Invasion!

Invasion! DC Comics

Invasion!” jest kolejnym zbiorowym eventem od DC Comics. Limitowana 3-częściowa seria ukazała się na początku 1989 roku. Głównymi pomysłodawcami wydarzenia byli Keith Giffen i Bill Mantlo. Całość serii została wzbogacona o pokaźną liczbę dodatkowych rozdziałów. Historia obrazuje starcie zmian w inwazją obcych, podczas, które aktywowana zostaje bomba, neutralizująca moce wszystkich meta-ludzi. Zapraszamy do naszego streszczenia!

Roz. 1 – “The Alien Alliance”

Dominator i Khunds przystępują do testów na zmienianiami. Nim dwójka sojuszników przystąpi do zniszczenia ludzkości, wpierw chcą przeprowadzić eksperyment, mający na celu sprawdzenia broni. Broni, która jest w stanie odkryć meta-ludzi. Wyniki testów zaskakują obce formy życia. Tylko 6 ludzi przetrwała serię testów. Wśród ocalonych znaleźli się Amos Monroe, Carlotta Rivera, Dexter Fairfax, Fritz Klein, Moshe Levy i Snapper Carr. Eksperymenty na światło dzienne ujawniły potencjalną, późniejszą ewolucję, która jest w stanie zagrozić pozaziemskim istotom. Dominator i jego sojusznik muszą wymazać meta-ludzi z ziemi, nim ci będą w stanie zagrozić innym.

Zagrożenie jest ogromne. Obcy przystępują do formacji szyków. Wszelkie protesty są szybko stłumione. Nikt nie wyraża sprzeciwów w obawie przez własnymi losami. Szeregi najeźdźców zostają zasilone przez dawnych członków Korpusu Zielonych Latarni, jak i uznanych obcych min. Citadel, Durlans, Gil’Disphan, Psions, Spider Guild czy Thanagarians.

Niebezpieczna sytuacja panuje w międzygalaktycznym więzieniu Starlag. Dochodzi do licznych konfliktów. Adam Strange dobrowolnie zrzeka się swojej funkcji. Zostaje osadzony w celi z Garryn Bek. Stanowi to ułamek jego planu. Chce bowiem prześledzić jednego z więźniów. Nie musi martwić się o swoje bezpieczeństwo. W dowolnym momencie może wrócić na ziemię. Niestety szybko okazuje się, że to nie prawda. Do Starlagu przybywają członkowie wcześniej uformowanego sojuszu obcych. Dochodzi do licznych morderstw.

Omega Men znajdują się w krytycznej sytuacji. Zostają zaatakowani przez siły Durlana. Statek zostaje zniszczony, a większość załogi uśmiercona na miejscu. Ocaleni pasażerowie zostają otoczeni i porwani.

Czas na inwazję ziemi! Ostatnie siły zostają uformowane i wysłane na naszą ojczystą planetę. Oddział Khundsu zostaje wysłany do Melbourne, położone w Australii. Obce siły brutalnie mordują tysiące niewinnych cywili, a dużą część zniewalają. Wśród nich znajdują się meta-ludzie. Najeźdźcy poszerzają swoje cele. Zaczynają mordować kolejne miasta dla zabawy. Chcą zaprezentować ludzkości ich wrogie zamiary. Porwany zostaje jeden z bohaterów. Tasmanian Devil zostaje uprowadzony w ambasadzie Ligi Sprawiedliwych.

Daxamites odkrywają cudowny wpływ na ich organizmy. Przebudzają się w nich cudowne moce, porównywalne do tych, którymi posługuje się Superman. Zdecydowani są do mocniejszego uderzenia w ziemian. Ich zapału nie podziela przywódca Kel Gand, który woli pozostać neutralny.

Spectre chce interweniować. Nadprzyrodzone moce mogą w oka mgnieniu pokrzyżować obcy atak najeźdźców. Internwecja zostaje zakazana przez lords of Order. Interwencja bowiem pozwoli Lords of Chaos na zaangażowanie swoich agentów, co wprowadzi chaos.

Ziemia nigdy dotąd nie zmierzyła się z tak zmasowanym atakiem. Kryzysowa sytuacja dotyka politykę. Prezydent zostaje postawiony w sytuacji bez wyjścia. Nieoczekiwania pada propozycja załagodzenia sytuacji ze strony Dominatora. Zgodzi się powstrzymać niepotrzebną destrukcję i niewolnictwo tylko pod jednym warunkiem – superbohaterowie muszą się poddać i oddać w ręcę najeźdźców.

