacji próbując zastopować uczucie zmęczenia. Nie powiodło mu się. Po nieudanej próbie skontaktował się z Shondrą kinsolving, żeby przeprowadzić wszystkie badania.

Obiekty Wayne Tech stają się celem napaści. Azrael przegląda taśmy z monitoringów, żeby znaleźć coś podejrzanego. W tym samym czasie dochodzi do serii morderstw – ktoś ze zdolnościami psychicznymi zachęca ofiary do popełniania samobójstw. FBI powiązało obie sprawy ze sobą doszukując się drugiego dna. Postanawiają zamknąć tymczasowo kilka placówek Wayne. Lucius jest zdesperowany i to on pada kolejną ofiarą. Hipnotyzer zabiera go nad rzekę w Gotham. W ostatniej chwili przybywa Batman, Robin i Azrael, którzy ratują Luciusa przez skokiem do wody.

Batman odbywa rozmowę z dr Shondrą. Zaleca mu przetestowanie środków uspokajających na sam początek. W czasie, kiedy nie jest aktywny, Robin i przebrany za nietoperza Jean walczą z Killer Crociem. W walce bierze udział Bane chcący się przetestować. Udaje mu się pokonać Killer Croca po wstrzyknięciu w siebie większej dawki Venomu.

Po Killer Crocu przychodzi czas na Riddlera. Przed konfrontacją Riddlera z Batmanem, zagadkę odwiedza Bane, który wstrzyknął w niego trochę Venomu. Jad natychmiast zwiększył tkankę mięśniową Nygmy. Starcie fizyczne między nim a Batmanem było napięte, ale udało się Nietoperzowi wygrać, co prawda ledwo. Bane natychmiast przeszedł do realizacji kolejnego kroku. Było nim uwolnienie szaleńców z Arkham, w tym Jokera. Ze wzniesienia strzelali rakietnicami w więzienia, co umożliwiło psychopatom ucieczkę. Batman przybył za późno, a co gorsza, Bane powstrzymał siły policyjne. Więźniowie uciekli, Batman po raz kolejny załamał się psychicznie.

Knightfall tom 2: Upadek Mrocznego Rycerza

Arkham opustoszało w skutek działań Bane’a. Wszyscy przestępcy są na wolności, a liczba śmiertelnych ofiar rośnie w przerażającym tempie. Wyniszczony psychicznie Batman próbuje ponownie ich schwytać. Za pierwszy cel obiera Kapelusznika, który zaprasza go na herbatkę. Nie obeszłoby się bez zakładników, jeden z nich jest posłany ku Bane’owi. Zapaśnik uchodzi cało, a Nietoperzowi udaje się go schwytać. Trudniejszy w pojmaniu jest Brzuchomówca szukający swojej lalki szmacianej. W poszukiwaniach pomaga mu Amygdala. Razem odwiedzają bary i konkretne osoby. Nikt nie przybliża ich do celu. W końcu odnajduje ich Batman. Solidna walka pomiędzy nim a Amygdalą kończy się zwycięstwem zamaskowanego. Amygdala zostaje pojmany przez policję, tego samego nie można powiedzieć o Brzuchomówcy.

Najgorsza sytuacja dotyczy Zsasza. Udał się do szkoły dla dziewcząt imienia Bates i pojmał wiele zakładniczek. Nim Batman dotarł do szkoły, budynek otoczyło GCPD. Sytuacja nie jest pod kontrolą. Pojedynczy gliniarze giną po wejściu do budynku. Dopiero interwencja Batmana i Montoy daje oczekiwany rezultat. Zsasz zostaje schwytany przez Batmana. Bruce ledwo się powstrzymał, żeby nie sprawić mu większej krzywdy. Zmęczenie Nietoperza dostrzega z ukrycia obserwujący go Bird. Ptasi łotr wcześniej zmierzył się z Robinem, którego pokonał. Chwilę wcześniej obecny burmistrz wyraził rozczarowanie efektywnością Gordona na stanowisku komisarza – planuje zmiany.

Robin śledził Birda. W ten sposób dociera do Bane’a i spółki. Podsłuchuje, że Bane chce osłabić Bruce’a psychicznie zmuszając go do starć z łotrami. Tim dalej śledzi Bane’a i wpada w jego pułapkę przemierzając pociągiem tunel. Schwytany Robin zostaje przeniesiony do kanałów. Całości przygląda się Killer Croc, który atakuje zamaskowanego łotra w najmniej oczekiwanym momencie. Bane unika go i później przystępuje do konkretniejszej wymiany ciosów. Most pod nimi zapada się i cała trójka wpada do mocnego prądu rzecznego w kanałach.

Timowi udaje się wyjść cało. Uratował się wysuwanym kijem zaczepionym o wypływ z kanałów. Na dłuższą chwilę zrobił sobie przerwę od patrolowania. Batman musiał samemu stawić czoła Jokerowi sprzymierzonemu z Strachem na Wróble. Porwali burmistrza i torturując go miksturami strachu żądali od niego m.in. odwołania Gwardii Narodowej czy oczernienia publicznie Gordona. Batman nie wiedział o nich. W tym czasie zaczął działać Firefly, na którym się skupił. Batman zajął się podpalaczem osobiście, a Tima poprosił o odszukanie dokumentów na jego temat. Tim odwiedza opuszczony sierociniec, w którym spotyka zjawę zakonnicy. Zjawia opowiedziała mu króciutką historię o przeszłości Firefly. Batmanowi udało się dojść do Firefly podążając jego listą celów. Konfrontuje się z nim przy rozpalonym budynki, którego dach kruszy się od ciepła. Bruce rzuca się na odlatującego Firefly. Razem spadają na dach, a ten ulega załamaniu pod wpływem ich ciężaru – stropy były uszkodzone przez pożar.

Nietoperz i Firefly wyszli cało z wypadku. Nie było to jednak moment pochwycenia podpalacza. Jeszcze nie. Nastąpiło to dopiero po aferze z Poison Ivy. Tim namierzył ostatni cel Firefly. Było nim zoo. Tam Batman go dorwał i na ostatkach sił pokonał.

W międzyczasie Bruce organizował galę charytatywną dla najbogatszych osobistości Gotham. Na gali pojawiła się Poison Ivy. Porwała kilka osobistości i wywiozła ich, chcąc oskubać do grosza. Wśród porwanych był Bruce, który uniknął hipnozy pod wpływem zarodników z roślin. Bez większego problemu pokonał ją.

Ponownie wrócił Riddler. Tym razem za cel obrał doktora Fladersa, który wykorzystywał ucieczkę z Arkham do promowania swojej książki. Styczność panów miała miejsce w studiu telewizyjnym. Riddler groził, że wysadzi wszystko w powietrze. Zagadkę pokonał Tim narażający się na opinię Bullocka. Detektyw uważał, że Tim postąpił nierozsądnie, mimo iż w sekundę pokonał zagadkę uniemożliwiając mu aktywowanie ładunku (swoją drogą fejkowego).

Batmanowi udało się namierzyć Jokera i Stracha na Wróble. Udał się z misją ratunkową burmistrza. Starcie z Jokerem i Strachem było wyczerpujące, ledwo na ostatkach sił wyniósł burmistrza i przetrwali potok rzeki w kanałach. Burmistrz był mu dozgonnie wdzięczny za ratunek, doceniając jego upór w walce.

Upór iluzjonistyczny. Batman jest wyczerpany po nieustającej akcji. Chce odpocząć na pobliskich dachu. Nie jest mu to dane, ponieważ do ataku przystępują pionki Bane’a. Kolejne starcia wyczerpują Nietoperza. Ledwo poradził sobie z nimi. Kiedy wraca do jaskini, jego oczom ukazuje się nieprzytomny Alfred leżący na podłodze. Za to wita go Bane, który w trakcie gali charytatywnej domyślił się, że Bruce Wayne jest Batmanem.