Roz. 2 – “Battleground Earth”

Inwazja najeźdźców obejmuje cały glob. Ziemia przystępuje do odwetu. Prezydent Reagan formuje skład obrony. Wśród kilku wybranych znaleźli się Captain Atom, Amanda Waller oraz Maxwell Lord, który odpowiada za komunikację między Biały Domem, a Ligą Sprawiedliwych. Podobną rolę pełni Superman. Wspólnymi umysłami pracują nad planem odwetowym. W grę nie wchodzi atak atomowy. Atom proponuje standardową walkę grupek superbohaterów w poszczególnymi najeźdźcami. Tymczasem Waller oferuje pomoc Suicide Squad.

Część obcych form życia oczekuje w przestrzeni kosmicznej na zakończenie walk. Wśród kilku z nich min. Khundsu, narasta poczucie nieufności wobec ich przywódcy. Obawy są słusne. Dominator w sekrecie próbuje odkryć tajniki zdolności meta-ludzi. Część prawy poznaje poprzez zbadanie meta-genu. Natychmiast przystępuje do budowy bomby, która ma zniszczyć dany gen w ludzkich organizmach.

ziemianie przystąpili do odwetu. Nemesis prowadzi Suicide Squad do walki na terenach Australi. W walce wspiera ich Superman. Clark osobiście stawia czoła Daxamites’om. Walka jest wyrównana. Zasługa przebudzonym właściwościom pod wpływem ziemskiego słońca. Potyczka dobiega końca, kiedy obce formy zaczynają odczuwać skutki uboczne nowych mocy. Superman ratuje ich życia, zabierajac przeciwników do kosmosu, gdzie mogą oddychać swodobnie. Imponuje im honorowe postępowanie ziemskiego obrońcy. Zawieszają walkę. Tego samego nie można powiedzieć o ich przywódcy. Kel Gand popełnia samobójstwo. Nim to nastąpiło, wysłał centrali szczegółowy raport z przebiegu walki.

Reszta ziemskich bohaterów nie pozostaje bezczynna. Aquaman prowadzi armię Atlantean z Sea Devils i Doom Patrol do zwycięstwo z Gil’Dishpan. Lex Luthor także wnosi 5 groszy do ziemskiego odwetu. Podstępem podchodzi Dominatora, podsuwając mu grupkę fałszywych metaludzi. Każde z nich posiada implanty mikro-bomb, które ulegają autodestrukcji w wyznaczonym momencie. The Flash i Manhunter przeprowadzają atak na Durlans i grupkę obcych na Kubie. Robert West poświęca się doprowadzając do zniszczenia bazy wroga.

Khund Command wraca do bazy mieszczącej się w przestrzeni kosmicznej. Jego śladem podąża Liga Sprawiedliwych. Bohaterowie wpadają w pułapkę. Nieuzbrojeni mierzą się z ostrzałem wroga. Ratują ich Zieloni Latarnicy, osłaniając ich plem siłowym za pomocą pierścieni mocy.

Na polu walki pojawia się nieoczekiwany sojusznik. Przybywa flota Daxamita. Opowiadają się po stronie ludzi. Każdy atak wyznaczony w ich stronę, równać się będzie ataku agresji przeciwko Daxamitowi. Zwycięstwo przechyla się na stronę ziemian. Liga Sprawiedliwych rozpoczyna odpowiedź zbrojną. Kolejno kładą na łopatki wszystkich przeciwników, Triumf ziemian jest nieunikniony.

Wrogowie uciekają w popłochu. Dowodzące floty rozpadają się w drobny mak. Martian Manhunter omamia wrogów fałszywą projekcją. Okoliczności zmuszają Dominatora do użycia ostatecznej broni, która jest w stanie wymazać ludzkość.

Ziemianie przepędzają na dobre obcych najeźdźców. Pomagają w tym floty Daxamita. Ziemianie zaczynają świętować. Dzień zwycięstwa przejdzie do historii. Na moment na bok zostają odstawione dzielące społeczeństwo różnice. Mieszkańcy ziemi łączą siły podczas wspólnego odbudowywania mieszkań.

Roz. 3 – “World Without Heroes”

Ziemianie świętują zwycięstwo nad obcymi. Radość jest przedwczesna. Jeden z naukowców Dominatora detonuje Gene Bomb. Zaatakowany zostaje system nerwowy każdego z meta-ludzi. Ich moce zaczynają wymykać się z pod kontroli. Świat szybko zostaje pogrążony w panice. Captain Atom i Major Force tracą panowanie nad nuklearną energią w centrum Manhattanu. Podobne zagrożenie stwarza Firestorm, uwalniając zmagazynowaną energię. Sytuację pogarsza sytuacja reszty super-bohaterów min. Flash, Elongated Man czy Black Lighting, którzy jednym słowem oszaleli. Maxwell Lord zmuszony jest poprosić o pomoc Lex Luthora.