Starcie z Bane’m jest jednostronne. Bane rzuca Batmanem po całym budynku pokazując mu dzielącą ich przepaść. Bruce jest złamany psychicznie, brakuje mu werwy do walki. Każda próba kontrataku kończy się porażką. Alfred ucieka z rezydencji i biegnie do Tima po pomoc. Za późno. Bane przechodzi do ostatniego ataku, łamią przeciwnikowi kręgosłup. Na tym nie koniec

Bane celebruje zwycięstwo na przedmieściach Gotham. Zabiera pokonanego Nietoperza i wyrzuca go. Truchło ląduje, zaraz zbiera się tłum gapiów. Alfred, Tima i Paul karetką zabierają poturbowanego Bruce’a. Jego stan jest ciężki. Alfred próbuje poskładać go w jaskini, aby uniknąć zdemaskowania w szpitalu. Potrzeba jednak leku na kręgosłup, który należy podać w przeciągu godziny. Tim prosimy o pomoc Gordona. Komisarz korzysta ze swoich kontaktów i przez Bullocka i Montoye dostarcza im specyfik. Po podaniu Bruce’owi leku na czas zostaje im tylko cierpliwie czekać.

Batman powoli dochodzi do siebie. W trakcie śpiączki nawiedzają go wspomnienia z przeszłości. Nad nim czuwa Alfred z Timem. Chłopiec rozczula się wypominając sobie złe zachowanie w trakcie akcji. Kiedy wygłasza na głos monolog, na moment wybudza się Bruce, który neguje jego słowa.

W międzyczasie Bane stawia do pionu swoje imperium. Odwiedza każdą rodzinę przestępczą i łotra, żeby ogłosić im nowe rządy twardej ręki m.in. zwabia Catwoman. Gotham ma się źle pod nieobecność Batmana, co zauważa Tim i Bruce. Robin radzi się Bruce, co należy w tej sytuacji zrobić. Bruce stwierdza, że tymczasowo jego brzemię powinien przejąć… dawny Azrael. Jean bez większych oporów zakłada pelerynę. Nie chce jednak iść krok w krok za dawnym kodeksem moralnym. Chce go usprawnić. I pierwszym łotrem, konkretniejszym, który to poczuje będzie Strach na Wróble. Crane stworzył drużynę Strachów na jednym z uniwersytetów. Dyrektor placówki nie prześwietlił jego przeszłości, więc Crane mógł wykorzystać nowoczesną technologię, żeby na swoją stronę przekabacić część studentów.

Crane jest raptem jednym zagrożeniem. Z więzienia wydostał się Anarchy. Po odzyskaniu kostiumu samodzielnie pilnuje sprawiedliwości na przedmieściach nie ograniczając się do ofiar. Warto nadmienić, że nawet Brzuchomówca udało się odnaleźć swoją laleczkę.

Strach na Wróble działa na szeroką skałę. Jego „uczniowie” nawiedzają konkretne placówki i rozpuszczają gaz strachu. Natomiast Crane na jednym z dachów wyświetla hologram z komunikatem – żąda ogłoszeniem go Bogiem strachu i oddanie mu Gotham. Zdesperowany Batman poszukuje go, podobnie Anarky. Gdy Jeanowi udaje się namierzyć Crane’a, wywiązuje się ostra walka między nimi. Dołącza Anarky. Jego interwencja uwalnia Crane’a, ale Batmanowi udaje się ogarnąć jednego i drugiego.

W międzyczasie Bruce kontaktuje się ze swoją lekarką. Aktualnie przebywa u ojca Tima. Na miejscu są najemnicy Bane’a. Porwali ich i zabrali w nieznane Bruce’owi miejsce. Po analizie tropów okazuje się, że najprawdopodobniej udali się do Santa Prisca. Bruce z Alfredem udają się tam samolotem, wcześniej przekazując Jeanowi jaskinię. Dawny Azreal wykorzystuje dostępne przyrządy do skonstruowania nowych rękawic wyposażonych w pazury. Po założeniu nowego ekwipunku rusza na Bane’a. Bez problemu pokonuje jego przydupasów, nie mając tyle samo szczęścia do namierzenia szefa. Jeszcze nieco minie zanim dojdzie do starcia. W czasie, kiedy Bruce i Alfred lecieli samolotem do Santa Priscia to dołączyła do nich Catwoman.

Azreal podchodzi do konfrontacji z Bane’m. Namierza go zwabiając jego przydupasów i śledząc ich do kryjówki. Konfrontacja z Bane’m przebiega prawie po myśli Jeana-Paula. Jednak bliżej końca traci przewagę przez co starcie kończy się remisem. Wraca do kryjówki i kolejny raz modyfikuje kostium. Dysponuje pełnym wyposażeniem, co czyni go zabójczą bronią. Bane pozbierał się po poprzedniej walce i jest gotowy do finałowej rundy. Odbywa się na przedmieściach Gotham, całości przygląda się GCPD z Gordonem na czele oraz Robin. Wymiana zdań jest krwawa i wyrównana. Jednak Bane zaczyna tracić przewagę wraz z odnoszonymi obrażeniami. W końcu zaczyna uciekać. Próbuje uciec pociągiem, ale Batman bez problemu dostaje się do niego. Pociąg wykoleja się, a Batman zadaje ostatnie ciosy. Bane zostaje pokonany. Jean w ostatniej chwili powstrzymuje się przed zadaniem mu ostatniego, śmiertelnego ciosu. Robin docenia to i przyznaje, że zasłużył na tytuł Batmana. Jean odchodzi w dal dziękując mu za to.

Batman Knightfall tom 3. Krucjata Mrocznego Rycerza

Jean Paul przejął w pełni obowiązki Batmana. W „Krucjata Mrocznego Rycerza” pojawia się szereg szablonowych, epizodycznych historii pokazujących rządy nowego Batmana. Otwierającą historią jest debiut dwójki bliźniaków rewolwerowców, którzy otrzymają zlecenia napadu na konwój pociąg z ogromną sumą pieniężną. Historia ma rozwinięcia przez większość komiksu, aby dopiero na koniec przejść do sedna. W tym rozdziale uwidoczniono nowy pojazd Batmana – batpociąg przemierzający linie metra z dużą prędkością. Jean Paul prawie zderzył się czołowo z metrem podczas pierwszej przejażdżki. Udało mu się uniknąć kolizji dzięki mechanizmowi zmieniającemu nagle kierunek jazdy. W otwierającym rozdziale istotną rolę odgrywały wizji św. Dumasa, który podważał doktryny utworzonego zakonu i metod Azraela.

Tim Drake próbował odciąć się od toksycznej relacji z Jeanem Paulem. Wrócił jednak do batjaskini, kiedy otrzymał prawo jazdy. Chciał odebrać obiecany przez Wayne’a pojazd. Nie było to łatwe. Azrael zablokował wszystkie wejścia do jaskini, a kiedy Timowi udało się dostać, to pojawił się zaraz za chłopakiem i spuścił mu manto. Dopiero po wszystkim Jean ogarnął, że postąpił źle.

Tim odzyskał pojazd i uciekł z jaskini. Postanowił tymczasowo odciąć się od nowego Batmana. Żył swoim życiem szkolnym, do tego zaczął spotykać się z Arianą. W szkolej pojawił się zewnętrzny gang okradający bogatszych. Tim próbował ich dorwać z symboliczną pomocą szeryfa Smitha. Chłopak rozbił gang i oddał ich w służby policji.