Doktor Megala i Generał Elling dyskutują nad powstrzymaniem nowego zagrożenia. Prezydent USA rozkazał armii uporać się z problemem super-bohaterów. Elling nie jest przekonany do tej metody rozwiązania problemu. Potajemnie kontaktuje się z Justice league International, pozwalając bohaterom uporać się z problemem w przeciągu 6 godzin.

JLI przechodzi do działania. Członkowie Ligi kolejno stawiają czoła zagrożeniom. Green Lanterns neutralizują Captain Atoma. Natomiast Blue Beetle i Booster Gold powstrzymują Animal Mana. Kilowag i Task Force stawiają czoła New Guardians. Batman wychodzi z cienia, porając się z Major Force. Dochodzi do prawdziwej bitwy magów. The Spectre mierzy się z Doctor Fate. Całość okoliczności zostaje wykorzystana przez super-przestępców. Społeczne zamieszki stanowią dla nich przykrywkę pod liczne kradzieże. Co ciekawe, wybuch Gene Bomby przyczynił się do wskrzeszenia Metamorpho.

Liczba ofiar wirusa powiększa się z godziny na godzinę. Meta bohaterowie i przestępcy zostają zebrani w jednym szpitalu. Amanda Waller, Heinrich Megala, Maxwell Lord, Wade Eiling i całe grono najlepszy lekarzy, starają się wynaleźć antidotum. Niestety ich poczyniania idą na marne. Jedyna nadzieja leży w znalezieniu stworzyciela wirusa i skłonienie go do oddania antidotum.

Kilku z bohaterów udało się uniknąć działania meta-bomby. Wśród szczęśliwców znaleźli się Martian Manhunter, Superman, Guy Gardner, Starman, Robotman i Rocked Red. Wyruszają z misją poszukiwawczą stworzyciela wirusa. Bardzo szybko trafiają na jego śladu. Okazuje się, że za zabójczą bronią stoi zdrajca oddziału, który przypuścił się ataku podczas inwazji obcych na naszą planetę. Martian Manhunter zakrada się do celi, w której jest on torturowany. Za pomocą jego telepatycznych myśli, udaje mu się skraść informacje na temat antidotum. Niestety ucieczka bohaterów nie przebiega po ich myśli. Statek zostaje błyskawicznie wykryty i zneutralizowany przez wroga.

Szczęście w nieszczęściu. Laboratorium Dominatora okazuje się jedynym miejscem, w którym może powstać antidotum. Miejsce strzeżone jest przez liczne zastępy armii wroga. Bohaterowie muszą wywalczyć sobie drogę do celu. Na miejscu znajdują się wszelkie niezbędne składniki. Kwestia minut, nim powstaje jedyny ratunek dla ziemskich meta-ludzi.

Pozostały godziny dla zarażonego społeczeństwa. Naukowcy są załamani, gdyż ich starania poszły na marne. Meta-ludzie niejednokrotnie bronili ludzi przed złem. W czarnej godzinie to społeczeństwo nie może im wyjść z pomocną dłonią. Część lekarzy popada w depresję, część zalewa swoje smutki w lokalnych barach. Kiedy najlepsi naukowcy decydują się obwieścić złe informacje prasie, na ziemię wraca drużyna Supermana. Rozprzestrzeniają lekarstwo w atmosferze. W przeciągu kilkunastu minut lekarstwo zaczyna działać i meta-ludzie wracają do zdrowia.

Główne rozdziały:
– Invasion #1-#3

Dodatkowe rozdziały:
Invasion! #1:
Daily Planet #1
Checkmate! #11
Firestorm (vol. 2) #80
The Flash (vol. 2) #21
Justice League International #22
Manhunter #8
Wonder Woman (vol. 2) #25
Superman (vol. 2) #26
Adventures of Superman #449
Animal Man (vol. 1) #6
The Doom Patrol (vol. 2) #17
The Power of the Atom #7
Starman #5
Swamp Thing (vol. 2) #81
Captain Atom (vol. 2) #24
Detective Comics #595
The New Guardians #6
The Spectre (vol. 2) #23

Invasion! #2:
Checkmate! #12
Firestorm #81
The Flash (vol. 2) #22
Justice League International #23
Manhunter #9
Wonder Woman (vol. 2) #26
Superman (vol. 2) #27
The Adventures of Superman #450
Power of the Atom #8
Starman #6
Others (omitted from the #2 list):
Suicide Squad #23
Captain Atom #25
The New Guardians #7
The Doom Patrol (vol. 2) #18

Invasion! #3:
Justice League Europe #1
Blasters Special #1
L.E.G.I.O.N. ’89 #1
The Spectre (vol. 2) #24