Azrael epizodycznie zmierzył się z Komornikiem. Wynaturzoną istotą odwiedzającą zadłużonych (z różnych powodów) i odbierającym im życia. Azrael pokonał go bez większego problemu. Następnie zmierzył się z opancerzonym Mekrosem wynajętym przez rodziny gangsterskie. Mekros głównie służył do porachunków rodzinnych, ale zmierzył się również z Azraelem. Walki były zacięte i Batmanowi ostatecznie udało mu się dorwać przeciwnika pozwalając mu na osobiste porachunki ze zleceniodawcą. Wolna ręka do pewnych granic ułatwiła Batmanowi zgromadzenie dowodów, którymi usadził go za kratami. Metoda rozwiązania sprawy spowodowała, że Gordon zaczął powątpiewać czy za maską kryje się ta sama osoba, co do tej pory.

Po tej historii udało się Azraelowi dorwać rewolwerowców, którzy podjęli skok na pociąg. Przeciwnicy nie stanowili dla niego większego wyzwania, dlatego poradził sobie z nimi bez trudu. Po tej historii przyszedł moment Mr. Freeza, który został odnaleziony w bryle lodu. Bryłę sprowadzono do kostnicy i uwolnienie Freeza przebudziła go. Victor był wściekły, ponieważ zmniejszył to jego szanse przeżycia. Zrobił sieczkę w kostnicy, którą zakończył Azrael dorywając przeciwnika.

W mieście pojawiła się Catwoman. Tym razem wspomagała grupę ekologów, którzy podjęli działania unieszkodliwienia neurotoksyny zagrażającej krajom trzeciego świata. Catwoman wkradała się kilkukrotnie do magazynów porywając toksynę i ukrywając ją lub niszcząc. Dowiedział się o tym Azrael. Początkowo obserwował Selinę z ukrycia, potem zaczął ścierać się z nim osobiście. W trakcie obserwacji zaczął się nią fascynować, nawet śnić. Liczne starcie potwierdziły tylko obawy Seliny, że kto inny kryje się za maską i nie może liczyć na jego wyrozumiałość. Potwierdza to sytuacja, kiedy Azrael wydał gliniarzom Selinę. Tej udało się jednak zbiec prowokując sytuację małym kotkiem i jego cieniem (iluzja pojawienia się tygrysa). Selina po ucieczce połączyła siły z Azraelem i wspólnie rozbili wspomniany gang, po czym Catwoman uciekła helikopterem.

W mieście pojawił się również Joker. Postanowił nakręcić film o śmierci Batmana. Jeden reżyser postanowił mu pomóc, finalizując i reżyserując całość. Joker porwał kilka osób do realizacji projektu, co przykuło uwagę Batmana Azraela. Jean został wciągnięty w produkcję i Jokerowi nie przeszkodziła świadomość, że za maską kryje się ktoś inny niż poczciwy Bruce Wayne. Akcja z Jokerem toczyła się po zwariowanych plenerach aż Azrael pokonał przeciwnika i oddał go w ręce GCPD.

Kolejnym wyzwaniem na drodze Batmana był Abatoir. Szalony morderca zabijający członków swojej rodziny. Nie był trudny w namierzeniu, do tego nie stanowił wyzwania pod kątem fizycznym. Jednak jego nieprzewidywalność szokowała Azraela i uciekał mu. Najlepiej potwierdza to próba morderstwa w autobusie szkolnym. Azrael dorwał go, ale sytuacja wykraczała pojazd z ulicy i Azrael musiał podjąć decyzję: dorwać mordercę czy uratować autobus z dziećmi. Azrael podjął słuszną moralnie decyzję czyli wybrać dzieci. Dalszy ciąg historii został przerwany epizodem z Corrosive Manem czyli osobą emitującym żrącą toksynę. Starcie z przeciwnikiem było wyzwaniem dla Azraela, dlatego posłużył się pomocnikiem tymczasowo wchłaniającym moce zewnętrzne. Walka z przeciwnikiem zniszczyła strój Azraela dosłownie żrąc jego maskę. Po tej walce Azrael postanowił wzmocnić strój tworząc z niego potężny pancerz na korpusie i głowie.

Im uzbrojenie Azraela robiło się bardziej rycerskie, tym dostawał potężniejszego kalibru przeciwników m.in. Ballistic, Lady Clayface czy Gunhawk z żoną Bunny. Dwójka przeciwników o potężnym i zabójczym uzbrojeniu zachęciła Azraela do kolejnej modyfikacji uzbrojenia. Tym razem wybór padł na rękawice, które wzbogacił palną amunicją.

Zanim wzmocnił zbroję ostatnią funkcją przyszła mu finałowa konfrontacja z Abatoirem, który w zakładzie chemicznym chciał zabić kolejnego członka rodziny. Zacięte starcia z Azraelem spowodowało, że Abatoir wpadł do chemikaliów. Azrael mógł go uratować, ale w tym momencie pojawiła się fala wewnętrznych wizji w postaci św. Dumasa i ojca chłopaka. Jedna strona zachęcała go do ratunku Abatoira, druga do wymierzania sprawiedliwości w postacie uśmiercenia go. Ostatecznie Jean nie uratował go tylko uciekł czując się przytłoczonym. Obserwujący sytuację z boku Tim odebrał jako świadome pozwolenie Abatoirowi zginąć.

Śmierć Abatoira przekreśliła Batmana w oczach Gordona. Komisarz wezwał Batmana na rozmowę, w trakcie której zarzucił mu śmierć złoczyńcy oraz podszywanie się pod Batmana. Azrael nic nie zrobił sobie z tej rozmowy. Po wszystkim Gordon zniszczył batsygnał postanawiając więcej nie współpracować z nim.

W ostatniej historii powrócił Gunhawk ze swoją żoną. Objął szpital żądając, aby personel w trybie priorytetowym zajął się jego połówką. Azrael przybył od obleganej placówki. Rozpoczęła się walka na ostrą amunicję, którą wygrał Azrael. Obydwoje nieprzytomni polegli u podnóża schodów. Pojawiła się policja, która zabrała Gunhawka ze sobą. Azrael ocknął się chwilę wcześniej i obserwował całość z ukrycia.

Batman Knightfall tom 4. Koniec Mrocznych Rycerzy

Bruce z Alfredem udali się na Santa Prisca. Celem jest uratowanie porwanego Jake’a Drake’a oraz lekarski Shondry. Na miejscu mogli liczyć na pomoc Brone Tigera, Gyppsy i Green Arrowa. Bruce i Alfred schowali się w pobliskim lesie na czas misji, ponieważ lokalni najemnicy obrali ich za cel. Reszta ekipy zlokalizowała willę, gdzie przetrzymywano porwanych. Niestety nie zdążyli z ratunkiem. Porwani zostali przeniesieni za pomocą helikoptera. Wayne i reszta ruszyli ich śladami.

Shondra i Jake trafili w ręce Benedicta Asapa współpracującego z pułkownikiem Vega. Prawdziwym celem porwania była Shondra ze względu na jej telekinetyczne zdolności lecznicze – pozostałości projektu MSI. Bruce i Alfred dotarli za nimi do Londynu. Na miejscu nawiązali współpracę z Hoodem, lokalnym bohaterem. Poprosili go, żeby wkradł się do MSI i zabrał akta dotyczące Asapa. Z uzyskanych informacji dowiedzieli się o powiązaniach Shondry i Asapa. Następnie udali się na przyjęcie w willi Monkleigh. Asap chciał wykorzystać przyjęcie jako przykrywkę, żeby wzmocnić moce i uśmiercić mieszkańców pobliskich wioski. Niestety za późno dowiedział się o tym Batman, który pod przykrywką był na przyjęciu (korzystał z tożsamości „sir Hemingroda Graya”). Razem z Hoodem uratowali ojca Tima, natomiast Shondra odleciała z Asapem. Alfred uszedł cało z ataku na mieszkańców wioski. Spacerował po lesie w czasie ataku.

Bruce i Alfred przenieśli się do Gotham. To właśnie w tym miejscu Asap kontynuował swój plan. Opanowane moce pozwoliły mu zabić starą opiekunkę, która w danym momencie była przesłuchiwana przez Bruce’a. Po rozmowie Asap nasłał najemnika, żeby zajął się bogaczem. Bruce i Alfred wyszli cało z szamotaniny. Nie obeszło się bez szwanku. Znacząco pogorszył się stan zdrowotny Wayne’a. Kontynuacja zmagań mogłaby go sparaliżować na stałę. Alfred postawił przyjaciela przed wyborem – Alfred opuszcza go, jeśli chce kontynuować swoją vendettę. Decyzja Wayne’a nie ucieszyła Alfreda. Kamerdyner samotnie wrócił do rezydencji, żeby posprzątać ją po raz ostatni. Na miejscu spotkał Azraela. Poprosił go, żeby pomógł Bruce’owi. Azrael zgodził się. Batman pokonał opryszków nad przystanią, ale Bruce’a tam nie było. Miliarder zakradł się na jacht, gdzie przebywała Shondra i Asap. Miliarder pokonał porywacza, a Shondra zabiła Asapa. Następnie wykorzystała ostatki sił na wyleczenie Bruce’a. Zrobiła to kosztem własnego zdrowia psychicznego.

Bruce wyzdrowiał. Dowiedział się od Tima o występkach Azraela. Bruce zażądał od niego zwrotu tytułu Batmana. Prośba spotkała się z odmową. Bruce nie mógł mu się postawić, ponieważ nie czuł, że jest fizycznie gotowy. Zwrócił się o pomoc do Lady Shiva, która chwilę wcześniej zabiła jednego z sensejów (swoją obecność zamaskowała pod maską Tengu). Przyjęła Bruce’a na tygodnie wyczerpującego treningu. Finałowym testem była starcie z siódemką uczniów zamordowanego mistrza. Do testu kazała nosić Wayne’owi maskę Tengu. Bruce nie wiedział, że morderca nosił tę maskę. Celowy zabieg, żeby zmotywować siódemkę zabójców do walki. Bruce w pocie czoła stawał do kolejny walk, z każdą nabierając doświadczenia i pewności siebie. W tym czasie Nightwing i Tim obserwowali Azraela, który polował na Carletona Lehaha (zabójcą ojca Azraela). Nightwing i Tim włamali się do batjaskini. Z nagrań monitoringów dowiedzieli się o problemie osobowości Azraela. To ich tylko zaalarmowało, że muszą działać szybciej. Bruce ukończył test Shivy pozorując śmierć ostatniego przeciwnika. Zadany cios widzieli Nightwing i Tim na co zareagowali szokiem. Świadkowie utwierdzili Shivę, że zajście jest prawdziwe. Pogratulowała Wayne’owi ukończenia egzaminu i odeszła nie sprawdzając, czy ofiara rzeczywiście nie żyje. Po kilku minutach zaatakowany ocknął się. Bruce czuł się już gotów do odebrania tytułu. Z przyjaciółmi wrócili do Batjaskini, zabrali stary kostium i gotowy Nietoperz poszedł walczyć o swój dorobek.

Prawdziwy Batman odszukał Azraela, kiedy walczył z gangiem odpowiedzialnym za śmierć jego ojca. Na miejscu również znajdowała się Catwoman. Wywiązała się duża awantura, do której dołączyli lokalni gangsterzy. Udało się ich złapać. Azrael odmawiał zwrot tytułu Batmana. Zrezygnowany Wayne wsiadł do Batmobile’a. Pojazd po chwili wybuchł. Wszyscy sądzili, że prawdziwy Batman umarł, dlatego Nightwing zaatakował Azraela pod przypływem złości. Wywiązała się między nimi brutalna walka zakończona zwycięstem Azraela. Zwycięzca wrócił do rezydencji, gdzie czekał na niego Batman. Zbulwersowany Azrael kolejny raz odmówił zwrotu tytułu. Zamiast tego zaryglował się w jaskini. Batman dostał się do niej korzystając z wąskiego przejścia. Pojawienie się Batman w Batjaskini sprowokowało Azraela do walki. Jean Paul nie chciał tym razem odpuścić, dlatego pognał za Wayne’em do wąskiego przejścia. Tunel był zbyt wąski dla zbroi Azraela, dlatego musiał zdjąć ją, żeby się przecisnąć. Po wyjściu zalał go strumień światła wymagający zdjęcia maski. Pozbawienie ekwipunku spowodowało, że Azrael odzyskał świadomość i zerwał z tożsamością Batmana. Zwrócił tytuł prawowitemu właścicielowi.

Batman powrócił do pełnienie obowiązków. Razem z Timem zatrzymali gangsterów okradających muzeum. Bruce stwierdził, że nie jest jeszcze gotowy do akcji. Natomiast Jean Paul zerwał z przeszłością i zaczął żyć jako bezdomny pod jednym z mostów w Gotham.

Batman Knightfall tom 5. Nowy Początek

Bruce nie czuł się gotów, żeby pełnoprawnie wrócić do dawnej roli. Przekazał Nightwingowi swoje obowiązki, samemu w tym czasie udając się w nieznane miejsca (autorzy nie opowiedzieli, co Bruce robił podczas nieobecności). Grayson został na ten czas Batmanem, a u jego boku był Tim jako Robin. Wspólnie stawili czoła klasycznym gangsterom z galerii łotrów Batmana m.in. Killer Croc, Brzuchomówca czy Szczurołap. Największym wyzwaniem dla Graysona był Two Face. Dent uważa Robin za największą zmazę w swojej karierze, dlatego chciał wyrównać rachunki. Jednak nie był świadom, że Robin, który zaszedł mu za skórę, obecnie pełni obowiązki Batmana. A skoro mowa o grzechach z przeszłości, to również o sobie dał znać Komornik. Złoczyńca nie odróżnia „nowego” Batmana od Azraela, dlatego chciał teraz wyrównać swoje rachunki. Zarówno on, jak i Two Face, zostali pokonani przez Graysona.

Bruce powrócił do Gotham po tygodniach nieobecności. Zażądał od Graysona zwrotu stroju i tytułu. Dick nie zareagował entuzjastycznie, ale zgodził się. Natychmiast pojawiło się wyzwanie przed Batmanem. Musiał pokonać Trójcę (pułkownik Vega, KGBeast i Mroczny Jeźdźca), którzy chcieli aktywować niebezpieczną bombę w Gotham. Nietoperz poradził sobie bez większego trudu.

Powrócił wątek Alfreda. Lokaj wiódł spokojne życie do momentu poznania starej miłości. Kobieta zwiodła Alfreda kłamstwami, że ma z nim syna i jest on w niezłym niebezpieczeństwie. Prawda szybko wyszła na jaw. Nightwing pomógł Alfredowi ogarnąć sytuację. Lokaj stwierdził po wszystkim, że wraca do Wayne’a.

Bane zwalczył uzależnienie jadem przebywając w więzieniu. Zadbał o trening, co przywróciło jego umiejętności. Uciekł z więzienia, ponieważ dowiedział się, że w Gotham są osoby rozprowadzające jad. Postanowił zniszczyć ślad po substancji. Batman spotkał go podczas niszczenia źródła produkcji. Bane zapewniał Nietoperza, że uwolnił się od jadu i nie stanowi dla niego zagrożenia. Bane nie uważa siebie za przeciwnika Batmana. Nie przekonała to Nietoperza, ale nie miał czasu interweniować. Bane uciekł, kiedy budynek zaczął się zawalać. Ślad po nim zaginął.